Yazı dizimize konu olan kitabın yayınlandığı 1933’te henüz Arga ismini kullanan bugünkü Akçadağ İlçesinin o tarihte 2 bin 351 nüfuslu olduğu bilgisini ediniyoruz.

Belediye bütçesinin 5 bin 510 lira olduğu kaydedilen Arga’nın 3,5 kilometre yola sahip olduğu ve bunun 1 kilometresinin şose, 1 kilometresinin kaldırım, 1,5 kilometresinin de adi yol olduğu belirtilmektedir.

Kasabaya 1,5 kilometre uzaklıktaki membalardan açık künkler vasıtasıyla getirilen suların kasaba dahilinde 2 çeşmeye tevzi edildiği kaydedilmektedir.

O tarihte kanalizasyon ve lağımın olmadığı kasabada, tenviratın adi lamba ile yapıldığı ve Belediye tarafından idare edildiği aktarılmaktadır. Fenni mezbahanın olmadığı ilçede mevcut mezbahanın Belediye ve Muhasebei hosusiyece müştereken idare edildiği ve mevsime göre vasati olarak günde 3 koyun ve ayda bir sığır kesildiği belirtilmektedir.

İtfaiye teşkilatının olmadığı kaydedilirken kasaba dahilinde 1 kışla, 1 Hükümet Konağı, 1 Telgrafhane, 1 Askerlik dairesi, 1 muhtelit(karma) ilk mektep, 1 hamam, 1 otel, 2 han, 1 lokanta, 3 kahve ve 50 dükkanın mevcut olduğu anlaşılmaktadır.

Pazar ve panayırın olmadığı kasabada, yüzde 60 oranında buğday, yüzde 20 arpa ve diğer yüzde 20 oranında da nohut, mercimek, tütün, küşne, mısır ve pamuk mümasili gibi hububat istihsal edildiği aktarılmaktadır. Civarda ve (hara) ya merbut bazı köylerde pirinç istihsalâtı da olduğu kasaba ile civar köylerde adi tezgahla halı, kilim dokunduğu bilgisi verilmektedir.

Eskimalatya’dan Battalgazi’ye

Eskimalatya Kasabasının ise nüfusunun 2 bin 654 olduğu ve 400 haneli olup Belediye bütçesinin 700 lira olduğu belirtilmektedir.

1928 yılında Belediye olan Eskimalatya’nın o dönemki yol, su ve genel durumu ile ilgili şu bilgi verilmektedir:

“Kasaba dahilinde 6 kilometre yol vardır. 3 kilometresi eski usul kaldırımdır. Belediye hududuna dahil kasabanın şimalinde 5 ve cenubunda (güneyinde) 6 kilometre uzunluğunda şose ve 3 kilometre parake vardır.

Tenvirat yoktur. Temizlik işi yevmiye ile tutulan amelelerle temin edilir. Fenni mezbaha henüz yapılmamıştır. Kış ve bahar mevsimlerinde haftada iki üç koyun, keçi ve sığır kesilir. İtfaiye Vesait henüz temin edilmemiştir. 4 kahve ve 4 dükkan mevcuttur. Kasabaya yarım kilometre mesafede tren hattı ve istasyonu vardır. Pazar kurulur, panayır yoktur.”

Bu arada, Eski Malatya, 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı Kanun ile ilçe olmuştur. İdari yapı olarak 01.05.1988 tarihinden itibaren de ilçenin adı Battalgazi olarak değiştirilmiştir.

06.12.2012 tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6360 sayılı Kanun ile de 30.03.2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden itibaren geçerli olmak üzere Malatya İli Büyükşehir kapsamına alınmış bununla beraber Battalgazi İlçesi’nin teşkilat yapısı yeniden düzenlenmiştir. Malatya Merkezinin yarısının Battalgazi’ye katıldığı Yeni düzenleme ile İlçenin mahalle sayısı 102 olmuş ve nüfusu günümüzde 300 bini aşan orandadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155