Yazıdaki başlık Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat'a ait..Hangi heykel diyecek olursak.

Hürriyet Parkının yanındaki Atatürk ve çıplak genç heykelinden bahsediyorum.

Dün Vuslat TV'nin gündeme getirdiği heykel..

Hürriyet Parkının hemen ön kısmında Orduevinin karşısı ana yol güzergahının tam ortasında bulunan Atatürk heykeliyle birlikte duran çıplak genç heykelinin kaldırılması için vatandaşa mikrofon uzatıldığında vatandaşın ekseriyetinin çıplak genç heykelinin ya kaldırılması veya giydirilmesi fikri çoğunluktaydı.

Meğerse bu konu 2005 yılında Yazar Yavuz Donat'ın da gündemindeymiş ve Yavuz Donat bir yazı kaleme almış bu konuda..

Yazar Yavuz Donat şunları yazmış..


"Atatürk heykelinde bir de 'genç' var. Gencin elinde bayrak. Atatürk, elini gencin omzuna koymuş. Bu heykelde genç 'çıplak'. Ancak 'önü' yaprakla kapatılmış."

Evet, Malatya'ya gitmesek de görmesek de, bu "genç" heykelini bizde sayfada yer alan fotoğraftan olduğu gibi temaşa edebiliyoruz.

İşte zaten bize "Bugüne kadar ne büyük yanlış yapmışız da Malatya'ya gitmemişiz!" dedirten de bu "genç" heykeli...


"İlk yapıldığında heykeldeki gencin önü 'açıkmış.' Yaşlı Malatyalılar anlattılar. Malatyalı kadınlar, meydandan geçerken heykele bakıp, şöyle derlermiş:

-Uy anaaa. Bu da ne böyle? Ayıp ayıp... Edep yeri görünüyo... Anaaa... Giyicek don mu bulamamış?.. Vay başımıza gelenler.

Yine yaşlı Malatyalılar anlattılar:

-Heykeldeki gencin önü daha sonra hükümet kararıyla yaprakla örtüldü."

İşin bu son faslına ilişkin olarak Donat ile Recai Kutan arasında geçen soru/cevabın bir bölümü de şöyle:

"- Ne oldu? / - Kırdılar. / -Neyi kırdular? / -Şeyi işte canım. / - Heykeli mi? / - Hayır hayır... Heykele kimse elini sürmedi... Gencin önünü kırdılar. / - Erkeklik organını mı? / - Bana söyletme şimdi... Maalesef öyle oldu... Onu kırdılar. / -Neden? / - Gelip geçen kadınlar görüyordu... Vış, bu da ne böyle diye tepki gösteriyorlardı. / - Kim kırdı? / - Kıranlar bulunamadı. / - Sonra? / -Sonra hükümet karar aldı... Heykelin önü büyük bir yaprakla kapatıldı."

Söyleyin şimdi, bundan güzel bir hikaye olur mu? Böyle güzel bir hikaye olur da, ülkenin mizahçıları buna (bir zamanlar Sovyetler Birliği'ndeki muhalif mizahçıların yaptığı gibi) kayıtsız kalabilir mi?

"Atatürk ve Genç" heykelinin 1950 öncesi yapılıp dikildiğini de hatırlattıktan sonra gelelim işin tahliline:

Bize sorarsanız, bu heykelin tarihinin bir mizahçı eliyle hikayeleştirilip "1000 Temel Eser" arasına sokularak öğrencilerimizin hizmetine sunulmasında büyük yarar vardır, deriz. Büyük yarar vardır, çünkü Cumhuriyet'in 60 yıl öncesinin Malatyasında başlatmış olduğu "rönesans"ı bu hikayeden daha iyi hiçbir eser açıklamayamaz.

Düşünebiliyor musunuz, sen kalk 60 yıl öncesinin Malatyasının meydanına "Davut"tan esinlenmiş (!) çirkin mi çirkin bir çıplak genç heykeli yerleştir!

Bu 'rönesans" girişimi ne tür bir amaç taşıyordu acaba? Meydandan gelip geçen Malatyalıların "Haa evet, rejim gerçekten değişmiş!" diye haykırmalarını sağlamak mı? "Cumhuriyet"in basit bir tarifinin sunulması mı? Yoksa, Malatyalılar ne kadar "Vış" ya da "Uy anaaa!" da dese, onlara "Canınız isterse, bundan sonra şartlar böyle!" mesajını vermek için mi?

Madem lafı uzattık, o halde bu heykelle ilgili önerimizi de söyleyelim:

Kaldırın bu heykeli bir an önce... Baştan ayağa (çizme) giyinik bir halde duran Atatürk'ün yanından çekin alın o 'önü" bir yaprakla kapatılmış çıplak "Cumhuriyet Genci"ni...

Yanlış anlaşılmasın aman; Michelangelo'nun "Davut"una tabii ki evet, ama bu tatsız tuzsuz "Genç"e tabii ki hayır!

İlk fırsatta Malatya'da olacağımızı da hatırlatalım. Bakalım, belki kaldırılmadan yetişebilir ve bu "sanat eseri"nin aslını temaşa etme şerefine erişebiliriz..

Yavuz Donat heykel kaldırılmadan yetişir mi yetişemez mi bilemem..

Ama şu bir gerçek kimse çıplak heykelin muhteşem bir sanat eseri olduğunu söyleyemez.

Heykelin yapılışı ve tarihi de elbetteki çok önemli..

Yıl 1945-1946  kıtlık yılları savaşlardan yeni çıkmışız halk fakir karneli ekmek günlerinden yavaş yavaş sıyrılıyoruz.İki heykel yapılmasına karar verilmiş. Biri Kapalı Çarşı üzerine diğeri de Hürriyet parkı önüne..Yapılacak olan heykellerin 

maddi boyutu da var.İşin maddi boyutu halktan bağışlar toplanarak çözülmüş.Halk ekmek bulmaya para bulamazken birde heykel için para vermek zorunda kalmış.İşin garibi ise toplanan paralarla örfümüze,geleneğimize, edebimize aykırı bir çıplak genç heykelinin yapılması.Bunun adına dayatma ve baskı  denmez de ne denir acaba..

Aslında çıplak genç heykeli yıllardır mizah konusu olarak anlatıldı.Ancak kimse cesaret edip bu çıplak genç heykelinin kaldırılmasını gündeme taşıma cesaretini gösteremedi.Dün Vuslat TV bu çıplak genç heykelinin kaldırılması için bir haber yaptı.Kimse bunda art niyet aramasın..Yıllar önce yapılması gerekenin bu güne kadar yapılmaması da başka bir ayıp..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HAYRETME 2017-01-01 01:35:10

Nekadar medeni olduğumuzu göstermişlet...ve hala gösyeriyorlat...vah zavallılar...yaprakla kamuflaj...iyi fikir..acaba modeı yaşıyormu....

banner177

banner178