Bana göre en tehlikeli insanlar, büyük makamlara gelmiş küçük insanlardır. Böyleleri işgal ettikleri makamları zamanla yozlaştırır; sonra da halkın bilinçaltında, temsil ettiği makama karşı olumsuz bir önyargının oluşmasına önayak olurlar. Haliyle olan kamuya olur ve zamanla insanlarda kamuya karşı bir güvensizlik algısı yerleşir.

Montesquieu, "Bir ülkede yalakalığın sağladığı çıkar, dürüstlüğün sağladığı çıkardan daha verimli olursa o ülke batar." der. Bunun için bu ülkeyi batırmaya çalışan hiçkimseye göz yummayacağız. 

Bir liderin başlıca fonksiyonu, ümitleri canlı tutmaktır. Lakin, gelin şu Malatya esnafına bir bakın da, umutları canlı tutmak için makamlara gelenlerin, nasıl da birer “umut katili” olduklarını kendi gözlerinizle görün!

Sahi, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ne iş yapar böyle? Bir bilen varsa lütfen izahat yapsın da biz de bilmiş olalım. Yahu, bu oda, esnafın sorunlarını çözmek için mi var, yoksa esnafa sorun çıkarmak için mi? Allah, güzelim memlekete vermiş vermesine de, bu güzelliği birilerinin vizyonsuzluğu yok ediyor gibime geliyor.

Tehlikenin farkında mısınız beyler?
Malatya'da kötü bir şeyler oluyor/olacak da, güya bunu dert edinmesi gerekenlerin şu anda doğrusu neyi dert edindiklerini çok merak ediyorum. Yazık, hem de çok yazık! Bu kadar kurum, imkân, teşvik ve bilimsel gelişmeye karşın hep bir geriye gidiş, başa dönüş var. Doğrusu pes yani!

Bana kalırsa bu odanın bir esnaf ve sanatkâr derdi yok! Olsa olsa bir makam odası olarak kullanılan vasıfsız bir oda işte. Şayet böyle olmasaydı Malatya esnafı herhalde bunu dile getirecekti. Lâkin esnafı tek tek dolaşın, memnuniyetsizliği, karamsarlığı, sahiplenilmeyişin sitemlerini kendiniz dinleyin derim.

 Maalesef, orta direğin bel kemiği olan esnafın hâli pek umutlu görünmüyor. Oysa geleneksel kodlarımızda adına “Ahilik” dediğimiz temel bir felsefe vardı. Dünya ve ahiret dengesinin sağlanmaya çalışıldığı bir anlayışta, insanlara hem dünya için, hemde ahiret için çalışmaları gerektiğini öğütlemek vardı. 

Ürünler için kalite kontrol, esnaf birlikleri ve tüketici hakları gibi konulara yüzyıllar öncesinden çözümler getiren ve fiili örnekler vermiş bir yapısı olan vizyondan menfaat odasına ve ahiret anlayışı törpülenmiş, salt dünya ile ilgilenen bir felsefeye savrulmuş olan Esnaf ve Sanatkârlar Odası, bugün sadece egolarını, siyasi hedeflerini tatmin etmeye çalışanların bir sıçrama tahtasına dönüşmüştür. 

Eşyaya teslim olmayan bir ahlâktan, eşyayı en temel amaç haline getiren bir ahlâka savruluşumuzun maalesef 17. yılını tamamlıyoruz. 

Bana kalırsa hiçbir makam ölene kadar kimsede olmamalı; buna bir sınır çizilmeli! Çünkü makamların geçici olmadığı bir anlayış insanı otoriterleştirir. Zamanın ruhunu kaybetme tehlikesi vardır. Bunun için ara ara değişim iyidir ve gerek toplumda gerekse de piyasada pozitif bir enerji ortaya çıkarır. 

Lâkin gelinen noktada Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası, kurumsal bir perspektif yakalayamamış, proje üretemeyen, esnafa ve sanatkâra nefes olacak çalışmalar ortaya koyamamış, bir takım polemiklerle gündemde kalmaya çalışan bir temsiliyetin odağı haline gelmiştir. 

Esnafın sorunlarını dert edinip bunu gündeme taşıması gerekenlerin, egolarını tatmin uğruna ve gündemde kalabilmek adına ikide bir dedikodu ve iftira polemiklerine giren bir temsiliyetle, hangi sorunlarımıza merhem olacağı ortadadır. 
Bu yüzden son dönemlerde Malatya'da yaşanan değişim rüzgarına bir yenisinin eklenmesi gerektiği kanaati kamuoyunun beklentisidir. Şimdiye kadar yapamadıkları bundan sonrada yapamayacaklarının teminatı olan bir odanın temsiliyetinin değişmesi, tüm Malatya için hayırlı olacaktır. 

1 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimlerinin, “Malatya Kazansın!” temennisiyle, ehliyet ve liyakat sahibi, sen-ben kaygısı taşımayan, bilakis "herkesi kucaklayan" bir anlayışla hareket eden bir sonuca ulaşmasını Cenab-ı Hak'tan diliyorum!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.