Gaziantep Halıcılarının 2015’te 123 Ülkeye İhracatı 1 Milyar 380 Milyon Dolar

2015 yılı Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği olağan mali genel kurulu toplantısı gerçekleşti.

Gaziantep Halıcılarının 2015’te 123 Ülkeye İhracatı 1 Milyar 380 Milyon Dolar

2015 yılı Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği olağan mali genel kurulu toplantısı gerçekleşti.

21 Nisan 2016 Perşembe 16:19
Gaziantep Halıcılarının 2015’te 123 Ülkeye İhracatı 1 Milyar 380 Milyon Dolar
Toplantıda hizmetler hakkında bilgi veren GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan Türkiye'nin 2015 yılında 2 milyar 016 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek bu dönemde GAHİB’in 123 ülkeye toplam 1 milyar 380 milyon dolarlık halı ihracat yaparak Türkiye halı ihracatı içinde yüzde 68,4 pay elde ettiğini ifade etti.

GAİB hizmet binasında gerçekleştirilen GAHİB 2015 yılı olağan mali genel kurulunda üyelere 2015 yılında gerçekleştirilen hizmetler ve yapılan ihracat hakkında bilgiler veren GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan 2016 yılıyla ilgili yol haritası hakkında da açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 2015 yılında 2 milyar 016 milyon dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdiğini ifade eden GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan bu dönemde GAHİB’in 1 milyar 380 milyon dolarlık halı ihracatıyla Türkiye halı ihracatı içinde yüzde 68,4 pay elde ettiğini ifade etti. Bu rakamların Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleştirilen genel ihracatta ki payının ise yüzde 22 olduğunu sözlerine ekleyen Kaplan yaptığı değerlendirmede “2015 yılı Birliğimiz toplam ihracatının yüzde 95,4’ünü makine halısı, yüzde 4,2’sini de tufte halı ihracatımızda yüzde 22,8’lik bir oranda artış meydana gelmiştir.

Halı ihracatını ülke grupları itibariyle değerlendirecek olursak; en çok ihracat yapılan ülke grupları içinde ilk sırayı 627 milyon dolarlık ihracatla Ortadoğu Ülkeleri almıştır. Yüzde 8 artış ile 189 milyon ABD dolarına yükselen Amerika Ülkeleri, 177 milyon ABD dolarla Afrika Ülkeleri, 177 milyon ABD dolarla Avrupa Birliği Ülkeleri ve 84,6 milyon ABD dolarla Asya ve Okyanusya Ülkeleri takip etmektedir. Diğer taraftan halı ihracatımızın yoğunlaştığı ülkelere baktığımızda ise, ilk sırada yüzde 22,2 pay ile Suudi Arabistan, ikinci sırada yüzde 12,6 pay ile Birleşik Devletler, üçüncü sırada yüzde 12,4 pay ile Irak ve dördüncü sırada yüzde 4,9 pay ile Libya bulunmaktadır. ABD’ye yapılan ihracatta yüzde 11,2 oranında artış olmuştur. 2015 yılında 123 ülkeye halı ihracatı gerçekleştirilmiştir” dedi

2016 YILINDA SEKTÖREL EĞİTİM EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ OLACAKTIR


Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan GAİB hizmet binasında gerçekleştirilen 2015 yılı olağan mali genel kurulunda üyelere 2016 yılında izlenecek yol haritası ve iş programıyla ilgili bilgiler verdi. Kaplan yaptığı değerlendirmede “Eğitime yönelik çalışmalar çerçevesinde, ihracatçılarımızın ve ihracat elemanlarının bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik seminer, panel ve konferans gibi etkinliklerin devam ettirilmesini sağlayacağız. İhracatçılarımızın yurt dışı pazar paylarının arttırılması, ihraç ürünlerimizin çeşitlendirilmesi, yeni pazarlar bulunmasına yönelik tanıtım faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilecek Ticaret Heyeti programlarına iştirak edilmesi sağlanacaktır. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Sektör Kurulu ile sıkı işbirliği yapılarak ihracatçılarımızın sorunlarının çözümü, yurt dışı pazarlardaki bilinirliğimizin ve rekabet gücümüzün artırılması, üyelerimize yeni pazarlar kazandırılması amacıyla yurt dışı Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti programları gerçekleştirilmesine devam edilecektir. Halı sektörünün gelişimine katkıda bulunabilmek adına; yarışmalar, nitelikli mesleki eğitim programları, sektörel analiz çalışmaları ile proje geliştirme faaliyetlerine devam edilecektir. Halı sektöründe sınıflandırma, standartlaştırmayı sağlayarak dünya standartlarındaki halı kalitemizin tüm sektöre yayılmasını sağlamak amacıyla sektör için gerekli test analiz ve ARGE çalışmalarının yapılmasına devam edilecektir. Sektör ihtiyaçlarının ve sorunlarının belirlenmesi ve doğru zamanda doğru aksiyonlar alınabilmesi amacıyla sektör temsilcilerinin geniş katılımları ile halı istişare toplantıları düzenlenerek üyelerimizle fikir alışverişinde bulunulacaktır. İhracatçılarımızın hedef pazarlara ilk girişlerini kolaylaştırmak, sonrasında müşteri ilişkilerini geliştirmek ve dağıtım, satış organizasyonları düzenlemek marifetiyle kurulması planlanan Türkiye Ticaret Merkezleri hususunda araştırmalar ve çalışmalar yapılmaya devam edecektir. Bahse konu Ticaret Merkezlerinin en kısa sürede kurulması ve işlemlerin hızlandırılması için gerekli mercilerle irtibata geçilecektir. Yeni Pazar arayışlarımızda elbette fuarların önemini biliyoruz. Firmalarımızın özellikle yurt dışındaki fuarlarda daha etkin olabilmesi yönünde gerekli çalışmalarımız sürdürülerek dünya halı pazarındaki payımızın attırılması yönündeki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner194