Okullar ve Öğretmenler; Sınav- Dershane sistemiyle zehirlendi- kirlendi. Öğretmenlik yapmak için onca yıl okumak- okutmak boşuna... Öğretmenlerin öğrenciler için yaptıkları tek şey; 20 dk. konu anlatmak, sonrasında da test çözmek.
Akıllı-sız tahta varsa zaten hazır konuyu paket programdan anlat. Soru sormak- sorgulamak- araştırmak- ödev yapmak- tartışmak- yenilemek- etkinlik yapmak yok. Tüm eğitim sisteminin ana işlevi bu oldu.
Okullar ve Öğretmenler öylesine zehirlendi ki bu anlayışın değişmesine bu defa onlar direnecek. Çünkü her şey çok kolay oluyor. Konuyu anlat- anlatmış gibi yap. Fotokopi veya hazır test kitaplarında yüzlerce soru çöz. Öğrenci konuyu anlamış gibi, öğretmen konuyu anlatmış gibi yapıyor. Öğretmen sınav konforuyla keyfini yaşamaya devam ediyor. Bu yalan ve aldatma devam edip gidiyor.
***
Okullarda müzik-sanat derslerinde yenilik ve yerlilik oluşturulamıyor. Müzik aletleri olarak (flüt- mandolin- keman) gibi müzik aletleri öğretimde ön plandadır. Öğrenciler normal hayatlarında yollarının çok kesişmeyeceği araçlarla müzik serüvenine girmiş bulunuyorlar.
Saz, Kemençe, Ud, Ney gibi müzik aletleri üzerinde ambargo- yasak devam etmektedir.
Müzik- estetik ruhunu bu topraklardan almayan çocuklar- gençler yabancılaşmaya devam etmektedirler. Değişim, eğitim- öğretimin nirengi noktalarına yapılacak yönlendirmelerle anlam bulabilir.
***
İmam Hatiplerden kim ve neden rahatsız?
İmam- Hatip açıldığından bu yana farklı kesimler, farklı nedenlerle rahatsızlar... Önce ve her daim Laik Kemalistler rahatsız oldu. Darbelerin sebebi sayarak kapatmaya çalıştılar.
Bu kesim kadar açılmasına karşı çıkan, gidenleri tekfir dahi eden Süleymancılar tepki gösterdi. Yine diğer örgütlü din yapılanmaları olan bazı cemaat ve tarikatlar imam hatiplere karşı çıktılar. Örgütlü din mensuplarından, imam hatiplerin varlığını halen red eden ve
tehdit olarak görenler var. 
***
Müslüman bilginler- âlimler- aydınlar ilginçtir Fen Liseleri, Sosyal Bilimler, Anadolu Liseleri ve diğer liselerin müfredatını tartışmıyorlar.
Asıl sorulması gereken; İmam Hatip okulları dışındaki okullardan mezun olanlar ne oluyor?
Hiç merak ettiniz mi?
***
Türkiye okullarında uygulanan tek ve ortak müfredat; sınav sistemi müfredatıdır.
Bu müfredat ile ancak sınavlara hazırlanabilir. Diğer bilgi ve tecrübeyi okul dışında edinmektedir.
***
Sadece ve sadece dini dersler adıyla eğitim vermek İslami olarak sakıncalıdır.
Dini otoriteler- sınıflar oluşturmak putperest toplumların ve devletlerin özelliğidir.
Hayatın asgari tüm alanlarında bilgisi olacak, fen ve sosyal bilim alanlarında yaslanacağı bir tasavvuru olması gerekir. Sadece ve sadece dini eğitim adıyla eğitim veren kurumlar kapatılmalıdır.
***
Devlet okulları bitiriliyor! Sınav sonrası yüzleşmeye cesaretimiz var mı?
Değerlendirme dört şıklı test soruları ile yapıldığı için, bu tekniğe uygun eğitimi devlet okulları veremedi. MEB, FETÖ ile mücadele kapsamında ve yeni eğitim konsepti gereği
okullarda yardımcı ders kaynakları kullanımını yasakladı. Devlet okulları deneme sınavı dahi yapamıyorlar. Yardımcı kaynaklarla öğrencileri sınava hazırlayamadılar. Hafta sonu kursların çoğunluğu göstermelik kurslardan öteye geçemiyorlar.
Ders kitapları zaten sınav sisteminden tamamen farklı bir mantıkla yapılmaktadır.
Özel okullar ise tam aksine onlarca deneme sınavı yaptılar. Binlerce soru çözdüler. Onlarca yardımcı kaynak kullandılar. Ek derslerle tekrar yaptılar. Devlet okullarına yasak olan, Özel okullara yasak değil... Böyle olunca devlet okulları, özel okulların çok gerisine düştü.
Asli olarak değerlendirmenin sadece 4 şıklı test usulüyle değil, birçok farklı ölçütlerle ve de bu test manyaklığından kurtularak yapılmasıdır. Ancak şu andaki realite, bunu mümkün kılmıyor. Mümkün kılmıyorsa, bu zulme son verip okullar arası yarışta devlet okulları geride bırakılmamalıdır. Devlet okulları bu yaklaşımla, özel okullar karşısında hiçbir varlık değeri taşımayacaklardır.
***
Okullarda din derslerinde not verilmesi kaldırılmalıdır. Din dersi öğretmenleri ders ciddiyetini sağlamak ve kontrolü kolaylaştırmak için not eksenli kontrol mekanizması yaratıyorlar.
Düşünün, din kültürü dersinden notu düşük öğrenci, sanki dini algısı ve inancı düşükmüş gibi algı oluşuyor. Dini bilgi, algı ve yaşamın notu mu olur? Verdiğin bilgiyi ne kadar aktardığını test etmek için bazı yöntemler uygularsın.
Öğretmen din kültürü dersini diğer Matematik, Fen Bilgisi, Kimya, Tarih gibi dersler şeklinde düşünmeye başlıyor. İnanç ve yaşam merkezli algı ile eğitim metodu ön plana gelmiyor.
Öğrenciler, öğretmenlerinden din dersleri hocası olarak dini örneklik merkezli yaklaşıyor. Hocasında ahlaki pratik noktasında eksiklik gören öğrenci bunu dini algıya eş değer tutarak bu süreçten uzaklaşıyor. Okullarda öğrencinin en az değer verdiği ve etkilendiği öğretmenler içinde din kültürü öğretmenleri ön plana gelmektedir.
Din dersi hocası ise kendini bu işin memuriyetine adamış şekilde çalışıyor. Örneklik merkezli yaklaşmıyor. Din dersi hocasını dini algının oluşumunda merkez edinen öğrenci öğretmen ile çatışma yaşıyor, akli ve kalbi ilişki kurmaya yanaşmıyor.
***
Yeni Gündemler- Yeni Yöntemler:
Eğlenceli bilgi... Eğlenceli eğitim... Eğlenceli din... Eğlenceli iş... Eğlenceli aile... Eğlenceli okul...
***
Her ile üniversite açmaktan, her mahalleye üniversite açmaya doğru gidiyoruz.
Ama;
Hocasız, binasız, kampüssüz, laboratuvarsız tabela üniversiteleri...
Diplomanın bu topraklarda yaşayan herkes için olmazsa olmazlık halini aldığı dönemde, 
Diploma pazarına tezgâh açan okullar- üniversiteler çoğalıyor.
Öğrencinin, velinin parasına göz dikmiş halde pusuda bekliyorlar.
Üniversiteleri, liselerden daha düşük eğitim sistemine evrildiği, piyasanın sömürücü tüm unsurlarının seferber olduğu dönemde Üniversitelerde eriyor- çözülüyor- banallaşıyor- para ile diploma veren kurumlara dönüşüyor.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186