Malumunuz ahilik haftası içerisindeyiz. Bende size Ahilik Kültürünü tanıtmak istiyorum. Çünkü bir ahlak ve dayanışma abidesi olan Ahiliği, onun üstün örgüt yapısını ve ahlaki değerlerini hatırlatmak günümüzde de çok daha anlamlı hale gelmiştir.

 Ahi kelime anlamıyla da  “eli açık” ve “kardeşim” gibi anlamlara gelmektedir. Dolayısıyla Ahilik geleneği aynı zamanda insanlar arasında saygı sevgi ve yardımlaşmanın da temelini oluşturuyor. Günümüzdeki Rekabet Kurulu, Patent Enstitüsü, KOSGEB, Reklâm Kurulu yanında Ticaret ve Sanayi Odaları, İşçi ve İşveren Sendikaları, Kooperatifler, Esnaf Odaları, Belediye, gibi sosyal hizmet veren kurumların temeli Ahilik sisteminden gelmiş olup günümüze yansıyan kuruluşlardır.

Gelişmiş batı toplumlarındaki sivil toplum örgütlerinin bir benzerinin Türk topluluklarında yüzlerce yıl önce Ahilik teşkilatı ile var olduğunu anlamak hiçte zor değildir.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu Türklerine sanat, ticaret ve ekonomi alanlarında yaklaşık olarak 630 yıl yön verip, ışık tutmuş olan Ahilik, örgüt olarak, kendi kural ve kurullarıyla, III. Sultan Ahmet dönemine dek sürmüştür.

Yapılan araştırmalarda: Ahilere tarih, önemli kişilerin, bilginlerin yaşam öyküleri, tasavvuf, Türkçe, Arapça, Farsça ve edebiyat öğretilirdi. Bir kişi ahi olmadan önce sanat, ticaret yâda bir meslek sahibi olmak zorundadır. Bu uğraşılardan hiçbirinde çalışmayan kişi ahi olamaz.

Anadolu ahilerinin örgütlü bir güç haline gelmesini sağlayan Ahi Evran hazretlerinin asıl ismi Nasıruddin Mahmut B. Ahmet’tir.(1171–1262). Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran, Azerbaycan'ın Hoy kasabasında doğmuştur (1171). Hoy, Türkiye'nin doğu sınırından 60 km uzaklıkta ve "Sultan Tuğrul" zamanından beri Türkler'in meskûn olduğu bir bölgedir.

O zamanlar ustalar ahilik terbiyesine göre yetişmiştir. Bir ustanın yanında 10 arkadaş çalışıyordu. Ama o dönemde çok disiplinli şekilde ustaya saygı, kalfaya saygı, çırağa saygı vardı. Sırasıyla herkes birbirini saygı ve sevgiyle iş öğretir, yardımlaşma ile işlerini yaparlardı.

Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak; birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı bir ibadet sayan, din ve ahlâk kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkarların iş teşkilatı manasını taşır.

Ahi, vicdanını kendi üzerine gözcü koyan, helalinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü ve tartı ehli olan, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır.

Ahilik teşkilatına yeni katılanlara şu öğütler verilir;  İşinde ve hayatında dedikodudan kaçın. Ahdinde, sözünde ve sevginde vefalı ol. Gözünü, gönlünü ve kalbini tok tut. Şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli ve dürüst davran. İkram etmeyi öğren. Küçüklere sevgi, büyüklere hürmet göster. Mütevazi ol, gurur ve kibirden kaçın. Ayıp ve kusurları ört. Hataları yüze vurma, affedici ol.

Peki, günümüzde Ahilik nasıl işliyor?

Maalesef baktığımızda günümüzde ahilik kültürünü yansıtan pek fazla esnaf kesimi yok. Yıllardır esnaflık yapan, ticaretle uğraşanlar bilir. Ama ne derece uyguluyor o muamma. Ahiliğin ne olduğunu bilmeyenler bile var. Ne kadar üzücü değil mi?

Esnafımız ülke genelinde yaşanan olaylara karşı dimdik durup, birleşiyor, paylaşıyor. Ama diğer zamanlarda ahilik kültürüne uyan bağlılık, kardeşlik duygusu maalesef yok oldu. Kimse ahiliğin ilkelerine uymaz oldu. Eskiden yan tarafta duran komşusu siftah yapmadıysa gelen müşteriyi oraya gönderirlerdi. Komşusu da siftah yapsın diye.

Şimdi öyle mi? Ben ne kadar kazanırsam kazanayım müşteriyi diğer tarafa göndermeyeyim. Bu düşünceler hâkim. Yıllardır esnaflık yapan amcalarımıza sözüm yok. Onlar en iyi şekilde yapıyor. Ancak yeni esnaf arkadaşlar maalesef ahilik kültüründen uzak. Ahilik kültürünü tekrar yeşertmemiz gerekiyor. Bunun için de bütün esnafımız bir olmalı. Güçlü olmalı. Birbirleriyle paylaşım içinde olmalı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199