Doğunun batısı, batının doğusu Malatya, her geçen gün kabuğunu kırmaya, hızlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Sizlere kısaca Malatya’dan bahsederek, belki de yakından tanıdığınız Malatya’ya yeniden dikkatlerinizi çekmek arzusundayım.

Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu'nun geçit veren kavşak noktasındadır. Doğuda en eski ulaşım yolu; Malatya-Sivas üzerinden Erzurum'a, oradan da Kafkasya'ya uzanan yoldur. Tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri buluşturan Yurdumuzun önemli kavşak noktalarından birinde de Malatya bulunmaktadır.

         Malatya, doğu illerinin ulaşım merkezi olması ve Doğu Anadolu’dan Akdeniz ve Güneydoğu’ya giden yolların da geçiş merkezi olması nedeniyle karayolları bakımından oldukça gelişmiş bir ildir. İldeki karayolu ağı 1.087 km. olup bunun 506 kilometresi devlet yolu, 581 kilometresi ise il yoludur. Devlet ve il yolları dışında yarısı asfalt, yarıya yakını da stabilize olmak üzere toplam 6.518 kilometre kırsal yerleşim yolu bulunmaktadır.

         İldeki demiryolu ağı, doğu, batı, kuzey ve güneyi birbirine bağlayan bir köprü vazifesi görmektedir. Malatya dahilindeki demiryolu ağı toplamı 237 km. olup, ülke genelindeki demiryolları ağının %3’ünü teşkil etmektedir. Bu yollar üzerinde 5 durak ve 15 istasyon bulunmaktadır.

İlde sivil-askeri ortak kullanımında Malatya Havalimanı bulunmaktadır. Havalimanının terminal binası büyüklüğü toplam 9.545 metrekaredir. Havalimanının il merkezine uzaklığı sadece 34 km.dir. Yıllık yolcu kapasitesi ise dış hat 100.000, iç hat 900.000 olmak üzere toplamda 1.000.000 olup, uçak kapasitesi 17.520dir. Sivil Havacılığın her gün tarifeli olarak 6 seferi mevcuttur. İlden her gün Ankara ve İstanbul’a gidiş geliş uçak seferleri gerçekleştirilmektedir. 2009 yılında başlanan uluslararası standartlardaki 3350mx45m uzunluğundaki pist, 23 Ekim 2010 Tarihinde ilk uçuş gerçekleşerek hizmete açılmıştır.

İlimiz Merkezinde halen 2 adet Organize Sanayi Bölgesi faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca, Darende İlçesinde yeni kurulmuş OSB bulunmakta, Akçadağ İlçesinde de Mermercilik OSB kuruluş çalışmaları sürdürülmektedir.

 
         Malatya I. Organize Sanayi Bölgesi; 300 hektar arazi üzerine kurulmuştur. Toplam sanayi alanı 2.295.960 m², parsel sayısı 164'tür. I. OSB'nin yol, su, elektrik, doğal gaz ve arıtma tesisi gibi altyapısı ve sosyal tesisleri de tamamlanmıştır.


         II. Organize Sanayi Bölgesi ise 500 hektar arsa üzerine kurulmuş olup, toplam sanayi alanı 300 hektardır. II. Organize Sanayi Bölgesinin parsel sayısı 160, toplam müteşebbis sayısı 138 olup, parsellerin tamamı tahsis edilmiştir.


         Malatya’da III. Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasının zorunlu hale gelmesi dolayısıyla 1300 hektarlık tevsi alanın I.OSB'ye eklenmesi sağlanmıştır. Yer tespit ve etüt çalışmaları tamamlanan söz konusu alanda kadastral çalışmalar yapılmaktadır. Mevcut iki OSB alanından daha büyük olan bu alanın sanayiye kazandırılmasıyla, Malatya'nın 20-30 yıllık sanayi parsel ihtiyacı karşılanmıştır.

Yeni Teşvik Paketi’nde 6. Bölge’de yer alan Malatya, bir sanayi ve ticaret kentidir. Bölgede hızla gelişmekte olan illerin başında gelen Malatya, gerek ulaşım olanaklarıyla gerekse şehircilikte aldığı ciddi mesafelerle yatırım için cazibe merkezi konumundadır. 6. Bölge teşviklerine kısaca göz attığımızda;  Gelir veya kurumlar vergisinin, yatırım için öngörülen katkı tutarına ulaşıncaya kadar, indirimli olarak uygulanacağı; Gümrük Vergisi muafiyeti; Teşvik belgesi kapsamında yurt içinden ve yurt dışından temin edilecek yatırım malı makine ve teçhizat için katma değer vergisinin ödenmeyeceği;

Teşvik uygulaması ile Sigorta Primi İşveren hissesi desteği uygulamasından 7 yıl yerine 10 yıl yararlanılacağını; ayrıca, Sigorta Primi işçi hissesi ve işçi gelir (stopaj) vergisi desteklerinden yararlanma imkanı olduğunu görmekteyiz.

İnönü Üniversitemiz bünyesinde kurulan Teknokent de gelişen sanayimiz için ciddi bir imkandır.

Malatya’mız 786 bin kişiye ulaşan nüfusuyla da bölgesinin en büyük ilidir.

Malatya’mız sahip olduğu insan kaynağıyla, coğrafi konumuyla, ticarete elverişli gerek alan gerekse ulaşımla ilgili imkanlarıyla siz değerli yatırımcılarımızı beklemektedir. Malatya’da olan veya Malatyalı olup başka şehirlerde olanlarla birlikte özellikle Malatya dışından iş insanlarını şehrimizde yatırım yapmaya davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.