Beden ve aklın uyumu ile ortaya konulan sporlar, bireysel veya grup/takım halinde yapılabilmektedir. Amatör olarak yapılmalarının yanında, müstakil federasyonları tarafından ortaya konulan uluslararası kuralları ile birlikte profesyonel olarak da yapılmaktadırlar. Grup/takım oyunlarında belirli stratejiler çerçevesinde oyunculara dağıtılmış görevlerin bir uyum içerisinde gerçekleştirilmesi söz konusudur. Takım çalışmasında her oyuncu takımın nihai hedefi için üzerine düşen görevi yerine getirerek kümülatif/toplam başarı için çalışır. Bireyin bedensel ve kişilik gelişiminde takım halinde yapılan sporlar eğitici olarak kullanılabilir.
Düzenli spor yapmak; kişinin güç, çabukluk, denge, koordinasyon, esneklik, kas kuvveti ve dayanıklılık gibi fiziksel vepsikomotor fonksiyonlarının gelişiminde etkilidir. Beden eğitimi saldırganlık, öfke, utangaçlık gibi duyguların kontrolünde, denge ve irade sahibi olmaya yardımcı olur. Kurallara uyma, başkalarının haklarına saygı gösterme, yardımlaşma, işbirliğine dayalı yaşam biçimi gibi alışkanlıkların kazanılması ile benlik/kişilik gelişimine katkıda bulunur.
Grup/ekip/takım sporları, bireyler arasındaki ilişkileringeliştirilmesi, ekip çalışmasında uyumun arttırılması, karşılıklı dayanışmanın sağlanması, kişinin topluma kazandırılması ve sosyalleşmesine katkıda bulunması açısından oldukça yararlıdır.
Diğer taraftan bazen spor adına Allah’ın insana emaneti olan bedene zulmedilmesi de söz konusudur. İnsan bedeninin sınırlarını zorlayarak, her bireyin bazal bir eğitim ile dahi yapamayacağı hareketlerin ortaya çıkarılması ve bunların ödüllendirilmesi, özellikle jimnastik ve vücut geliştirme adıyla sıklıkla yapılmaktadır. Fiziksel hasarlara yol açabilecek sertlikte yapılan döğüş sporları(?), güreş (sumo) sporu adıyla insanlara aşırı kilo aldırılarak yaptırılangörselmücadeleler insan bedeni üzerinde metabolik ve fiziksel hasarlar açısından geri dönüşü olmayan zararlara yol açmaktadır."Kan sporu" adı altında, yaygın olarak İspanya'da ve daha seyrek olarak da Portekiz, Güney Fransa ve bazı Latin Amerika ülkelerinde yapılan boğa güreşleri; hem hayvanların işkence ile öldürülmelerine, hem de insanların bilinçaltlarına şiddet öğesinin yerleştirilmesi açısından vicdanları yaralayan gösteriler ortaya koymaktadır.
Bazı spor dallarında müsabakalarda beden kapasitesinin üzerinde bir derce ile madalya elde etmek adına bazı ilaçların kullanılması(doping) sporcunun yaşam ve sağlığı için gerçek bir tehlike oluşturur.
Kişinin yapacağı egzersiz ve sporların belirlenmesi açısından tam bir hekim muayenesinden geçmesi, özellikle kalp hastalıkları yüksek tansiyon hastalarının kontrolsüz ve bilinçsiz egzersiz ve efordan sakınması, muhtemel komlikasyonların/yan etkilerin gelişmemesi açısından önemlidir. 
Kişinin yaşına ve beden kapasitesine göre yapılacak düzenli egzersiz ve sporun birey açısından bedensel, ruhsal, kişilik ve sosyal açıdan birçok yararı bulunmaktadır. Kişiye, günlük işlerini ve yaşayışını en verimli şekilde yürütebilecek sağlık, kuvvet, çeviklik, esneklik, çabukluk ve dayanıklılık sağlar. Hastalıklara ve hayatın zorlukların karşı dayanıklılık sağlar.
Toplum açısından ise bireyin kendisini kontrol etmesini, başkalarına ve kurallara saygıyı duymasını öğretir.Ekip/takım ruhu ile bir insanın tek başına yapamayacağı ölçüde işlerin başarılmasını sağlar.Bireyin kendisini toplumda ifade etmesine, topluma katkı sunmasına imkân sağlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155