İstiklal ve istikbal şairimiz Mehmet Akif’in yazdığı şiirlerinde Kur’an-ı Kerim’den izler vardır. Türkçeyi mükemmel kullanmasının yanı sıra Arapça’ya ve Farsça’ya olan vukufiyeti, Kur’an-ı Kerim’i ezbere bilmesi mükemmel karakter ve ahlakıyla birleşince şiirleri ilahi kelamın en güzel tefsirlerinden biri olmuştur. O, islam davasını kendisine dert etmiş, sağlam inanç sahibi ve inandığını yaşayan eskimeyen sözleriyle bu milletin evlatlarına yol göstermiş bir dava adamıdır. Hakkında nice araştırmalar yapılan, kitaplar, tezler, makaleler yazılan şairimiz hakkında söylenecek çok şey var. Biz bu yazımızda bilindik dizelerinden birkaç örnek vererek  Kur’an-ı Kerim’de kendisine ilham olan ayetlere bakalım.

“Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak”dizeleriyle milletimizin istiklaline sebep olacak gücü ve motivasyonu yıllardır zihnimize kazıyan bu cümlenin ilk kelimesiTevbe Suresi 40. ayetten neşet etmiştir. Peygamberimiz (sas) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği zaman yanında yol arkadaşı Hz. Ebubekir olduğu halde bir mağaraya sığındığında onun korktuğunu hissetmesiyle   “Korkma şüphe yok ki Allah bizimle beraberdir (La tahzeninnellahemeana)” buyurarak teselli ettiği cümledir bu. Kendisine verilen şiir yazma görevini Tacettin Dergahına kapanarak bir gecede yazan şairimizin bu dizelerle başlaması aslında bir  besmeledir. Milli mücadelemize ilahi yardımı çağırmaktır. Zira o biliyor du ki ayetin devamında Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor “ Bunun üzerine Allah ona içinde korku ve endişe olmayan bir kuvvet ve huzur verdi. Onu sizin görmediğiniz ordularla destekledi ve kafir olanların sözünü alçalttı. Allah’ın sözü ise zaten yücedir”. Ve bu millet ayetin ilk kısmını Akif’in dizeleriyle yıllardırinançla dile getire getire 15 Temmuzda ayetin ikinci kısmında vadedilen ilahi yardıma mazhar oldu elhamdülillah. O gece Allah, milletimizin üzerinden korkuyu kaldırırken hainlerin kalplerine korkuyu saldı, bizi görmediğimiz ordularla destekledi. Kendi sözünü alçaltmak isteyenlere cezalarını verdi. Rabbimiz ne kadar yüce olduğunu bir kere daha gösterdi.

“Ne irfandır veren ahlaka yükseklik,  ne vicdandır./ Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır.” Dizeleri bir çoğumuzun zihnindedir. Şairimiz bunun ilhamını Al-i İmran suresi 102. Ayeti (Ey iman edenler Allah’ın azabından nasıl korkmak gerekirse öyle korkun ve Müslümanlar olarak can verin)nden almıştır.

“Şehamet (cesaret) dini, gayret dini ancak Müslümanlık’tır/Hakiki Müslümanlık gerçek kahramanlıktır/ Görürsün hissedersin varsa vicdanınla imanın/Ne müthiş bir hamaset çarpıyor göğsünde Kur’an’ın. ” dizeleri Ali İmran suresi 173. Ayete işaret eder “ O mü’minlere Allah indinde büyük sevap vardır  ki; Bir takım kimseler kendilerine ‘düşmanlarınız sizin için kuvvetlerini topladılar onlardan korkmalısınız’ dediklerinde bu haber onların imanlarını artırır da ‘Allah’ın yardımı bize yeter o ne güzel vekildir’ derler”

“ Bir kızarmaz çehre bulmuşsun ya, ey câni, bürün;/ Hem bütün dünyayı ifsad eyle, hem müslih görün/ Düşme ey âvâre millet, bunların hızlanına;/ vakıfız biz hepsinin pek muhtasar irfanına (Bir kızarmaz yüz bulmuşsun ey cani bürün/ hem bütün dünyayı karıştır hem ıslah edici görün/Düşme ey başıboş millet bunların tuzağına/ vakıfız biz hepsinin yetersiz irfanına) dizelerine konu olan ayet ise Bakara Suresi 11-12dir( Onlara yeryüzünde fesat çıkarmayın denildiği zaman “ biz ıslahtan başka bir şey yapmıyoruz” derler. Gözünü aç, iyi bil ki; Onlar yok mu işte asıl fesatçılar onlardır ama farkında değillerdir”

“Artık bize göster o ferdayı: Bunaldık/ Bir emrine ecdadı da ahfadı da kurban…/ Olmaz mı bu millet daha teyidine şayan  (Ya rabbi bize artık yarını göster bunaldık/ Senin bir bir emrine dedeleri de kurban torunları da / Bu millet desteğine mazhar olmazmı daha) dizelerine ilham olan ayet ise Bakara suresi 286 dır. “Takat getiremeyeceğimiz yükü bize yükletme, Allahım…"

“Sahipsiz olan memleketin batması haktır/ Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır./ ‘İş bitti sebatın sonu yoktur’ deme; yılma/ Ey milleti merhume sakın yese kapılma ( iş bitti direnmenin yararı yoktur deme yılma/ ey zavallı millet sakın ümitsizliğe kapılma) Dizeleri Yusuf Suresi 87. Ayete binaen dile getirilmiş “ sakın Allah’ın yardımından ümidiniz kesmeyiniz, zira kafirlerden başkası Allah’ın inayetinden ümidini kesmez.”

İslam davası için yazan, yaşayan ve kendini bu necip millete adayan şairimize ilham veren gücü öğrenmek için  Kuranı Kerimi ve Safahat’ı okumak yeterli olacaktır. Böyle bir şairi içimizden çıkaran Rabbimize sonsuz Hamdu Senalar olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.