Bazı İslami çevrelerde kabir azabının olmadığı dedikodusu yaygınlık kazanmış gibidir. Bu sakat görüşlerini de, kıyamet günü insanlar hesaba çekilip suçlar, günahlar tespit edilmeden berzah âleminde(kabir hayatında)henüz beklemede olan insanlara ceza ve azap etmenin ilahi adalete ters olacağı yolundaki silik mantıklarına bina etmelerinden kaynaklanıyor.
Allah (c.c.) hakkındaki bu düşünceleri, Allah’ın El-Adil sıfatını savunmak değil, tam tersi, ahirette insanların hesabı görülmeden kimin suçlu olup olmadığını Allah’ı, bilemezlik gibi, rububiyyet ve uluhiyyetine yakışmayan bir sıfatla nitelemektir.
 Dini konularda esas aldıkları bu mantıklarına göre, ahirette henüz suçları tespit edilmemiş suçluların kabir öncesi ölüm anlarında da sıkıntı, azap duymadan rahat bir şekilde ruhlarını vermeleri gerekir.
Niye? Çünkü bu mantığa göre ölüm anında azap edilirse Allahın adaletine ters düşüyormuş! Bu anlayış sahipleri Allah’ın dini konusunda acele ederek:’’ Aman Allah’ım ne ölüm anında ne de kabirde henüz hesaba çekilmemiş kimin suçlu olup olmadığı belli olmamış insanlara sıkıntı çıkarma, onlara eziyet etme; yoksa adaletine ters düşen bir iş yapmış olursun.’’dercesine Allah’a akıl mı gösteriyorlar.
Berzah (kabir) aleminin ilk merhalesi olan sekerat-ul mevt (ölüm sarhoşluğu) anında bile rahmet melekleri vasıtasıyla ruhların nimetlenip neşelendiği, azap melekleri tarafından da suçluların işkence ve azap gördüklerini kuran ve sahih sünnetle öğrenmiş bulunuyoruz. Kur’an da; “melekler yüzlerine ve arkalarına vurarak ve tadın yakıcı cehennem azabını (diyerek) o kâfirlerin canlarını alırken onları bir görseydin.İşte bu ellerinizle yaptığınız yüzündendir. Yoksa Allah kullara zulmedici değildir.”( Enfal Suresi / 50-51) Başka bir ayette de;‘’...o zalimler, ölümün (boğucu) dalgaları içinde, melekler de pençelerini uzatmış, onlara: haydi canlarınızı kurtarın! Allah’a karşı gerçek olmayanı söylemenizden ve onun ayetlerine karşı kibirlik taslamış olmanızdan ötürü bu gün alçaklık azabı ile cezalandırılacaksınız. Derken onların hallerini bir görseydin.’’ ( En’am Suresi / 93 ) buyrulur. Bu ayette  ölüm anındaki bu azap, kâfir ve suçlu habis (pis) ruhlaradır. Takva ehli müminler için, kuran şöyle diyor:’’onlar ki rabbimiz Allah’tır, dediler sonra da istikamet üzere yaşadılar ( ölümleri anında ) Melekler onların üzerine inerek korkmayın, üzülmeyin size va’dedilen cennetle müjdelenin.’’ derler. (Fussilet Suresi / 30)

Müttaki müminlerin kabirlerinde pak ve temiz ruhları hakkında Allah Resulünün şöyle buyurduğu rivayet edilir:’’Mümin kul dünyadan ayrılıp ahirete yöneldiğinde gökten melekler yanına inerler. Yüzleri güneş gibi pırıl pırıl bembeyazdır. Beraberlerinde cennet hanutu (güzel bir koku) ile kokulandırılmış cennetten getirdikleri kefenlerle gözler alabildiği bir mesafede ondan uzakta otururlar. Ölüm meleği gelir ölecek müminin başucunda oturur ve şöyle der: ‘’Ey tertemiz ruh çık, Rabbinin rızasına ve mağfiretine yürü! Buyurdu ki, sürahinin ağzından bir damla akıp çıktığı gibi ruh da bedenden akarak çıkar.’’
Kâfir ve münafıkların pis ve murdar ruhları hakkında da Allah Resulü şöyle buyurur:’’ Kâfir kul dünyadan ayrılıp ahirete yöneldiğinde yüzleri simsiyah melekler beraberlerinde kıldan yapılmış siyah kalın çullarla gözler alabildiğince ona uzakta oturur ve ona şöyle hitap eder: ‘’ Ey pis murdar nefis çık oradan Allah’ın öfke ve gazabına doğru yürü! Ruh cesetten korkarak çengelli bir demirin ıslak yönden çıkar gibi güçlükle çıkar.’’ (Hadisi Ahmed rivayet etmiştir)
Kabir nimetleri ve azabı, akli ve nakli delillerle sabittir: Akli delil: Kabirde azap görmenin imkânsız olmayışıdır. İmkânsız olmayan bir şey de aklen caiz ve mümkün durumdadır. Öyleyse ruhun cesetle birlikte kabirde azap veya mükafat görmesi, akla tenakuz teşkil etmez. Her insanın bizzat kendi nefsinden bildiği ve defalarca rüyasında nimetler içinde neşelendiği ve sıkıntılar içinde işkence gördüğü bir hakikattir. Bunlar ancak uyanmakla sona eriyor, rüyalarının tesiri bir müddet bile kendilerinde devam ediyor.
Yazımıza inşallah önümüzdeki hafta devam edeceğiz. Rabbimiz Cuma'nın feyzinden nasibdar kılsın, bizleri ve tüm ehl-i imanı kabir azabından muhafaza buyursun ...
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199