Cumhuriyet döneminde Kasaba olarak kurulan Polat’ın o dönem nüfusunun 2335 ve 450 haneli olduğunu, Belediye bütçesinin ise 2218 lira olduğunu öğreniyoruz. O dönem kasaba dâhilinde 1 kilometre adi yola sahip Polat’ta 6 çeşmenin suyunun çeşmelerin bulunduğu yerden çıktığı kaydediliyor.

Kasabanın Belediye tarafından adi lamba ile aydınlatıldığı belirtilirken temizliğin ise halk tarafından gerçekleştirildiği kaydediliyor. O dönem fenni mezbaha yoktur kasabada. Belediye idaresinde bir kesim yeri olduğu ve iki günde bir koyun ile haftada bir sığır kesimi yapıldığı belirtilmektedir.

İtfaiye vesait ve teşkilatı yoktur. Kasabada muhtelit(karma) bir ilk mektep, iki kahve, 40 dükkân vardır. Nakliyat hayvanlarla yapılmaktadır. Pazar ve panayırı yoktur. Kasaba dâhilinde yapılan üretimin yüzde 40’ı oranında buğday, yüzde 10’u arpa, yüzde 25’i de tütün olduğu kaydedilirken kalan yüzde 25’lik oranda da mısır, küşne, nohut, mercimek gibi hububat istihsal edildiği aktarılmaktadır.

Bilindiği gibi 2014 yılında Malatya’nın Büyükşehir Statüsüne geçmesiyle Polat Beldesi de Belediyelikten düşmüş ve mahalle olarak Doğanşehir ilçesine bağlanmıştır. Doğanşehir ilçesi ise 1946 yılında Belediye statüsü aldığı için 1930’lu yıllardaki durumuna ilişkin bilgiler bulunmamaktadır. Zira, 1930’lu yıllarda Malatya’nın durumunu aktardığımız kitap, 1933 yılında 1933 tarihli Dahiliye Vekaleti Mahalli İdareler Umum Müdürlüğünün Türkiye’deki İllerin durumunu kapsayan eseridir.

Pütürge

Malatya’nın o dönem 10’ncu ilçesi olarak Pütürge’nin yer aldığını görüyoruz. 2202 nüfuslu ve 450 haneli Pütürge’nin Belediye bütçesi 2300 liradır.

O dönem 1 kilometre kaldırıma sahip Pütürge’nin içme ve sulama suyunun bir membadan açıkta geldiği kaydediliyor. Tenvirat işinin bazı aylarda Belediye tarafından tenvir edildiği ve temizlik işinin ahali tarafından herkesin kendi civarını temizlemek suretile yapıldığı aktarılmaktadır. O dönem Mezbaha olmadığı belirtilen Pütürge’de günde on davar, üç sığır kesildiği belirtilmektedir. İtfaiye teşkilatı ise yoktur. Kasaba dahilinde bir muhtelit ilk mektep, 1 hamam, 80 dükkan ve 2 han bulunduğu kaydedilirken Pazar ve panayır ile eski eser bulunmadığı aktarılmaktadır.

Yerli mahsulat ve yerli işler olarak da her nevi hububat, buğday, arpa, mısır, darı, gilgil, mercimek, nohut, küşne, maç, pamuk, tütün, mazı, çitre yetiştiği ve kilim ile çamaşırlık bez imal edildiği bildirilmektedir.

Resmi kayıtlara dayanarak 1930’lu yıllarda Malatya’nın durumunu yazdığımız bu dizi yazımızın bu son bölümünde, Darende ilçesinin de o dönem henüz Malatya’ya bağlı olmadığını belirtelim. Ayrıca, günümüzde mevcut Malatya’nın Doğanşehir, Doğanyol, Kale, Yazıhan, Arguvan, Kuluncak ilçeleri de o tarihte Malatya İl sınırlarında olmasına rağmen henüz ilçe olarak kurulmamıştır.

Malatya, günümüzde 13 ilçeye sahip

Genel olarak bakacak olursak 1933 yılında Malatya; Adıyaman, Arga, Arapgir, Eskimalatya, Hekimhan, İsmetpaşa, Kâhta, Kemaliye, Polat ve Pütürge olmak üzere 10 ilçeye sahiptir. Sonraki yıllarda Adıyaman’ın İl olması ve Kâhta’nın Adıyaman’a bağlanması; Kemaliye’nin Erzincan’a bağlanması; Sivas’a bağlı Darende’nin Malatya’ya bağlanması; Malatya’da Doğanşehir, Doğanyol, Kale, Yazıhan, Arguvan, Kuluncak ilçelerinin kurulması ve yapılan idari düzenlemelerle bugünkü 13 ilçeye sahip Malatya idari yapısı ortaya çıkmıştır. 2014 yılında Büyükşehir statüsünün alınmasıyla Malatya’da Belde Belediyeleri ve köyler de mahalle statüsüne alınmış ve 13 ilçe belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 14 Belediyenin hizmet verdiği bir İl konumuna gelinmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155