Merhabalar değerli dostlar, Bu haftaki yazımızda bağımlılıktan ve tütün bağımlılığından kısaca bahsetmeye çalışacağız.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellikler irade, akıl ve vicdan sahibi olmasıdır. Bu özellikleriyle insan şuurlu bir varlıktır ve yaptığı eylemler öncesinde çoğunlukla bir karar süreci bulunur. Dolayısıyla doğru-yanlış, iyi-kötü davranışlarından sorumludur. Birey olarak bizatihi kendi nefsinde, toplumsal kurallara karşı ve ahirette ödül ve cezalara muhatap olur.

Bağımlılığı insan vücudunda o maddeye karşı gelişen tolerans ve eksikliğinde ortaya çıkan semptomlara göre fiziksel bağımlılık ve kişinin bedensel bir yoksunluk bulunmadan o maddeye veya eyleme karşı zaaf göstererek sürekli tekrarlamasına göre psikolojik bağımlılık olarak sınıflandırabiliriz. Diğer bir ifadeyle fiziksel bağımlılık, kullanılan maddeye karşı bir uyum gelişmesiyle, o maddeye karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Psikolojik bağımlılık ise kişilik yapısının zayıflamasına bağlı olarak, kişinin gereksinimlerini tatmin etme/giderme amacı ile o maddeye düşkünlüğüdür.

Bir kişiye madde bağımlısı denilebilmesi için; kullanılan maddeye tolerans gelişmesi,madde kesildiğinde ya da azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması,madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan çabaların boşa çıkması gibi durumların olması gerekir. Kişi maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcar, madde kullanımı nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel etkinlikleri olumsuz etkilenebilir.

Ülkemizde ve dünyada tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları gün geçtikçe artmakta ve maddeye başlama yaşı gittikçe düşmektedir. Bu yazıda sigara ve tütün bağımlılığından kısaca bahsedip diğer bağımlılıkları başka yazılara bırakacağız.

Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması hem psikolojik, hem de fiziksel bağımlılığa neden olur. Tütünde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan büyük kısmının kanserojen olduğu tespit edilmiştir. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Burundan koklanarak çekilen/enfiyeve çiğnenen tütünler de tütün dumanı gibi yüksek düzeyde nikotin ve zehir içermektedir.

Tütün kullanımı başta kalp, damar ve akciğer rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır. İçerdiği birçok kanserojen maddenin etkisiyle kansere neden olmaktadır. Damarlarda tıkanma ve buna bağlı beyinde felç geçirme, midede gastrit, ülser ve mide kanseri gibi hastalıklara neden olmaktadır. Ayrıca sigara kullananlarda ciltte sararma ve kırışıklık artmakta ve cilt kanseri riski artmaktadır. Sigara içenlerde ağız kokusu ve dişlerde sararma kişiler arası ilişkilerde önemli bir sosyal problemdir. Hamilelikte sigara içilmesi erken doğum ve çeşitli gelişim bozukluklarına neden olmaktadır.

Sigarayı bırakmak mümkündür. Bunun için öncelikle sağlam bir irade ve zihinsel olarak hazır olmak gerekir. Sigara bırakma sürecindedavranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. Ülkemizdebirçok hastanede “Sigara Bırakma Poliklinikleri” bulunmaktadır. Ayrıca ‘Alo-171’sigarayı bırakma danışma hattından, Yeşilay’ın http://birakabilirsin.org/ sitesinden destek ve bilgi almak mümkündür.

Sigarayı bıraktıktan sonra, saatler içinde vücutta toparlanma süreci başlar. Nikotinyaklaşık 2 saat sonra vücuduterk etmeye başlar.Kalp atış hızı ve kan basıncı 6 saat sonra düşmeye başlar.12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımından temizlenir. 2 gün sonra tat ve koku duyuları keskinleşir.3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Sağlıklı bir yaşam için tütün ve ürünlerinden uzak durun.

Sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.