Her geçen gün Türkiye’den Kudüs’e ziyaretler artıyor. Bu kutsal beldeyi ziyaret ederken, neler dikkat etmeliyiz? Bunları maddeler halinde sıralayalım:

1- Öncelikle Kudüs tarihi bilinmelidir. Kudüs tarihi ve önemi, Yahudi, Hıristiyan ve Müslümanlar açısından doğru kaynaklardan okunmalıdır. Tarih bilinmezse mekânlara anlam vermek zorlaşıyor. Tahrif edilmiş bir tarih ile karşı karşıyayız. Zihnimizin bu noktada donanımlı olması gerekiyor. Bu tarihi öğrenirken sadece Müslümanların hâkim olduğu dönemi diğer dinler açısından nasıl bir anlam ihtiva ettiği iyi bilinmelidir.

2- Mescid-i Aksa yalnızlaştırılmaya, unutturulmaya ve Müslümansızlaştırılmaya çalışılıyor. Türk ve Filistin bayraklarının açılmasını eylem olarak değerlendiriyorlar. Mescid-i Aksa’ya girişte bazen çanta kontrolü yapıyorlar. Mescidin her kapısında kontrol yapılıyor. Emniyet tedbirleri daha çok gelen giden insanları bu tedbirler ile yıldırmaktır.

3- Her anını fotoğraflamak gerekir. Siyonizm, en küçük tarihsel değere tahammül edememektedir. Bunları gizliden gizliye yok etmenin mücadelesini vermektedir. Fotoğraf çekimine Burak Duvarı ve Hz. Davud türbesinde izin vermiyorlar. Onun dışındaki yerlerde herhangi bir sıkıntı olmuyor. Profesyonel makinalara müdahale gözlemlemedik, sorun çıkmadı.

3- Filistinlilerin maddi yardıma çok büyük ihtiyaçları bulunmaktadır. Filistinlilere ulaştırılmak üzere verilen sadaka ve zekâtları Kudüs’te bulunan bazı dernekler aracılığıyla belirlenen ailelere verilmesi daha iyidir. Mescid çevrelerinde bulunan ve talep eden kişilere verilmemelidir. Mescid çevresinde yardım talep eden olabiliyor ama onlara isteyen verebilir. Sadaka ve zekâtları daha önceden belirlenen yerlere vermek daha uygundur. Kimlere verilebileceğine dair tur rehberleri yardımcı olabiliyor. Türkiye’den Kudüs ile ilgilenen derneklerden de iletişim numaraları alınabilir.

4- Tur rehberinin iyi anlatımlı ve bilgi donanımının iyi olması ziyareti daha anlamlı kılacaktır. Ama eğer rehberler bekleneni veremezse, asıl olan zaten insanın kendi verdiği anlam önemlidir. Özellikle ziyaretçinin kendi anlam dünyasında ziyareti tefekkür etmesi ve bunları çevresi ile paylaşması önceliklidir.

5- Kudüs’te Mescid-i Aksa’da zamanın çoğunu geçirmeye ve namazları mescidte ikame edilmesine önem verilmelidir. Mescidte Filistinliler ile özellikle konuşmaya ve dil problemi olsa da diyalog kurmaya özen gösterilmelidir.

6- Alışverişleri müslüman işyeri sahiplerinden yapılmalıdır. Müslümanların ekonomik olarak çökertilmesi bilinçli bir plan dahilinde işgal politikasına paralel yürütülmektedir.

7- Filistin- Kudüs ismi hassaten konum ifadesi olarak kullanılmalıdır. İsrail askerleri bu ifadelerden rahatsızlık duymaktadırlar. Birebir diyaloglarda buna dikkat edilmelidir.

8- İsrail’in- Siyonizmin Filistin’deki zulmü siyasi, ekonomik, kültürel ve dini yönden iyi anlaşılmalı ve bu durumlar ziyaret dönüşü çevremize iyi anlatılmalıyız.

9- Filistin ve Kudüs’un tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürel özellikleri de iyi bilinmeli ve paylaşılmalıdır. Sadece Mescid-i Aksa merkezli görseller ziyaretimizi eksik bırakacaktır.

10- Her kafilenin Filistin’e giriş ve çıkışında genellikle 2 kişiyi ziyaretin amacı ve organizesi noktasında sorgulamaktadırlar. Türkçe dışında dil ile İsrail askerleri ile diyalog kurulmamalı ve paniğe yer vermeden cevaplar verilmelidir.

11- İklim olarak bu dönem ani yağışlı olabiliyor. Bu nedenle giyim uygunluğu ve şemsiye gibi eşyalar ihmal edilmemelidir.

12- Ziyaretçilerin gezi bilgilerini ve kendi yorumlarını not edecekleri bir ajanda veya not defteri bulundurmalıdırlar. Yazarak- not ederek anlama ve yorumlama daha iyi olmaktadır.

13- Hediyelerde İsrail’in kültür politikası sonucu özellikle üzerinde ‘Jerusselam” yazılı magnetler ve diğer hediyelik eşyalar çokça bulunmaktadır. ‘Jerussalem’ yazılı eşyalar alınmamalıdır. Bu politika üzerinden ‘Kudüs veya Beytu’l Makdis’ isimleri unutturulmak istenmektedir.

14- Ziyarete gidilirken dolar ile alışveriş yapılabilmektedir. İsrail para birimi Şikel’de kullanılmaktadır.

15- Ziyaret esnasında önce fotoğraflamaya çalışmamak gerekir. Dikkat dağılmakta, ziyaretin bereketi azalmaktadır. Önce dinleyip, gözlemleyip sonra fotoğraflamak daha verimli olacaktır.

16- Ziyaret boyunca “Kudüs ve Filistin için ne yapabilirim?” sorusunu her daim kendimize sormalıyız. Kudüs’ün özgürlük mücadelesinde gönüllü olarak bireysel veya grupsal olarak ne yapabileceğimizin üzerinde düşünmeliyiz. Kudüs ve Filistin için halihazırda çalışma yapan dernekler ile tanışmalı, sunabileceğimiz yeni projeler varsa bunları gerçekleştirmek için girişimde bulunmalıyız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner194