7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde AK Parti “Malatya Seçim Beyannamesi”nde Yeni Üniversitelerin kurulması başlığıyla şu bilgilere yer verilmişti:
“Şehrimiz altyapısı, üst yapısı, sosyal ve kültürel donatı alanları ile ikinci üniversite için gerekli potansiyele sahiptir. Yeni Üniversiteler şehrimizin bütün dinamikleri arasında bir sinerji yaratarak, sosyal ve kültürel hayatımıza dinamizm kazandıracaktır. Bu bağlamda, şehrimize öncelikle biri devlet olmak üzere yeni üniversitelerin kurulması için gerekli çalışma ve teşviklerde bulunulacaktır.”
AK Parti ilk defa Malatya’ya ikinci bir devlet üniversitesi kurulmasını seçim vaadi olarak açıklıyordu. Malatya için önemliydi, şehre güç verecekti, gençler eğitim için gelecekti, Malatya kazanacaktı. Genel seçimin ardından Bülent Tüfenkci de Bakanlar Kurulunda yer alınca AK Parti’nin üniversite vaadini ilk defa Sonsöz Gazetesinde manşete taşıdım. Ardından Vuslat TV’de Sevgili Ökkeş Cerit ile birlikte yaptığımız “Medya Analiz” adlı programda tüm konuklarımıza ilk sorum “Malatya’ya ikinci Devlet Üniversitesi ne zaman kurulacak?” olmuştur. 
Bakan Tüfenkci “kararlıyız” demişti. 
Öznur Çalık “sürekli takipteyiz” diyordu.
Ahmet Çakır “Malatya ikinci Üniversiteye hazırdır” diyordu.
Mustafa Şahin “söz verdik yapılacaktır” diye kesin konuşuyordu.
Hakan Kahtalı “Yasa aşamasına kadar getirdik, sabırlı olalım” diye buyuruyordu.
Veli Ağbaba “Turgut Özal Teknik Üniversitesi için kanun teklifi” vermişti.
Gelen ve giden Valilerimiz “Malatya’ya yakışır” diyorlardı. 
Belediye Başkanlarımız “artık olsun” diye bekliyordu.
Oda Başkanları “Üniversiteyi kurun” diye şart dahi koşuyorlardı. 

Hatta o kadar çok ısrar etmeye başladık ki, Vuslat TT’ye “Yeter bu Üniversite soruları da sıkmaya başladı, başka meselemi kalmadı” diye telefonlar dahi gelmeye başladı. 

Yazdıklarım ve konuştuklarımdan sıkılan bir meslektaşımızda bizi hayalci olmakla suçlayarak “adı, içeriği, yeri yurdu olmayan bir üniversite talebinin hayalcilikten hatta kamuoyunu aldatmaktan başka bir şey olmadığını ifade ederek bizleri topa tutunca, birazda gaza gelince cevap verirken yeni kurulacak üniversitenin adını ve içeriğini de yazmıştım:
Yeni Kurulacak İkinci devlet üniversitesinin adının Turgut Özal, içeriğinin Teknik ve Teknoloji Üniversitesi olmasını isteyerek yerinin de Beylerderesinin ya bu yakasına ya da öte yakasına kurulmasını önermiştim. Hatta Altay Kışlasının yeni kurulacak Malatya Turgut Özal Teknik ve Teknoloji Üniversitesine verilmesi için öneride de bulunmuştum. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ı da her gördüğümde “Üniversitene sahip çık, bu Üniversite Yeşilyurt tarafına kurulmalıdır” diye de taraf olmuştum. 

Günler, haftalar, aylar ve yıllar su gibi aktı 3 yıl içerisinde Vuslat TV de ikinci Üniversite hep gündemimiz de oldu. Ökkeş Cerit’le bu konuyu sürekli gündemde tutarak, Malatya’nın ikinci bir devlet üniversitesine kavuşmasının mücadelesini verdik. 

Sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti gurubunda Malatya’da Turgut Özal adıyla bir Üniversite kurulacağını açıklayarak son noktayı koydu:

"Rahmetli Özal'ın adını memleketinde yaşatmak için Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin kurulmasına karar verdik. YÖK gerekli çalışmayı tamamladı. Üniversitemizin Malatya'ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Mevcut üniversitenin, adını anmak istemiyorum, oradaki öğrenci sayısı fazla. Onu ikiye böleceğiz ve Turgut Özal Üniversitesi'ni kuracağız.”

Turgut Özal Üniversitesi kuruluyor tamam buna diyecek hiçbir şeyimiz yok. Sevincimiz sonsuz, beklentilerimizi karşılamasa da Malatya ikinci bir devlet üniversitesine kavuşacak. Artık bundan dönüş yok. 
Ancak mevcut Üniversiteyi ikiye bölerek kurulacak Turgut Özal Üniversitesi beklentileri karşılamaktan uzak olacaktır. Bu nedenle YÖK başta olmak üzere, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz, Oda başkanlarımız, Muhtarlarımız ve tüm kuruluşlarımız yeni kurulacak Üniversitenin içeriği ve yeri konusunda yeni bir hamle daha yaparak Turgut Özal Teknik ve Teknoloji Üniversitesi kurulması için bir adım daha öne çıkmalıdırlar. Malatya’nın ve bölgenin özellikle Fen liselerinin tercih edeceği sayısı 30 binler olmasa da 10 bin öğrencinin okuyacağı, bilimi öne alan Teknik bir Üniversiteye acil olarak ihtiyaç vardır.

İşin zor tarafı aşıldı…
Kolay tarafı kaldı. 
Atanacak kurucu bir Rektör ile bölgenin ihtiyaçları göz önüne alınarak Turgut Özal Teknik Üniversitesi için kesin adımlar atılmalıdır.  
Düne kadar hayal olan bir Üniversite projesinin Cumhurbaşkanlığı makamınca yüksek sesle dile getirilmesi bizleri mutlu etmiştir. Ancak sevincimiz yarım ve buruk kalmıştır. Teknik bir Cumhurbaşkanı olan Merhum Turgut Özal adına da yakışan Teknik ve Teknoloji üniversitesidir.
Biraz daha gayret beyler…
Malatya Turgut Özal Teknik Üniversitesine kavuşmalıdır. 
Çünkü Malatya’nın buna ihtiyacı var.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.