Öncelikle hepimize çok geçmiş olsun. Malatya ve Elazığda bulunanlar, 24 Ocak akşamı çok zor anlar yaşadılar ve o bir kaç dakikanın etkileri hala devam etmekte..

Deprem anı kısa sürmesine karşın hem evlerdeki tahribatlarla evinden uzakta olmak, hem de deprem anında hissedilen yoğun ölüm korkusu sebebiyle, insanın içindeki temel güvenlik duygusunu sarsılıyor. Bu durumda, bireylerin doğru desteği görmememesi durumunda, travmatik etkiye sebebiyet verebiliyor. Bu sebeplede hem kendimiz, ailemiz ve çocuklar için ne yapmamız gerektiği konusunu gündeme almak istedim.

Depremden şehir yaşayan herkes etkilendi elbette ama, şüphesiz göçük altından çıkarılan, evleri yıkılan insanların bu zamanda daha çok desteğe ihtyacı var. Bir gecede insanın evinin yok olması, kendisini en güvende ve rahat hissettiği yerin gitmesi sarsıcı bir durum. Diğer taraftan da, deprem anındaki sarsıntıyla evdeki eşyaların yer değiştirmesi, etrafındaki insanların korku dolu yüzlerini görmek hem çocular için hemde yetişkinler için çok zordu.

Peki bu durumda olan insanlara nasıl yaklaşmalıyız ? Psikolojik İlkyardım Nasıl Olur?

Psikolojik İlk Yardım beş aşamadan oluşur:

1) Temel fiziksel ihtiyaçları sağlamak.

Öncelikle, travmatik olay sonrasında bireyin öncelikle acil görünen temel yaşam ihtiyaçları( giyecek, yiyecek, ısınma gibi) varsa temin edilmeli. Fiziksel ihtiyaçlar, psikolojik yardımın ilk basamağıdır.

2)Güvende olduğunu hissettirmek

Fiziksel temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra, bireyin temel psikolojik ihtiyacı olan güven duygusunu yeniden inşa etmek gerekir. Bunun için, ‘Artık güvendesin. Ben senin daha iyi olmanı sağlamak için buradayım, yalnız değilsin.’ mesajını hem sözel olarak iletmek, hemde dolaylı şekilde hissettirmelisiniz. Özellikle uzun süre enkaz altında tek başına kalan bireyin, yalnız olmadığını hissedeceği desteği almaya ihtiyacı var.

3)Doğru Bilgilendirmek

Bireyi genel durum hakkında, bilgilendirmek gerekir. Depremle ilgili kısa ve öz bilgi verilebilir. Burada önemli olan, genellemeden ziyade samimi ve açık şekilde bilgilendirmektir. Konuşurken, basit anlaşılır ve açık bir dil kullanarak bilgilendirme yapın.

Aynı zamanda depremzedeyle ihtiyaç duyduğunda, yardımı nasıl alacağına dair konuşma yapın. Hangi konuda ihtiyaç duyduğunda, kimlerle iletişim kurması gerektiğini anlatmanız yararlı olacaktır.

4)Dinlemek

Depremi travmatize etmiş bireyin yaşadığı stres duygusunu dışarı tahliye etmesi gerekiyor, aksi halde toksik etki yapar vücutta. Bundan dolayıdır ki, deprem tramvası yaşayan birey dinlemekten ziyade daha çok konuşmak ister. Bunun için depremzedenin neler olduğunu anlatması, deprem anında neler yaşadığını sizinle paylaşması, konuşması, şuanda neler hissettiğini, aklından nelerin geçtiğini söylemesi için onu destekleyin. Onu, sözünü kesmeden, göz teması kurup, empatik şekilde dinleyin. Anladığınızı belirtin..

5)Duygu Yönetimine Yardımcı Olun

Depremin etkisiyle oluşan stres yoğunluğu herkeste farklılık gösteriyor. Korkuyla salgılanan hormonlar, vücudun sakin, huzurlu kalmasını önleyen hormon sistemini baskılıyor. Bunu dengeye getirmek ve sakin kalabilmek için, en pratik yöntemlerden biri, Nefes Egzersizi. Nefes egzerzisi, tramva sonrası negatif duyguların oluşmasını sağlayan sempatik sinir sistemine karşı parasempatk sinir sisteminin çalışmasını sağlar, daha iyi hissettenizi sağlar. Bunun için pratik nefes egzersizlerinden uygulaması pratik olanı seçip, düzenli olarak yapmanız iyi hissettirecektir.

Az önce bahsettiğim yöntemler daha çok yetişkinler için uygun. Çocuk depremzeler için ise, birinci ve ikinci madde geçerli olmakla birlikte, başka bir teknik daha eklemek istiyorum. O da: Öykü Terapi.

Deprem sonrası çocuklarla birlikte temas halinde olan bireyler masal kitaplarının iyleştirci gücünden yararlanabilir. Özellikle 7 yaşına kadar olan çocukların ifade etme beceleriler çok gelişmediğinden, tramvalarını konuşamazlar. Bu durumda onlara duygularını düzenleyecek, doğal afetleri anlatacak hikayeler okunabilir. Hikaye okumak, çocuğun yaşadığı duyguyu anlamasını, aktarmasını ve problem çözme becerisini geliştirir. Hayal gücünü zenginleştirerek, olumsuz duygularla baş etme gücünü artırır.

Psikolojik ilkyardım, herkesin bilmesi gereken temel bir meseledir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.