1919 yılında Malatya’da doğdu. Lise mezunudur. Yassıada’da Menderes ve arkadaşlarıyla birlikte yargılandı. Gerekçe ise Demokrat Partiyi desteklemesi ve gösterilere katılması. Mahkemede savcıya karşı, darbeyle indirilen Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes’i savunduğu için suçlama maddesi değiştirilip idamla yargılandı. 3 yıl 6 ay ceza aldı. Kayseri ve Adana cezaevlerinde kaldı.

            1965’te Adalet Partisi’nden 13.Dönem Malatya Milletvekili seçildi. 1969’a kadar görevini sürdürdü. Meclis kürsüsünde hep Milletin sorunlarını dile getirmişti. Meclis zabıtlarında kayıtları mevcuttur.

Hamid Fendoğlu’nun basına da önem verdiği ve 1950’li yıllarda yerel olarak “Son Söz Milletindir” adlı bir gazete çıkardığı bilinmektedir.

11 Aralık 1977 Yerel seçimlerinde bağımsız olarak Malatya Belediye Başkanı seçildi.

Şehit edilişi

59 yaşında ve 4 aylık Belediye Başkanı iken 17 Nisan 1978tarihinde kendisine posta yoluyla gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu, gelini ve iki torunuyla birlikte şehit oldu.

Olaydan sonra Malatya'da çok büyük gerginlikler yaşandı. 18 Nisan 1978 Salı günü sabahın erken saatlerinden itibaren komşu il ve ilçelerden, köylerden akın akın insan gelmeye başladı. Gelenlerin bir bölümü belediyenin önünde, diğer bir bölümü de Samanpazarı’nda toplandı. Katliamı protesto gösterileri sırasında yağmalama olayları oldu. Komşu illerden gelen askeri birlikler olayları denetim altına aldılar. Tüm yaşananlar, “Malatya Olayları” olarak kayıtlara geçti.

Hamid Fendoğlu’nun ve yakınlarının cenazeleri, kendi köyü olan Bulgurlu Köyü’ne götürüldü. Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş Ankara Esenboğa Havalimanından uçakla Malatya’ya gelerek Bulgurlu Köyü’ndeki cenaze törenine katılırlar.

HAMİDO

Şehit Belediye Başkanı Hamid Fendoğlu, HAMİDO olarak bilinirdi. Yakın çalışma arkadaşı ve Şehadetinden sonra Belediye Başkanlığı yapan Naci Şavata, HAMİDO’nun anlamının “Hak, Millet, Doğruluk” olarak bir slogan kısaltması olduğunu açıklamıştır.

Gerçekten merhum Başkan Fendoğlu’nun hayatı boyunca bu doğrultuda bir yaşam sürdürdüğü kayıtlarda mevcuttur. Haksızlığa karşı susmayan, mert, cesur, ve doğruluktan yana tavır koyan Milletin Adamı idi.

1977 seçimlerine kadar sürekli CHP’nin aldığı Belediye Başkanlığını ilk kez Hamido CHP’ye karşı kazanmıştır. Bunu da diğer partileri birleştirmek suretiyle başarmıştır. İsmet İnönü’nün memleketi olması dolayısıyla CHP’nin kalesi olarak görülen Malatya’da, Hamido’nun bu siyaset ustalığı CHP’ye kaybettirmişti. Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisinin destekleriyle Bağımsız Aday olmuş ve kazanmıştı Hamido. Partiler ise Belediye Meclis Üyeliklerini almışlardı.

Belediye Başkanı olmasının ardından kısa süredeki icraatlarıyla halkın takdirini toplamış ve belediyeyi halka açmıştı. Hiçbir kesimi ayırmadan tüm hemşehrilerine belediye hizmetlerini götürmeye başlamıştı. Bugünkibir çok hizmette onun izini bulmak mümkün. Örneğin, bugünki Şehir Mezarlığının yerini kendisi belirleyip kullanıma açmış. Hizmette ayrım yapmadığını, yakın çalışma arkadaşı Naci Şavata, şöyle ifade ediyor: “4 ay Hamido ile sabahtan gece yarısına kadar birlikte çalışıyorduk. Alevi- Sünni ayrımı yapmazdı. Alevilerden çok can dostu vardı Hamido’nun. Çavuşoğlu’nun bozuk yolları ve kaldırımlarını ihale etmişti ve Hamido Şehit olduktan sonra sözü yerde kalmasın diye ben devam ettirdim.”

Darbeye zemin oluşturmak için

        Malatya, 12 Eylül 1980 darbesine giden yolda en acı tecrübelerini erken yaşamış bir şehirdi. Birilerinin Anadolu’nun kalbine gönderdiği bir paketle başlattığı olaylar, o yıl bu uğurdaki ilk faili meçhul cinayete sebep olmuştu. Hamido’ya gönderilen paketlerin aynılarından Maraş CHP ilçe başkanına, Adanalı bir iş adamına ve Emniyet Müdür Yardımcısına gönderiliyor. Bunlar ölümle sonuçlanmıyor. İki ay sonra da Maraş Olayları patlak veriyor.

Hamido 1980 öncesi ihtilal şartlarının olgunlaştırılması için öldürülen siyasi şahsiyetlerden biri olarak tarihe geçti. Hamido Malatya’da seçilen ilk sağcı politikacıydı.

Malatya’ya olaylardan sonra gelen yabancı basının ‘Sizce Hamido’yu kim öldürdü?’ sorusuna Şavata ‘Ne sağcı, ne solcu. Hamido’yu kontrgerillalar öldürmüştür’ cevabını vermiş. Bu cevabın ardından yabancı basın mensupları çekim yapmaktan vazgeçip gidiyorlar.

Hamid Fendoğlu’nun gelini Hanife Fendoğlu, 22 yaşında 2 çocuk annesiydi. Çocukları Selim Bozkurt Fendoğlu 2.5 yaşında, Mehmet Kürşad Fendoğlu 1 yaşındaydı. O alçakça suikastta 4’ü de şehit oldu. Ruhları şad olsun.

Milleti birbirine kırdırmaya yönelik bu provokatif olaydan sonra 40 yıl geçmesine rağmen bombalı suikastı kim ya da kimlerin yaptığı hala aydınlatılamamıştır. Bu menfur olayın müsebbiplerinin kahr-u perişan olmasını Yüce Allah’tan diler, merhume ve merhumlara bir kez daha rahmet niyaz ederim. Tüm darbecileri de lanetliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.