2 bin 351 nüfuslu kasaba 451 haneli olup Belediye bütçesi 2405 liradır. Kasabanın ortasından Malatya-Sivas şosesi geçmektedir. İki sene evvel de mahalle aralarında 500 metro (eserde metreler hep metro olarak yazılmıştır. Bir yazım yanlışından ziyade o dönem metre tabirinin böyle kullanıldığı anlaşılmaktadır. Nitekim kilometre tabiri de hep kilometro olarak yazılmıştır/H.T.) kaldırım yapılmıştır. 

Kasaba dâhilindeki bir membadan çıkarak 5 çeşmeye akmakta olan su kasabanın ihtiyacına kafi gelmektedir. Kasabada tahminen 300 sene evvel künklerle yapılan su taksimatı şekli aslisini muhafaza etmektedir (Bu bilgi çok dikkat çekicidir. 300 yıl öncesinden; yani o dönem tarihini esas aldığımızda bugünden yaklaşık 400 yıl öncesinden; Osmanlı Dönemi 1600’lü yıllarda Hekimhan’a bir içmesuyu sistemi kurulduğunu anlıyoruz. Her ne kadar evlere değil de ancak merkezi yerlere yapılan çeşmelere taşınabilmişse de o günün şartlarında bu durumun ücra bir köşedeki yöreye yapılmış bir hizmet olarak büyük bir önem taşıdığını söylemek mümkündür. Nitekim medeniyetimize bir açıdan da su medeniyeti denilmesinin sebeplerinden birinin de böylesi çalışmalar olduğunu ifade edebileceğimiz kanaatindeyim/H.T). 300 yıl boyunca suyu ulaştıran künklerden bir kısmının harap olması ve Belediye bütçesinin tamirata müsait olmaması nazarı itibara alınarak suyun demir borularla, daha az masrafla getirilmesine vilayet umumi meclisince (İl Genel Meclisi) karar verilmiştir.

Lağım ve kanalizasyon tesisatı yoktur. Kasabanın tenviratı 40 lamba ile belediyece temin edilmektedir. Kasabanın temizlik işi küfeli hayvanla daimi bir temizlik amelesi tarafından Belediyece temin edilmektedir. Fenni mezbaha yoksa da hayvan kesimine mahsus mahal ve bina mevcuttur. Tulumba, kanca ve saireden ibaret vesaiti itfaiye mevcuttur. 13000 lira sarfile vücuda getirilmiş 1 ilk mektep, Köprülü Mehmet Paşanın inşa kerdesi olan ve Belediyenin idaresinde bulunan 1 hamam, 130 dükkân, 7 han ve 1 otel vardır. Otomobil ve otobüs gibi nakil vasıtaları yoktur. Pazar ve panayırlar kurulmamaktadır.

Eski Eserler

Selçukiler zamanında kalan ve halen şekli aslisini muhafaza etmekte olan Taşhan namile maruf ve Belediyenin idaresinde bulunan cesim bir han mevcuttur (Burada dikkat çeken bir husus, eski eser olarak başkaca bir eserden söz edilmemesidir. Zira Yukarıda bahsi geçen Taşhan diğer adıyla ilçeye de ismini veren Hekimhan’ın doğusundaki hamamı yaptıran Köprülü Mehmet Paşa, hamamın çaprazında yer alan ve kendi ismiyle anılan bir de cami yaptırmıştır. 1660-1661 yıllarına tarihlenen bu eserin neden eski eserler bölümünde yer almaması dikkat çekicidir. Esasen, İl-İlçe bilgilerinin yer aldığı kitabın genelinde camilerden sanki özellikle bahsedilmediği görülmektedir. Örneğin, Selçuklu dönemi büyük eserlerden olan ve mimarisiyle Anadolu’daki tek yapıt olan Ulu Caminin Eskimalatya eski eserleri arasında sayılmaması bir başka çarpıcı örnektir. Sadece Arapgir ilçesi bilgilerinde camilerle ilgili olarak “biri mamur diğerleri harap dört beş cami vardır” ifadesine yer verilmiştir/H.T)

Yerli mahsulat ve yerli işler

Bütün mevadı iptidaiyesi kazada temin edilen ve kadınlar tarafından dokunmakta olan halı ve kilimler başlıca yerli işlerini teşkil eder. Rağbete değer mal çıkarılmakta ise de şimdiye kadar İstanbul ve mümasili mahallere sevkiyat yapılarak teşhir edilmediğinden matlup veçhile inkişaf edememiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155