Merhabalar değerli dostlar,

Bu haftaki yazımızda beden sağlığından bahsetmeye çalışacağız.
Muhakkaktır ki her insan için bir belirlenmiş ömür vardır. Fakat bu belirlenmişlik, bize göre öncedenlikarz etmesine rağmen, zamanın da yaratıcısı olan Allah(cc) için bir AN’dır. Zamanın içinde olan biz insanlar, bu çizgide her yaptığımızdan ve verilen her nimetten sorumluyuz, hesap vereceğiz. Verilen her yetenek ve organı; en iyi şekilde beslemekten, yerinde kullanmaktan ve korumaktan sorumluyuz.
Vücutta her sistem üzerine düşeni yapmakla birlikte başka sistem(ler)i destekler. Vücut fonksiyonlarından birindeki bir aksaklık, başka fonksiyonları ve hatta tüm metabolizmayı etkileyebilir. Bedenin işleyişinde, bir sistemi diğerinden ayrı değerlendirmek neredeyse imkânsızdır.

Şuurlu ve sorumlu olarak yaratılan insanoğlunun, varlık sebebine uygun bir hayat sürmesi de; tüm bu sistem ve organların sağlıklı işlemesine bağlıdır. Bazen bir eksiklik, yaşamın diğer fonksiyonlar üzerine bina edilmesine neden olabilir veya modern tıbbın sağladığı imkânlarla vücutta kaybedilen denge sağlanabilir. Uzuv kaybında, uzvun fonksiyonu protezlerle giderilmeye çalışılabilir. İşitme kaybında, sesi yükseltici veya daha içerideki işitme yolaklarına iletici işitme cihazları kullanılabilir. Karaciğer veya böbrek yetmezliklerinde diyaliz makinalarıyla kaybedilen vücut fonksiyonları idame edilebilir veya cerrahi olarak bu organların başka insanlardan alınarak transplante edilmesiyle/nakil yapılmasıyla tedavi yoluna gidilebilir. Fakat hiçbir tedavi veya makine insanın kendi organ ve dokularının yerini tutamaz.

Bu nedenle sahip olduğumuz bedenin sağlığını korumak bizim temel sorumluluklarımızdan biridir. Beden için zararlı olan madde ve hareketlerden sakınmak temel görevlerimizden biridir. Alınan gıdaların vücuda zararlı olmaması önemli olduğu gibi helal olması da insanın varlık sebebine uygun bir yaşam sürmesi açısından önemlidir. 

Sağlıklı gıdalar yine sağlıklı bir çevrede üretilebilirler. Doğaya ve çevreye verilen zararlar endirekt olarak insanın kendi sağlığına verdiği zararlardır. Genetiği değiştirilmiş gıdalar, gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan katkı maddeleri, sadece insan sağlığını bozmakla kalmaz,aynı zamanda biyoçeşitliliğe ve çevreye de zarar verebilir.

Bu bağlamda ilaçlardan da bahsetmek gerekir. İlaçlar laboratuvar ortamında sentetik veya doğadan arıtılarak elde edilen madde ve moleküllerdir. Bazen bir eksikliği tamamlamak veya vücuttaki bir metabolik olaya müdahale etmek için ilaçlar kullanılmaktadır. Vücutta hastalık yapan mikroplara karşı verilen ilaçlar olduğu gibi, kontrolsüz çoğalan/kanserleşen vücut hücrelerini ortadan kaldırmak için kullanılan toksik moleküller de bulunmaktadır. Normal ve sağlıklı dokulara da zarar verme potansiyeli bulunan ilaçların mecbur kalınmadıkça ve doktor önerisi olmadan kullanılması, önerilen dozların üstünde kullanılması vücutta geçici veya kalıcı olabilecek hasarlara neden olabilir. Kalp, böbrek, karaciğer gibi vücut metabolizmasında önemli organların kaybedilmesi, çoğu zaman geri dönüşü olmayan kayıplar olarak; zaman, para ve sağlığın kaybedilmesine neden olabilir.

Sigara, alkol, doğallığına müdahale edilmiş gıdalar; sedanter/hareketsiz yaşamla birleşince uzun vadede insan sağlığının bozulmasına neden olabilmektedir.

Beden sağlığını korunmasında temel ilkeler; yeterli ve dengeli beslenme, bedeni zararlı madde, hareket ve ortamlardan koruma, hem alınan besin maddelerinin harcanması, hem de bedenin zinde ve kondisyonunun/kapasitesinin en iyi seviyede tutulması için hareket halinde olmasından geçmektedir. Beden gücü ile çalışan insanların, iş esnasındaki hareketlerine çalışmayan beden kısımlarını da aktive edecek egzersizler eklemesi; masa başında çalışanların düzenli hareket/egzersizlerle beden işleyişlerine katkıda bulunması; hareket kısıtlılığı olan insanların, gerektiğinde hekim öneri veya gözetiminde fizik tedavi almaları gerekmektedir. Ayrıca, hastalık halinde tedavi/şifa yollarının aranması da beden sağlığı açısından en az diğerleri kadar önemlidir.
Sağlıcakla kalın.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.