Malatya’da bir zaman karasal yayın yapan Televizyonlarımız vardı:
Ufuk TV, Güneş TV, TV Malatya, Kanal Malatya, Zer TV gibi.
Her birinde en az 10 kişi çalışırdı, çalışan sigortalı sayısı 60 civarında idi..
Teknolojiye yenik düşen bu Televizyonlar uyduya da geçemeyince kimileri kapandı, kimileri de son günlerini yaşıyor. 
Malatyalı iş adamları bir araya gelmiş bir Uydu kanal kurup adına da Türkiyem demişlerdi. İyi başlayan bu girişim bir süre sonra yürümeyince el değiştirmeye başladı. Uzun süre özel bir sağlık kuruluşu işe devam etse de, sonra satılarak el değiştirip Ankara merkeze çekildi sonra da kapanıp gitti.
Tam 25 çalışan kapı önüne konuldu, bugün isimlerini bile unuttuk…
Şimdi geriye sadece Uydu da iki kanalımız kaldı. Biri Vuslat TV diğeri Er TV
***
Malatya’da bir zamanlar tam 13 günlük gazete yayınlanırdı.
İsimleri Görüş, Yeni Malatya, Hamle, Karar, Hakimiyet, Gerçek, Yenigün, Kent,  Son Haber, Sürmanşet, Net Haber, Bakış, Sonsöz
Her gazete en az 5 sigortalı 212 sayılı yasa gereğince Gazeteci çalıştırmak zorundaydı. Teşvik almak isteyenler kadroyu 10 kişiye kadar doldurmuşlardı.
En az 90 Sigortalı Gazeteci bu günlük yayınlanan gazetelerde çalışır görünürdü. Şişirme kadro da olsa sigortalı olarak gösterilen birileri vardı.
O zamanların Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay gazeteleri birleştirmek için baskı da yaparak gazeteleri birleşmeye zorluyordu. 
Malatya’da 12 Gazete sahibi bir araya geldi her biri 4’er ortaklı olmak üzere yeni birer şirket kurarak birleşmeye razı oldular. Sonsöz Gazetesi bu birleşmeye karşı çıkarak yayın hayatına devam etti. Bu duruş cezalandırıldı, gazetenin resmi ilan hakkı bir yıl askıya alındı. Ancak sonunda resmi ilanını kaldığı yerden almaya devam etti. 
Birleşme ile birlikte çalışan gazeteci sayısı da bir anda 30 kişiye düştü. Ama birleşme ile beklenen de olmadı, gazeteler aynen yayın hayatına devam etmeye devam ettiler. Olan çalışanlara oldu. 
16 Radyo yayın yapıyordu, hala da yapıyor. Ajanslar da çalışanlar, Yaygın Basının Temsilcilerini de sayarsak Malatya’da çalışan sigortalı ve sözleşmeli gazeteci sayısı yaklaşık 180 kişi iken bu sayı bugün ne yazık ki 60 kişiye kadar düşmüş…
Gazetelerin asgari kadrolarında görünenler ile iki Uydu Televizyonunda çalışanların dışında 2012 ile çalışan gazeteci nerede ise kalmadı. 
İHA ve AA Malatya Bürolarını takviye ederken, DHA Bürosunu kapattı.
Açılacağı söylenen TRT Malatya Bürosu ise hala hayal olarak duruyor.
Hal böyle iken Basın İlan Kurumu birleşme oldu diye yeni yayın hayatına başlayan gazeteler için bekleme süresini 36 aya çıkardı. Bu nedenle Nethaber Gazetesi 36 aydır yayınlanmasına rağmen resmi ilan almak için bekliyor. 
Bu günkü zor koşullarda yayın hayatına başlayan Anadolu’da Vuslat Gazetesi için bildirilen bekleme süreci tam 36 ay…
Bu nasıl bir adalettir. Basına girişimciler 5 milyon liralık yatırım yapıp teşviklerden yararlanmak istiyor, Basın ilan kurumu “yok arkadaş” diyor 36 ay bekleyeceksin…
Bu dayatmayla da okuyucu bulmakta zorlanan Gazeteleri koruyarak güçlenmesini sağlayacaksın öyle mi? 
Malatya’nın resmi ilanının yüzde 15’ini alacaksın ve 4 gazeteye resmi ilan dağıtma dışında hiçbir görev yapmayacaksın. Gazete çıkaracak girişimcilere de 36 ay bekle diyeceksin. 
Vuslat TV’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla verdiği kahvaltıda konuşmam istenince bunları anlattım. 
Çalışan gazeteci sayısı dibe vururken, Televizyon kapanırken, gazetelere bekleme süresi uygulanırken birilerinin de çalışanlar üzerinden ahkâm kesmelerinin doğru olmadığını söyledim. Çalışan ancak konuşamayan gazetecilerin söylemek istediklerini onlar adına ifade ettim. 
Çalışan gazeteciler adına, daha dün sadece bir gazeteciye maaş vermemek için birleşmeye koşar adım gidenlerin konuşma hakları olamaz. Televizyonlar kapanırken sessiz kalanların şimdi işsiz kalan gazetecilerin haklarını savunur görünmeleri sadece bir aldatmacadır. 
Sizler değil bırakın 10 Ocak ta gazeteciler konuşsun. 
Sorunlarını anlatsınlar, asgari ücreti dahi alamadıklarını, asgari ücretin altında nasıl çalıştıklarını bir onlardan duyun. Sigorta karşılığı bedava çalıştıklarını anlatsınlar… Neden işsiz kaldıklarını onların ağızlarından dinleyin. Sarı Basın kartları iptal edilen gazetecileri dinleyin.
Gazeteciler susuyor üzerine vazife bile olmayan birileri konuşuyor. Sorunlardan bahseden yok, dostlar alışverişte görsün. 
Çalışan gazeteciler de önce işlerine, sonra kurumlarına sahip çıkarak haklarını aramalıdırlar.
Susmakla bir yere varılamaz. 
Her şeye rağmen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününüz kutlu olsun.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199