“Büyüme Hormonlu Bir Büyüme Değil”

Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümesini değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bu büyümenin kesinlikle hormonlu bir büyüme olmadığını kalın harflerle altını çizerek ifade etmek istiyorum.” dedi.

“Büyüme Hormonlu Bir Büyüme Değil”

Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyümesini değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bu büyümenin kesinlikle hormonlu bir büyüme olmadığını kalın harflerle altını çizerek ifade etmek istiyorum.” dedi.

15 Haziran 2017 Perşembe 10:13
“Büyüme Hormonlu Bir Büyüme Değil”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, katıldığı televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.
2016 yılının Türk ekonomisi bakımından zor bir yıl olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, “Türkiye hain darbe girişiminden sonra üretim ithalat ve ihracatın olumsuz yönde seyir edeceğine ilişkin ciddi anlamda algı operasyonuna maruz kalmıştır. Bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarının art arda gelen not indirimlerinin ile kötümser tavırları ile birlikte olumsuz bir hava oluşturulmuştu. Hükümetimizin o dönemde almış olduğu yerinde tedbirlerle birlikte Türk ekonomisinin 2016 yılı içerisindeki büyüme rakamları da kredi kuruluşlarını şaşırtmıştı.” dedi.  
Ekonomi olarak 2017 yılına güçlü bir başlangıç yapıldığını ifade eden Tüfenkci, “Bu başlangıçla birlikte ihracatımız hem ticaretimiz, perakende sektörümüz, hizmet sektörümüz, ulaştırma sektörümüz bir büyüme trendini yakalamıştır. Biz o günlerde beklenen tahminlerin üzerinde ilk çeyrekte büyüyeceğini ifade etmiştik. Baktığımız zaman bazıları o günlerde bizim söylemlerimizi abartılı buluyordu. Fazla iyimser bulunuyordu. Ama Türk ekonomisinde yapmış olduğumuz yerinde müdahalelerle, teşviklerle, tedbirlerle bunun sonuçlarını 2017 yılında alacağımızı bir ön görüyorduk. Nitekim 2017 yılına güçlü bir başlangıç yaptık ve baktığımızda ilk çeyrekte Türkiye yine herkesi şaşırtacak şekilde büyüme rakamını yakalamış oldu. Biz bu büyümenin ikinci çeyrekte, üçüncü çeyrekte de artacağını ve yılsonu itibariyle yüksek büyüme oranlarını yakalayacağımızı inanıyorum.” dedi. 
Büyüme rakamlarını da değerlendiren Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti; “Büyüme rakamlarına baktığımızda tüketimin payının olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum normal seyrin biraz üzerinde olduğunu görmekteyiz. Esas ihracata, büyümeye etkisi, tarım sektörünün büyümeye etkisi, sanayi üretiminin büyümeye etkisi ki sanayinin mayıs ayı içerisinde neredeyse rekor seviyeye ulaştı. Sanayi üretiminde 5.3 gibi bir rakama ulaştık. İmalat sanayiye baktığımız zaman rakamlar sadece tüketime dayalı bir büyümenin olmadığını bize gösteriyor. İhracat rakamlarındaki artışlara baktığımızda mayıs ayında yakaladığımız ihracat rakamları 8.9 bu yıl içerisinde ortalamayla baktığımızda %10’larda bir artışla büyümeyi ön görüyorum. Ayrıca uluslararası ticaretin gelişmesiyle beraber bunun piyasaya yansımaları ve Türkiye’nin bu ticarette alacağı payı dikkate aldığınızda bu büyümenin kesinlikle hormonlu bir büyüme olmadığını kalın harflerle altını çizerek ifade etmek istiyorum.”


6 AYLIK EYLEM PLANI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 aylık planının detaylarını da paylaşan Bakan Tüfenkci, “Cumhurbaşkanımızın genel kurulda 21 Mayıs’ta Ak Parti’nin genel başkanı olduktan sonra bizlerden istediği yol haritası var ve bütün bakanlıklarda 180 günde neler yapacakla,  neleri hayata geçirecekler bunun planını hazırlıyorlar. Bu esasında 180 günde Türkiye’nin ne yapacağı noktasında kamuoyu ile bir paylaşımdır. Bütün bakanlıklar yapılıyor ve bu ay sonu itibariyle bunu ileteceğiz ve bu kamuoyu ile paylaşılır.” şeklinde konuştu. 


GIDA FİYATLARINA YÖNELİK TEDBİRLER 
Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskısını ve ağırlığını bildiklerini ifade eden Tüfenkci, şu şekilde konuştu; “Gıda fiyatlarının özellikle tüketiciye yansıması noktasında ve tüketicinin pahalı tüketme konusundaki şikâyetlerini de biliyoruz. Özellikle sebze ve meyve fiyatları ile beraber işlenmemiş gıda fiyatların ve onun enflasyona etkisi herkesi malumu. Bunun yükünü azaltma anlamında, enflasyonu gıda fiyatlarında düşürme noktasında bildiğiniz gibi gıda komitesi kuruldu ve başbakan yardımcımızın başkanlığında ilgili bakanların da katılımıyla düzenli bir şekilde toplanıyor ve kararlar alıyor. Kısa vadede etki edecek tedbirler var. Örneğin arz eksikliği olan ve gümrük vergileri ile koruduğumuz bazı ürünler var. Bunlar da gümrük vergilerini piyasanın gidişatına göre ayarlayacak bir mekanizmayı hayata geçirdik ve bu anlamıyla TMO ve et süt kurumunun işlevlerini, kotalarını artıracak, arpa buğday veya diğer tarım ürünlerinde gerektiğinde sıfır gümrükle ithal edecek ve bunu piyasaya kısa sürede arz edecek bir mekanizmanın oluşturulması kararı alındı. Bunun yansıması nasıl olacak; diyelim ki buğdayda anormal bir artış gözlendi, stokçuluk olduğu gözlendi, hemen buna müdahale edilerek piyasaya belirlenen fiyatta arzı, bu noktada iç piyasada üretim azlığı varsa kıza zamanda bunu yurt dışından ithal ederek piyasaya sıfır gümrükle arzı gibi bir takım tedbirler var.”


KATAR’A KÖRFEZ AMBARGOSU 
Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik ambargosunu da değerlendiren Bakan Tüfenkci, “Türkiye elbette ki katarla ve diğer körfez ülkeleri arasında ki bu gerginlikte cumhurbaşkanımızda ilk başta yaptığı açıklamalardan anlaşılacağı gibi iki kardeş ülke arasında böyle bir konu olmaması ve böyle bir noktada Türkiye esasında tarafsız bir açıklama yaparak tarafları itidale çağırdı. Baktığımız zaman bunun arkasında kimler var diye katarın bir ablukaya alınması ve Katar’ın mazlum halde bu şekilde kuşatılması ve gıda ambargosu noktasına getirilmesi ve diğer yönleriyle çevrelenmesi ablukaya alınması esasında kabul edilebilir bir durum değil. Çünkü ortada geçerli bir nedende yok. Türkiye bu anlamda Katar’la gıda ve ulaşım noktasında Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile Ekonomi Bakanlığı koordinesinde yürüyen hızlı bir adım attı ve gıda ihtiyaçlarının Türkiye’den karşılanabileceği noktasında karar aldı.” dedi. 
 

VUSLAT GAZETESİ

Anahtar Kelimeler:
MalatyaHaberBakanTüfenkci
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
israfil çatalkaya 2017-06-16 09:06:36

Keşke bizlerde sizlerin on da biri kadar çalışabilsek

banner184

banner183