Milli Savunmaya 'Piramit' Formülü

Savunmada 'yerli', 'sürdürülebilir' ve 'rekabetçi' bir yapı için stratejik adımlar atılıyor.Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın programına göre, savunma ve güvenlikte etkinlikartırılacak. Savunma ve havacılık ihracatının artırılması teşviklerle desteklenecek.

Milli Savunmaya 'Piramit' Formülü

Savunmada 'yerli', 'sürdürülebilir' ve 'rekabetçi' bir yapı için stratejik adımlar atılıyor.Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın programına göre, savunma ve güvenlikte etkinlikartırılacak. Savunma ve havacılık ihracatının artırılması teşviklerle desteklenecek.

28 Şubat 2017 Salı 11:45
Milli Savunmaya 'Piramit' Formülü

 Hızla gelişen milli savunma sanayii, Türkiye'nin gücüne güç katıyor. 2002 yılında sadece yüzde 24'ü yerli üretim olan savunma sanayii ihtyaçlarının şu an yüzde 60'ı yerli üretimle karşılanıyor. Önümüzdeki yıllarda bu oranının yüzde 80'i bulması hedefleniyor.
 
Akşam Gazetesi'nden Hakkı Kurban, bugün ki yazısında milli savunma sanayiideki gelişmeler ve yol haritasını yazdı. İşte Kurban'ın 'Milli savunmaya 'piramit' formülü' başlıklı yazısı.
 
Milli üretime odaklanan savunma sanayii, 'yerli', 'sürdürülebilir' ve 'rekabetçi' bir yapı için stratejik adımlar atacak. Yeni yol haritasının şifreleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) 2017 Performans Programı’na yansıdı. İhtiyaçların yurt içinden karşılanma oranını artırmak için, tabana yayılmış tedarik zinciri kurulacak. Bu amaçla, alt yükleniciler, onları destekleyen küçük işletmeler ve tüm yapıya hizmet veren araştırma kuruluşlarıyla üniversitelerden  oluşan bir 'sanayi piramidi' oluşturulacak. Stratejik amaç ve hedeflerin sıralandığı 2017 Performans Programı’nda, 'sürdürülebilir ve rekabetçi savunma sanayi' için atılacak adımlar öne çıktı. Dört önemli süreç için şu rota izlenecek: 
 
ASKERİ FABRİKALARIN VERİMİ ARTIRILACAK
 
Savunma ve güvenlik sektörünün etkinliğini artırmak amacıyla bazı tedbirler devreye sokulacak. MKEK ve askeri fabrikaların verimli bir şekilde kullanımı sağlanacak. Sektörde çok önemli roller üstlenen Aselsan’dan Havelsan’a, Roketsan’dan TUSAŞ/TAI’ye kadar Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleriyle diğerleri arasında denge oluşturulacak. İhtiyaçların yurtiçinden karşılanma oranı, tabana yayılmış bir tedarik zinciri oluşturularak artırılacak. Bu kapsamda, alt sistem bazında tasarım geliştirerek marka yaratabilecek uzmanlaşmış bir yan sanayi tabanı oluşturulacak. Ana yüklenici firmaların yanı sıra, alt yükleniciler ve yan sanayi güçlendirilecek. 
 
Üniversitelerle işbirliği
 
Platform üreticilerini destekleyen tasarım kabiliyetli alt yükleniciler, onları destekleyen küçük işletmeler ve yapıya hizmet veren araştırma kuruluşlarıyla üniversitelerden oluşan 'sanayi piramidi' kurulacak. 
 
Türk firmaları dünyada güçlendi 
 
Savunma ve havacılık ihracatının artırılması teşvik edilerek desteklenecek. Özellikle son dönemde, uluslararası projelerde Türk firmalarının üstlendiği rol ve ihracat başarıları, savunma sanayiinin uluslararası arenadaki konumunu güçlendirme bakımından önemli rol oynadı. Buradaki ihracatın artması da bekleniyor. 
 
Ömür boyu lojistik destek 
 
Savunma sanayinin, tasarımdan üretim ve lojistiğe uzanan ömür devrinin tamamında etkin rol alması da sağlanacak. Son dönemde ATAK’tan ANKA’ya, MİLGEM’den HÜRKUŞ’a kadar pek çok yerli ürün TSK envanterine alınmıştı. Bu sistemlerin bakım ve idamesinin uygun maliyetle sağlanması ve harbe hazır tutulabilmesi için, sistemlerin geliştiricisi olan yerli firmalarla 'lojistik (ömür devir) sözleşmeleri'nin yapılması planlanıyor. 

STAR

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.