Rabbimiz buyurur ki; “Allah’ın kiminizi kiminizden üstün kıldığı şeyler konusunda kıskançlık göstererek onu arzu etmeyin” (Nisa 4/32)

            İnsanların birbirinden farklı yaratılmış olduğunu hep ifade ederiz de birbirinden üstün yeteneklerle donatıldığına nedense çok değinmeyiz. Ayet-i kerimenin bu kadar açık ve net olarak ortaya koyduğu bu hakikati kısık sesle bile olsa dile getirebilseydik, başkasındaki değil kendimizdeki fazilete odaklanıp onu büyütmeye çalışsaydık dünya hayatımızı daha mutlu geçirebilirdik.

            Neye sahip olduğumuzdan çok neye sahip olmadığımız düşüncesi ile yaşamak maddi ve manevi huzurumuzu perdeleyen patolojik bir durumdur.Zaman zaman yaşamın zorluğunu bile başkalarının sahip oldukları şeyler üzerinden ifade ediyoruz.Mesela dini danışmanlık yaptığım büroda danışanların kendi hayatlarını sorgularken satır aralarına sıkıştırdıkları şu cümleleriyle çok karşılaşıyoruz;   “ Ben daha akıllı biri iken filan kişi benden daha çok kazanıyor” ,  “benim şu kadar malım varken ailemin yanında değerim yok filan kişi ailesinin ihtiyaçlarını bile karşılayamazken ailesi tarafından ona daha çok saygı duyuluyor” , “ ben daha yetenekliyim ama patron filanı daha gözde tutuyor” “ ben daha güzel iken arkadaşım benden daha çok evlilik teklifi alıyor” , “ben daha çok çalışıyorum ama beriki benden daha iyi not alıyor” “ ben daha çok çalışıp yoruluyorum ama filan benden daha güzel yaşıyor” , “bir eğitimci olarak benim verdiğim emeğe karşılık çocuğum bir yeri kazanamazken şu okuma yazma bile bilmeyen kişinin çocuğu nasıl da başarılı”… vesaire…vesaire

            Komşunun tavuğunu kaz gören adam misali devamlı başkasının elindeki güzelliklere göz dikip kıskançlık yapıyor ve aslında var olmayan bir kavganın içinde ruhumuzu ve bedenimizi yarıştırıyoruz. Oysa Rabbimiz yukarıda mealini verdiğimiz ayet de insanın günaha sapmasının en önemli sebebi olarak başkasındaki üstünlüğe tahammül edememesi ve kıskançlıkla ondaki şeyi istemesi olduğunu ifade ediyor. Ayetin devamında buyuruyor ki: “ Siz sadeceAllah’ın lütfundan isteyin” Yani başkasında gördüğünüz üstünlükleri değil de Rabbinizin yanında olan ve size vereceği üstünlüğü isteyin. O’nun rızkı ve lütfu öyle sınırsız öyle  geniştir ki tahmin bile edemezsiniz!

Ve ayet şöyle bitiyor “şüphesiz ki Allah her şeyi bilmektedir”. İşte konunun analizi de burasıdır. Allah seni herkesten daha iyi tanır. Seni hangi güzelliklerle donattığını, geçmişte yaşadıklarını, isteklerini ve ihtiyaçlarını, zayıf - güçlü yönlerini ve gelecekte seni bekleyecek olayların hepsini en ince ayrıntısına varana kadar sadece O bilir. Kıskanarak istediğin şeydünya ve ahiret hayatın için  iyi olamayabilir. Sen bilmezsin, başkası bilmez ama O bilir. Dolayısıyla sana verdikleri senin için en iyisidir. Sana vereceği şeyin daha iyisini yine en iyi O bilir.Kimsenin elinde ki ile uğraşmadığın sürece sana en iyisini verecektir.

 Sana akıl vermişse bil ki bu maldan daha hayırlıdır.

Sana mal vermişse bil ki izzet ve şeref mal ile kazanılmaz. Ama gerçek izzete malını Allah yolunda harcayarak erişebilirsin.

Sana kabiliyet, beceri ve güzellik vermişse bunları insanların takdirine değil rabbinin takdirine sunmalısın çünkü kalıcı olan O’nunkidir. Başkalarındaki kabiliyeti takdir edemediğin sürece hem insanların hem de Rabbinin takdirine mazhar olamayacağını da bilmelisin.

Ne kadar yetenekli olursan ol malının ve çocuklarının senin için bir sınav sorusu olduğunu bilmeli ve Allah’tan bu konuda yardım dilemelisin. Allah âdildir, merhametlidir

 Rabbim bizi birbirimize sabretmeyi nasip et. İçimizdeki kıskançlık duygularını gider ve bizleri katından lütuflandır.

           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199