İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak eder misin? (Araf, 7/155)

Etme yarabbi! Hz Musa gibi sana yalvarıyoruz.

İçimizde Müslümanlara karşı merhametsiz, kâfirlere ise şefkatli bir güruh türedi. Senin dininin izzetini ve insana kazandıracağı şerefi idrak edemeyen ve bunu beşeri sistemlerde arayan bir güruh!

“Efendim evet Müslümanız ama…” diye başlayan ve şöyle devam eden cümleleri duyar olduk

“Bizim ahlakımız batının ahlakı yanında solda sıfır. İşte bakın canım, Amerika’da bir araştırma yapılmış, İslam’ın sosyal kültürel ve insani prensiplerinden oluşan kriterlerle toplumlar incelenmiş. İlk sıralarda batı Hristiyan ülkeleri var öyle ki İslam ülkeleri 145. Sıradan listeye giriyor.Azizim,  biz bundan dolayı kalkınamıyoruz. Adamlar işi çözmüş, medeniyet desen onlarda, ahlak desen onlarda, demokrasi desen onlarda.”

Ve bunun gibi batıya yönelik daha pek çok güzellemeler... Bu yüksek analizleri (!) nin sebebi neden? Çünkü Müslüman ülkeleri geri kalmış dünyadaki hâkimiyetlerini kaybetmişler.

Akıl işte, tek başına hareket ettiğinde böyle sefih bir duruma düşebiliyor.

Allah (C.C) Müslümanlara “dininizi yaşarsanız dünyanın hâkimiyetini veririm diye” bir söz mü vermiş?

 Aksine O,yaşadığımız hayatı bizzat “dünya” kelimesi ile isimlendirerek; aşağı, değersiz, önemsiz manaları ta en baştan vurgulamıştır. Önemli olanın, kıymetli ve yüce olanın ahiret hayatı olduğunu kerim kitabında defalarca zikretmiştir. Ve hatta gücün insanlar arasında el değiştireceğini açık seçik olarak açıkladığı bir ayeti de vardır;“ İşte (iyi veya kötü) günleri insanlar arasında (böyle) döndürür dururuz. (Bazen bir topluma iyi ya da kötü günler gösteririz, bazen öbürüne.) .(Ali İmran,3/ 140)

O halde Müslümanlar olarak önce şu gerçeği hatırlayalım; Güç, hâkimiyet Allah’ın elindedir. Dün bize vermişti, bu gün onların elinde yarın yine bize geçecektir. Amenna ve saddakna (İman ettik ve onayladık). Bize düşen şey cepheyi terk etmemek, mevziiyi kuvvetlendirmektir.

“İyi de biz Müslümanların hatalarınıhiç mi söylemeyelim? Yanlışlarımızı görmeyelim mi? Biz bu eleştirilerimizi Müslümanlar kendilerini toparlasın diye yapıyoruz.” Şeklindeki savunmalarına vereceğimiz cevap şu olur;

Kardeşim sen Müslümanları eleştirmiyor direkt karşı tarafa geçip oradankâfirin silahıyla Müslümana ateş ediyorsun. Hem de nişan almadan. Taramalı tüfek gibi kime isabet ederse artık.

“Efendim bu Müslümanlar iktidardalar ama kendi menfaatleri için çalışıyorlar,  rüşvet yiyorlar adaletsizlik yapıyor, hak yiyorlar”

Peki, kardeşim, Uhud savaşında okçular tepesindeki bir avuç Müslüman ganimet kazanacakları ümidiyle mevziiyi terk etmemişler miydi? Savaş da bu yüzden kaybedilmemiş miydi? Peygamber içlerindeyken bu hatayı yapmamışlar mıydı? İnsanların tarih boyunca kaybettikleri sınav bu dünya malı değil mi zaten?

Ne yaptı peygamber ya da diğer müminler? Onları doğru yola sevketmek ve hatalarını göstermek için uğraşmadı mı? Birkaç Müslümanın yaptığı bu yanlışı Kur’an’ı Kerim kıyamete kadar sürecek ve nice topluluklara örnek boşuna mı örnek verdi? Hatta yukarıda verdiğimiz Ali İmran suresindeki ayetin nüzul sebebi de budur. Müslümanların Uhud savaşındaki yenilgisini izah ediyor ayetin başı “ Eğer siz bir yara aldıysanız daha öncede Onlar (Bedir Savaşında) da bu yenilgiyi tatmıştı” diyor. O halde bu yenilginin sebebi nedir? Hata yapmanız dünya malına tamah etmeniz.

Küçük bir grubun yaptığı hata toplumun büyük zarar görmesine sebep olur. O halde bu yanlışları el birliğiyle düzeltmek lazım gelir. Kendi içimizden, ahlaki, ekonomik ve siyasi denetim disiplin mekanizmaları oluşturalım. Ama mevziiyiterk etmeyelim. Eleştirilerimizi insaflı ve selim akılla yapalım. Öteki tarafa geçip oradan eleştirmeyelim.Çünkü eğer bunu yaparsak Allah’ı incitebiliriz. Sonuçta verilen cezadan da suçlu olsun olmasın herkes nasibini alır Allah muhafaza. O, dinini yüceltmeyenleri ve bunun için çalışmayanları sevmez. Hatta imanımızı bile kaybedebiliriz.

 Ayetin sonu şöyle bitiyor;“Allah, sizden iman edenleri ayırt etmek, sizden şahitler edinmek için böyle yapar. Allah, zalimleri sevmez” (Ali İmran,3/140)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199