Allah’ın mucizlerinin bir işareti olarak yarattığı kadın ve erkeğin  sevgi ve muhabbetle kurdukları yuvalara denir aile. Evlenerek huzurlu bir yuva kurmak ve topluma sağlıklı bir aile kazandırmak her insanın arzusudur

“Dost elinden gel olmazsa varılmaz

Rızasız bahçenin gülü derilmez

Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez

Gönülden gönüle giden yar oy yar oy yar” …  Diyor Neşet Ertaş.

Gönülden gönüle yol bulup gidenlerin başarılı ve en anlamlı faaliyetlerindendir evlenmek ve aile olmak. Allah’ın iki cins arasındaki var ettiği muhabbet ve meveddetin bir sonucudur.

Tek olmak Allaha mahsustur. İnsanlar  yaşamlarını devam ettirebilmek için bir eşe, bir yuvaya, bağlılığa ve güvene muhtaçtır.

Aile olmak;  hayatı paylaşmak için  desteğe, paylaşıma sevgiye ve ilgiye, huzura ve şefkate sahip olmak demektir.

Aile olmak; kişiliğimizin, inancımızın ve yaşam tarzımızın şekillendiği bir eğitim yuvasına sahip olmak demektir

Aile olmak; yüzeysel anlamlar taşıyan “ilişki, birliktelik ve beraberlik” gibi kelimelerle ifade edilemeyecek kadar kutsal bir müesseseyi kurmak  demektir.

Aile olmak; Anne- baba, dede-nine, evlat-torun, akraba komşu unsurlarını içerisinde bulunduran bir bütünlüğü kavramak demektir..

Aile olmak; Rabbimizin beyanıyla birbirimize elbise olmaktır.(Bakara’/187). Elbise gibi uyumlu, elbise gibi örtücü, elbise gibi koruyucu, elbise gibi güzelleştirici olmaktır.

Aile olmak; Kadın – erkek, büyük –küçük, genç – yaşlı herkesin birbiriyle bağ kurması ve bu bağ aracılığıyla birbirlerinin hayatına dokunduracak güzellikler yapmasıdır.

Aile olmak; Aile bireylerinin birbirlerinin ihtiyaçlarına incitmeden cevap verebilmesidir. Peygamberimiz  (sas) der ki “sizin en hayırlınız ailesine karşı en hayırlı olandır” 

Aile olmak; Gönül dilini kullanabilmek, aile fertlerinden hiç birinin kalbini kırmamaktır. Eskilerin “elin iyisi evin delisi” diye vasıflandırdığı o kişilerden değil, ailesinin nezdinde hep sevilen ve sayılan olmaktır. Hz. Aişe peygamberimizden şöyle bahseder. “ O kaba bir insan değildi. Çarşı ve pazarda bağırıp çağırmaz, kötülüğe kötülükle karşılık vermez, aksine affeder ve hoşgörülü davranırdı.”

Aile olmak; kriz zamanlarında öfkesini kontrol edebilmektir. Pişmanlık doğuracak sözler sarf etmektense  konuşmamak suküt dilini kullanmaktır.Hz peygamber “ Allaha ve ahiret gününe inanan kişi ya hayır söylesin yada sussun” buyurur.

Aile olmak; Zekeriya peygamberin duasıyla Allahtan hayırlı evlat istemektir. “Rabbimiz bize eşlerimizden ve çocuklarımızdan göz aydınlığı olacak kimseler lutfeyle”( Furkan 25/74)

Aile olmak ; Hz. İbrahimin çocuklarına yaptığı duayı dilinden düşürmemektir. “Rabbim beni namaza devam eden bir kimse eyle ve soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz duamızı kabul eyle”( İbrahim 14/40)

Aile olmak; hayatı sadece eş ve çocuklarından ibaretmiş gibi görmek değil, uzak ve yakın akrabayı önemsemek sevmek ve ilişkileri koparmamaktır. Resulullah buyururki; “kim akrabalık bağlarını sürdürürse Allah da onunla ilişkisini sürdürür.Kim de onu koparırsa Allah’da o kişiyle ilişkisini koparır”

Aile olmak; Bakıma ilgiye şefkate ihtiyacı olan yaşlı bireylere itinalı davranmak. Onların yaşantısını kolaylaştıracak imkanlar sunmak, onların duygularına fikirlerine önem vermek, onları kendi hayatlarına dahil etmek ve dualarını almaktır. Peygamberimiz “şu üç kişini duası reddolunmaz; mazlumun duası misafirin ev sahibine duası ve ana babanın evladına duası” buyurmuştur.

Ve insan olmak; dünya hayatının bir imtihandan ibaret olduğunu unutmamak, ailenin de bu imtihanların başında geldiğinin ve kendisine emanet olarak verilen aile bireylerinden hesaba çekileceğinin bilinciyle hareket etmektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.