Sevgili Dostlar!

Bu yazıyı yüzlerce servisci esnafının mağduriyetini, neyi var-yok kaybetme noktasına gelmiş olanların hikayesini dile getirmek adına yazıyorum.

Aslında biz ne yaparsak yapalım düzen güçlüden yana. Paran varsa iş yaparsın, yoksa sana iş yok. Sistem parası olmayanın iş yapma, projelerini gerçekleştirme, kendi işinin sahibi olma noktasında tolerans tanımıyor. Kısacası düzen; "fikirlerin yerin dibine batsın, bize lazım değil, git iş bul çalış" mantığı üzerine kurulmuş. Bilahare paran yoksa; al sana banka, kredi çek, faiz öde, cehennemlik ol, sonrada gel işini kur, ömür boyu çalış, borcunu öde, rahatlık senin neyine... Doğru ya sisteme her zaman köle lazımdı!

Oysa seçtiğimiz insanların, sisteme rağmen insanlara kolaylık sağlayacak bir yöntemle, iş yapmak isteyenlere fırsat sunmaları, destek olmaları, kendi işinin sahibi olup GSMH'ye katkıda bulunmaları, ailelerini geçindirmeleri noktasında destek olup, yol açmaları gerekiyordu.

Bu düşüncelerle ilçelerde kısıtlı iş imkanlarından dolayı, iş sahibi olayım mantığıyla neyi var-yok satıp ticari bir araba alan ve haliyle Büyükşehir Belediyesinden "ilçe S plakası" alan servisci esnafının, ilçe sınırları dışında iş yapamaması üzerine düştüğü mağduriyet çok büyüktür.

Merkez S plakalı araçların tüm ilçelerde iş yapabilmesi, buna karşın ilçe S plakalı servis araçlarının kendi ilçe sınırlarının dışına çıkamaması bir tezat, çelişki ve adaletsizlik değil mi?

Kendi sınırlarının dışına çıkan ilçe plakalı araçların ise Trafik ve Büyükşehir Ulaşım ekiplerinin ağır cezalarıyla karşılaşması ve araçlarının bağlanması neredeyse hergün gerçekleşen hadiselerden..

Adamlar çıkmış organize sanayisi olmayan, hadi bunu geçelim tek bir fabrikası bile olmayan ilçelere, "personel S plakası" satıyorlar. Yurdum insanı da ne yapsın iş yok-güç yok, belki bir iş sahibi olurum diye alıyor bu plakadan, sonra da otur oturduğun yerde. Önemli olan belediyenin satışı ve bundan para kazanması. Gerisi "canın cehenneme, ne halin varsa gör" misalinden.

Haliyle hiç fabrikası olmayan ilçelerde personel taşıması yapamayan servisci esnafı, mecburen muhasebeci tutuyor, vergisini veriyor, çalışma ruhsatı harcını her yıl yatırıyor, reklam, damga, çevre, mtv, muayene derken binbir çeşit ne masraf ve vergi türü varsa ödüyor, ama iş yapamıyor.

Neden? Çünkü gitgide başta ekonomik fonksiyonlarını kaybetmiş, nüfusu sürekli küçülen, bu ve buna benzer tüm fonksiyonlarını merkeze akıtan ilçelerde, servisci esnafının yapacağı iş kalmıyor da onun için. Üstelik üç kuruş kazanayım düşüncesiyle ilçe sınırları dışına çıkan servisci esnafına korsan muamelesi yapılıyor ve çok ağır cezai yaptırımlara uğruyorlar.

Oysa "ilçe S plakalı" servisci esnafına şu sebeplerden dolayı korsan muamelesi yapılmaması, hakkaniyete ve adalete uygun bir uygulamanın düzenlenmesi için de yine şunların düşünülmesi gerekmektedir:

- İlçe plakalı araçlar korsan değildir. Vergi veriyor. Çalışma ruhsatları var. Bunun için korsan muamelesi yapılamaz.

- İlçelerde organize sanayi bölgeleri olmadığı halde, hatta hiç fabrika olmadığı halde personel taşımalı plaka satılıyor. Madem fabrika yok o halde onca personel plakası neden satılıyor?

- Malatya'da organize sanayi bölgesi sadece merkezde bulunuyor. Diğer ilçelerdeki personel taşıma ile ilgili S plakalı araçlar, buraya işçi ve personel taşıyamadığı için iş yapamaz hale gelmiştir. Bu da ilçelerde taşıma işi yapan servisci esnafına büyük zarar vermektedir.

- Merkezde çalışan S plakalı servisci esnafıyla aynı vergiyi verdiği halde, üstelik iş yapacak organize sanayi bölgelerinin ilçelerde olmayışından dolayı, iş yapamaz hale gelen S plakalı servisci esnafına karşı yapılan bu uygulama, büyük bir haksızlık değil mi?

- İlçe personel S plakalı araçlar, öğrenci paketi olmadıkları için kendilerine çizilen ilçe sınırları içinde öğrenci de taşıyamayarak tamamen büyük sıkıntıya düşmüşlerdir.

- Büyükşehir olduktan sonra daha da gelişen ve herşeyin merkeze endekslendiği bir zamanda 20-30 km mesafedeki ilçelerden, merkezde bulunan organize sanayi fabrikalarına işçi getirilmemesi hem ilçe servisci esnafını zarara uğratmış hem de "istihdamda fırsat eşitliği" ilkesini ilçede yaşayanlar aleyhine bozmuş olmuyor mu?

- Organize sanayideki onlarca kayısı fabrikası kentin kadın istihdamında önemli bir yere sahipler. İş çeşitliliğinin yoğunlaştığı günümüzde kadınların daha çok diğer iş türlerinde istihdam olmak istemeleri, kayısı fabrikalarında ciddi kadın işçi açığı oluşturmuştur. Kayısı fabrikaları bugün işçi bulamaz hale gelmişlerdir. Oysa ilçelerde yılın büyük bir bölümünde sadece ev işleriyle uğraşan kadınlarımızın bu istihdam sahalarına kazandırılması, hem ev ekonomisine katkı sağlayacak olup hemde kentin tüketim ekonomisine canlılık kazandıracaktır. Bunun için ilçe personel servis araçlarının ilçelerden merkeze kadın işçi taşıma serbestisi verilmesi gerekmektedir.

Elbette daha birçok sebepten dolayı mağdur duruma düşmüş "İlçe S Plakalı" servisci esnafının mağduriyeti bununla sınırlı değildir. İnşallah başka bir yazımda da diğer illerdeki uygulamalarla ilgili örnekler verip, özelikle ilçelerden merkeze personel ve öğrenci taşıyabilen ilçe plakalı servisci esnafından örnekler vereceğim.

Tüm bunlardan dolayı Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin "S Plaka Yönetmenliğinin" yetkili birimlerce güncellenmesi, hukuka ve adaletin öğelerine göre tekrar düzenlenip oluşan mağduriyetleri gidermesi, ilçe servisci esnafının yüzünü güldürecek olup, şehrin ekonomisine de ciddi katkı sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erkan 2019-05-17 23:41:40

Aynı sorun bursada da var tam bir saçmalık bütünşehir yasasi çıktı heryer merkez oldu öyleyse İlçeler merkez olmalı iyi geceler

banner202

banner199