Bir vesileyle elimize geçen ve çok nadir ulaşılabileceğini düşündüğümüz; Dahiliye Vekaleti Mahalli İdareler Umum Müdürlüğünün 1933 yılında Resmi bir yayın olarak yayınladığı ve İllerle ilgili bilgilerin yer aldığı kitapta Malatya’nın durumuna bakmaya devam ediyoruz. Geçen yazımızda Malatya ve Malatya Belediyesi ile ilgili o dönemki bilgileri paylaşmıştık. Bu yazımızda da o dönemde Malatya’ya bağlı olan ilçelerin durumuna bakmaya başlıyoruz.

O dönemde Malatya’ya bağlı olan Adıyaman’da merkez nüfusun 8 bin 644 kişi olduğu anlaşılmaktadır. Adıyaman Belediyesi’nin bütçesinin de 24 bin 980 lira olduğu bilgisine ulaşıyoruz bu eserde. 3.5 kilometre kaldırım olduğu görülürken, on dört membadan ve muhtelif istikametlerden 4.5 kilometre tulünde künk ile Adıyaman’a su geldiği de kaydedilmektedir.

Adıyaman’da tenviratın (aydınlatma) 11 adet beheri 500 mumluk lüks lamba ve 15 adet lamba ile Belediye tarafından temin olunduğu belirtilmektedir. Temizlik işinin de el arabası ve hayvanlarla ve 18 amele ile temin edildiği bilgisine ulaşıyoruz. O dönemlerde kolay kolay bulunmayan kanalizasyon hatlarının Adıyaman’da az da olsa mevcut olduğu anlaşılıyor. Bu kapsamda 1 kilometre fenni lağım var olduğu kaydedilmektedir.

Yine o dönemde Adıyaman’da bir mezbahanın mevcut olduğu ve Belediye tarafından işletildiği aktarılmaktadır.

İtfaiye hizmet olarak 1 adet tulumba ile 4 müstahdemin hazır bulunduğu bilgisi veriliyor.

Umumi binalar ve müesseseler

O tarihte Adıyaman’da 2 ilk mektep, 1 hastane, 1 hamam, 1 eczane, 405 mağaza ve dükkan, 5 lokanta, 2 han ve 2 değirmen olduğu görülmektedir.

Otomobil var

1930’lu yılların başında nakil vasıtası olarak Adıyaman’da otomobil olduğunu da bu eserden öğreniyoruz.

Tarihi eserler ve ticaret

Adıyaman’da Mansur Kalesi ve 4 kilometre şimalinde (kuzey) Hitit harabeleri olduğu kaydedilmiş.

Muayyen Pazar yerlerinde her gün Pazar kurulduğu aktarılırken; buğday, arpa, tütün, pamuk gibi mahsulat yetiştirildiği ve bez, alaca gibi malzemeler üretildiği bilgisi paylaşılmaktadır.

1954’te İl oldu

Bilindiği gibi, 1849 yılında sancak haline getirilerek Diyarbakır’a bağlanmış olan Adıyaman, 1859 yılında bu defa Malatya sancak olunca, Adıyaman tekrar ilçe haline dönüştürülür. Bu durum, Adıyaman’ın resmen il merkezi olduğu 01.12.1954 tarihine kadar devam eder.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.