Kelime olarak, Arapça "ḳrb" kökünden gelen "Kurban" yakın olma, yaklaşma, hediye verme, adak sunma anlamındadır. Dini literatürde ise, belirli şartları taşıyan bir hayvanı Allah’a yakınlık amacını taşıyarak ibadet niyetiyle usulüne uygun olarak kesmek, kan akıtmaktır.

Aklı selim, hür, mukim (seferde olmayan) ve dinimiz kriterlerine göre zengin sayılan her Müslüman'ın kurban kesmesi üzerine vacib bir ibadettir. Konuya giriş yaptıktan sonra her kurban bayramı yaklaştığında gündeme getirilen şu mevzuya bir açıklık getirelim: Kurban kesmeyip yerine herhangi bir vakfa, derneğe ya da fakir fukaraya, veya öğrencilere bağış yapılabilir mi? Bu sorunun tek bir cevabı vardır: Hayır yapılamaz!. Din Allah’ındır, kuralları O belirler. Kur'an-ı Kerim'de ve sahih hadislerde o kurallar sabittir, değiştirilemez. Kurban vecibesinin yeri ve hikmetleri ayrıdır, bağışın (sadaka, zekat, infak) yeri ve hikmetleri farklıdır. Nasıl ki namaz, oruç yerine başka bir ibadeti fazladan yaparak bu vecibeleri yerine getirmiş sayılmıyorsak sadaka veya zekat vererek de kurban ibadetini yerine getirmiş sayılamayız. Yaratıcı'nın bizi mükellef kıldığı her görevin bize sağladığı ayrı ayrı maslahatları vardır... İbadetler dinimizin sabiteleridir, lökal şartlara göre istediğimiz gibi evirip-kıvırıp manipüle edemeyiz, değiştiremeyiz... Olgun insan kimliğimizin oluşması için, dinin vecibelerini Allah'ın ve Rasulü'nün istediği şekilde şuurla, ulvi duygularla icra etmeliyiz...

İnsan, fıtratı mucibince Yaratıcısı ile yakınlık kurma temayülündedir. Bu yakınlık için muhtelif ipuçları verilmiştir Kitab-ı Mübin'de. Bunlardan birisi de bütün ilahi dinlerde yer alan ve "Allah'a yakınlık için vesile olan şey" anlamındaki kurban ibadetidir. Kurban ibadeti, Allah’a yaklaştıran, takvayı artıran, cemiyette, akraba ve komşular arasındaki sevgi ve uhuvvet duygularını güçlendiren, yardımlaşma ile ümmet bilincini canlı tutan, ruhen insanı geliştiren ve belki de tahayyül edemediğimiz daha nice hikmetleri bünyesinde barındıran bir ibadettir…

Kurban ile ilgili, Kuran-ı Kerim'deki ayetlere ve Peygamber Efendimiz'in sahih sünnetine bir göz atalım:

“Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” (Hac Suresi, ayet 36)

“Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.” (Kevser Suresi, ayet 2)

Enes b. Malik (R.A.)’ten rivayet edildiğine göre: “Resulullah (S.A.V) boynuzlu, alaca renkli iki koçu kendi eliyle keserek kurban etti. Besmele çekti, tekbir aldı ve keserken ayağını koçların sağ yanı üzerine koydu.” (Buhari-Müslim)

“Kurbanın derisindeki her tüy sayısınca size sevap vardır. Kanının her damlası kadar mükafat vardır. O sizin mizanınıza konacaktır. Müjdeler olsun!” (İbni Mace)

Hz. Aişe validemizden rivayet etmiştir, Resulullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “İnsanoğlu Kurban bayramı gününde Allah katında kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olamaz. Şüphesiz ki kesilen o kurban, kıyamet günü boynuzları ile, tırnakları ile,  gelir (hesaba dahil olur). Hiç şüphe yok ki kesilen o kurbanın kanı yere akmadan önce Allah katında kabul görür. Öyleyse kurbanlarınızı seve seve kesiniz.” (Tirmizi)

 “Hali vakti yerinde olup da kurban kesmeyen, namaz kıldığımız yere gelmesin!” (Hakim)

 Allah’ın (haşa) bizim kurbanımıza ihtiyacı yoktur. Allaha, kestiğimiz kurbanların ne eti, ne derisi, ne de kanı değil, ulaşacak olan ihlasımızdır, takvamızdır. Bir Ayet-i Kerime'de “Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır, fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece faydalanmanız için size sundu. (Ey Muhammed) Güzel davrananları müjdele! (Hac Suresi, Ayet 37)” buyrulmaktadır.

Bugünkü sohbetimizi yine bir ayet ile hitama erdirelim inşallah: "Ey Muhammed! de ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de alemlerin Rabbi Allah içindir.”(En'am Suresi, Ayet 162)

... Ve dua ediyoruz: Yüce Rabbimiz bizleri Kurban'ı hakkıyla idrak etmiş olanlardan eylesin, yapmış olduğumuz ve yapacağımız bütün ibadetleri, özellikle de bu bayramda kestiğimiz, keseceğimiz kurbanları katında makbul eylesin. O'na doğru koşmak istiyoruz!.. Bizleri Kendisi'ne yaklaştırsın, razı olduğu kulları arasına ilhak etsin!... Amin

Vesselam,
                                                                                                                  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner194