Arapgir önemli devlet adamları yetiştirmiştir.

20’den fazla Paşası vardır.

Yazarı çizeri olduğa kadar İdraki, Remzi ve Rengi gibi şair ve ozanları vardır.

Metin Emiroğlu gibi bir Arapgir sevdalısı Bakanlık yapmış bir değeri vardır.

Arapgir hasreti çeken iş adamları vardır.

Mehmet Ali Aydınlar gibi Arapgir’i eğitim yatırımları boğan iş adamları vardır.

Tarihi camileri ve Cemevleri vardır.

Tabi bir de Arapgir’in Konakları vardır.

Arapgir ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen sivil mimari olarak tescilli 118 yapı bulunuyor. Bunlardan 80 adedi tarihi Konaklardan oluşuyor.

Bu Konaklardan biri Çanakkale Deniz zaferlerinin ünlü komutanı Cevat Paşa’nın da doğduğu ve babası Şakir Paşa tarafından yaptırılan Çobanlı Konağı’dır. Restore edilerek ziyarete açıldı oldukça da ilgi görüyor.

Ayrıca, içerisinde bulunan günlük yaşamda kullanılan ve antika değerindeki kilim, mutfak eşyaları, oturma grubu gibi tüm eşyayla korunarak aslına uygun bir şekilde restore edilen Bay Cemil Konağı, Seher Atmaca Konağı, Kaşkaloğlu konağı da görülmesi gereken konaklardan bazılarıdır.

Bu konaklardan biri de Eski Bakan Metin Emiroğlu’nun doğduğu ve büyüdüğü Hacıemiroğulları Konağıdır. 1805 Yılında inşa edilen Emiroğlu konağı harabe halinde iken restore edilerek Arapgir Belediyesine devredildi.

Safranbolu evlerine rakip olacak düzeyde restore edilerek turizme kazandırılan 5 tarihi evlerle Arapgir konaklarıyla da tanınmaya başladı. 

Geçtiğimiz hafta sonu Emiroğlu Konağının açılışı töreni vardı. Sabahtan düştük Arapgir yoluna. Konağa vardığımızda eski Bakan Emiroğlu ailesiyle birlikte restore edilen Konağın bahçesindeydi. Bir rehber gibi anlatmaya başladı, konağın odalarını tek tek dolaştırdı, yapılacak Kütüphane hakkında bilgiler verdi.

Seyit Battalgazi’den sonra Anadolu’da ikinci destanı yazan Danişment Gazi’nin Malatya’yı fetih ettiğini belirten Bakan Emiroğlu, aile kökenlerinin Danişment Gazi’ye kadar dayandığını anlatıyordu. Konak bahçesinde yer alan tarihe mal olmuş kahramanların heykellerini gösterirken, At üzerinden giderken bir askerin geriye döner ok atan heykeli özellikle yaptırdığını söyledi.

Konak bahçesinde yer alan devasa Türk Bayrağının hemen altında üzerinde “Cumhuriyet Fazilettir” yazan Atatürk Heykeli ile Danişmentlilerin kullandığı kıl otağ çadırıyla da Konak bir kültür evi olarak düzenlenmiş. 

Bu konaklarla Arapgir Safranbolu’ya bile rakip olacak duruma geldi. Hala ayağa kaldırılmayı bekleyen 75 adet tarihi konak daha bulunuyor.

Arapgir sevdalısı, Reyhanı markalaştıran, konakları ilçesine kazandıran Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu’nu asla unutamayız. Arapgir’in Hafızası Asım Külah ağabeyimizi de.

Arapgir’in geleceği turizmdir diyorlar. Arapgir tüm değerleriyle ayağa kaldırıldığında bölgeye turizm akını olacağını şimdiden öngörüyorlar. O nedenle de tarihi değerlere sahip çıkıyorlar.

Bakın Arapgir’in Belediye Başkanı neler söylüyor:

“Arapgir göçle yok olan elindekini tüketen, yerel körlük ile değerlerinden bi haber durumda idi. Belediye olarak ta paramız yok, personelimiz yoktu ama tarihsel bir sahiplenme ile ayağa kalkabileceğimize inandık ve Valilerimizin kapısını çaldık. Arapgir de 40 sivil yapının yenileme uygulama projesini hazırlatıp,  385 geleneksel konut envanterini çıkardık. 1830’ların dokuma şehri ve o yıllarda nüfusu 40 binleri aşan bölgenin tarihi değerlerini, yemeğinden müziğine özelliklerini İstanbul üniversitelerimizle de işbirliği yaparak açığa çıkardık. Arapgir mevcut yerleşmenin yanında vadi içinde eski Arapgir’imiz vardı. Orada tarihi evler ve camiler kaderine terk edilmişti. Eski Arapgir de bulunan 10 mahalle de önemli ölçüde harap olan Camiler, hamamlar a el attık. Burada yer alan tarihi kütüphane, mescit camiler, köprülerin kurtarılması için harekete geçtik. Valilik ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün desteğiyle, Çarşı Cami (Mirliva Ahmey Bey), Millet Han, Kaşkaloğlu Konağı, Çobanlı Cami ve konağını ilk etapta onarımını sağladık.  Çarşı Hamamını onarıyoruz.  Ömer Baba Türbesi, Tekke Cami, Şeyh Hasan Cami, Osman Paşa Cami, Ulu Cami, Yazılı Mağaralar, Arapgir Narin Kalesi, Deveci Hanı, Molla Eyüp Cami, Hankah, Ümmü Gülsüm Hatun Çeşmesi, Osman Paşa Şehir Hamamı, Kale Arkı, Kozluk Köprüsü, Eski Şehir ve mezar yerlerini onarıp ayağa kaldırdık. Örnek olabilecek dokuma atölyesi olan evleri, eski yapıları kurtarmak için harekete geçtik. Arapgir de dünü geleceğe taşıyacak çalışmalar gerçekleştirdik. Yok olmak üzere olan tarihimizin değerlerini gün ışığına çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihi eserleriyle, 200 yıllık tarihi konaklarıyla Arapgir’in geleceği turizmdir. Bunun alt yapısını oluşturduk, çalışmaya da devam ediyoruz.”

Arapgir Safranbolu olmak yolunda hızla ilerliyor.

Yolunuz Arapgir’e düştüğünde, zamanınız el verdiğinde bu konakları mutlaka görünüz.

Arapgir geleceğini turizmle kazanmak için çalışıyor.

Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.