İnsan her daim yolculuk halindedir. Yolculuk hali deniz, hava, kara ve uzay boyutunda devam etmektedir. Her yolculuk, farklı hatıra, değişim, tespit, yenilenme, düşünce ve duyguları ortaya çıkarmaktadır. Yolculuğun yapıldığı araç, mekan, zaman ve insan yeni hallere insanı götürmektedir.

İlk Yolculuk; Yürümek...

İnsanın emekleme hallerinden sonra ayakta durması ve yürümesi çocuk için önemli evrelerden biridir. Bu evre gerçekleşmediği zaman herkesi bir tedirginlik sarar. Çocuk, ayakları üzerinde durmanın ve yeni imkânları keşfedebilmenin heyecanını yaşamaya başlar. Gördüğü her mekâna korkusuzca ulaşmaya çalışır. Evden dışarıya çıktığında sokakta, parkta, caddede bu yolculuğun büyük hazzını yaşamaya başlar. Her adım onu farklı bir mekana götürmekte, yeni bir insan ile karşılaştırmakta ve yeni bir duruma şahit kılmaktadır. Hayattaki büyük yürüyüş artık farklı zaman ve mekan boyutlarında devam edecektir.

Köyden Köye, köyden İlçeye Yolculuk…

Köyde doğan, büyüyen biri olarak dünyanın gördüğümüz çevreden ibaretmiş gibi düşündüğümüz zamanlarda en büyük yolculuklar bir köyden başka bir köye yapılan yolculuklardı. Gidilen köyün insanları, evleri, bahçeleri, tarlaları, hayvanları dikkatle incelenirdi. Çoğu kez yürüyüş, bazen de eşeksırtında yapılan yolculuklarda görülen her nesne keşfetmenin büyük heyecanını verir.

İlk köyden ilçeye gidiş ilkokul sıralarında iken oldu. Ablamın ilkokul mezuniyeti gerekli fotoğrafını çekmek için ilçeye gitmiştim. İlçeye- Arguvan- giderken nasıl bir yer olduğunu görmek heyecanı vardı. Yolda ilçenin girişinde halen duran Atatürk’ün Kocatepe’de olduğuna atfen dikilen heykelvari demirden siluet, ardından bir cadde üzerinde sağlı- sollu dükkanlar görmüştük. Dönüşte görülen her imge diğer çocuklara büyük merakla anlatıldı. İlçe büyük çarşı, merkezdi artık gözümüzde…

İlk Şehire Yolculuk; Çiloğlu’nun Arabası…

Köyden şehre giden otobüsün sahipleri kabile ismiyle anılırdı.

Çevreli(Musu) köyünden Mehmet amcanın kullandığı araba şehre bağlantı kuran aracımızdı. Yarım otobüs tabir edilen FIAT markalı otobüs ile her şey taşınır, her işte kullanılırdı.

İnsan, eşya ve hayvan dahi taşınırdı.          

Düğün- cenaze- ziyaret gibi her türlü seyahat ihtiyacını karşılardı.

İçinde annelerin çocuklarını doğurduğu hastane olurdu bazen.

Acılara, sevinçlere, hüzünlere, umutlara ortak olurdu.

Her gidişinde “Acaba kimler şehre gidiyor?” merakı, “Her dönüşünde acaba kimler gelecek?” merakı sarardı.

Yol boyunca bıraktığı ve hemen kaybolmayan toz bulutu varlığının en büyük işareti olurdu. Arguvan’dan gelirken yolda çıkan toz bulutuna umutlar, giderken çıkan toz bulutuna özlemler yüklenirdi.

Parası olmayanlar idare edilir.

Yol boyunca yanık Arguvan türküleri eşlik ederdi. Her yeni çıkan Arguvan Türkü kasetlerini dinleye dinleye yollar kısalırdı.

Arabanın camına dayanmış yüzlerde hayatın tüm yükü izini bırakırdı.

Asmaca yokuşundan inişini heyecanla beklerdik. Beklediklerimiz bir an önce gelsin diye…

Virajlarda yavaşlayınca otobüsün arkasına asılmak en büyük eğlencemizdi. Asılmak ve diğer viraja kadar gitmek için diğer arkadaşlarımızla epey mücadele verirdik. Bazen inmek için geç kalınca atlayınca dengemizi yitirip, düşüp ardından yüzümüzün ve ellerimizin yaralandığı olurdu.

Daha sonra Tatkınık’tan Cafer Dayı, Dalhançer’den Kemal abi otobüs aldılar ama bıraktılar.

Çiloğlu’nun arabası değişti. Çünkü nüfus ve ihtiyaç değişimi arabaya yansıdı. Azalan nüfus ve taşınanlar değişince otobüs yerini minibüse bıraktı.

Köyün- köylünün her şeyini taşıdığı için yola çıkış ve varış saatleri değişirdi. Malatya’dan saat:13’te çıkardı lakin, yükler için dolaşırdı.

Halen yollarda yaklaşık kırk yılın yükünü taşımaya devam ediyor.

Çiloğlu’nun arabasının hikâyesi yazılmalıdır. Bu hikâyede Maman deresinin, Musu’nun Tatkınık’ın, Hakverdi’nin, Çeki’nin alın yazısı saklıdır.

Yeni bir yolculuk için hazırlıklar yaparken yanımızda götürdüğümüz ve gittiğimiz yerden alıp geleceğimiz, mirasımız olacak sözler, işler, eylemler, emanetler, hatıralar, bilgiler, eşyalar, hediyelikler, insan suretleri her daim yanımızda olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199