Merhabalar değerli dostlar,

Bu haftaki yazımızda her insanın bazen kulağında hissettiği ama bazı durumlarda ıstırap duyulacak seviyede rahatsızlığa neden olan kulak çınlaması/tinnitustan bahsedeceğiz.

İşitmemizi sağlayan kulak; dış, orta ve iç kulak olarak bölümlendirilir. Dışarıdan gelen sesler burada yükseltilip elektriksel sinyallere dönüştürülür ve işitme siniri ile beyindeki işitme ile ilgili bölümlere iletilir. Burada işlenerek sesin algılanması ve yorumlanması sağlanır. Sesler kulak kepçesi tarafından toplanarak dış kulak yoluna iletilir. Buradan kulak zarına gelen sesler, zarı titreştirerek, kemikçiklere ve oradan da iç kulak dediğimiz kısmındaki tüylü hücrelere iletilir. Ses iç kulak sıvısında bir dalga hareketi oluşturur ve bu dalganın en yüksek olduğu noktadaki tüylü hücreler uyarılır. Bu hücrelerin bulundukları bölgelere göre sesin frekansı kodlanarak işitme siniri ile işitme merkezlerine ulaştırılır.

İşitmemin sağlandığı bu yol boyunca herhangi bir problem sesin iletilmesinde ve yorumlanmasında sorunlara neden olabilir. Dışarıdan sesli bir uyaran olmadığı halde bir ses varmış gibi kulakta ya da kafa içinde ses algılanması, sübjektif/göreceli kulak çınlaması/uğultusu olarak adlandırılır. Bunu dışında kişinin yanındakilerin de duyabildiği nedenler çınlama sebebi olabilirler.Kulak ve baş çevresindeki damarların oluşturduğu sesler, çiğneme ve yutma kaslarının çıkardığı sesler, çene eklemi sesleri, östaki tüpünden geçen havanın duyulması gibi normal durumlar çınlamaya neden olabildiği gibi damarlardan kaynaklan tümörler ve atar-toplardamarlar arasındaki kaçışlar/geçişler de çınlamaya neden olabilirler. Bu gibi durumlara bağlı olarak gelişen çınlamalar, dışarıdan doğrudan kulakla veya stetoskop ile duyulabildiğinden dolayı objektif/nesnel çınlama olarak adlandırılırlar.

Dış kulak yolunda kulak kiri/buşon, yabancı cisim, tümör veya iltihap bulunmasıdış kulak kaynaklıçınlama ve uğultuları oluşturabilir.Orta kulak iltihabı, östaki tüpü tıkanıklığı ve orta kulak boşluğunda sıvı birikmesi,kemikçik zincirde kopukluk veya kireçlenme gibi orta kulağın iletim mekanizmasını bozan hastalıklar, işitme kaybı ile birlikte uğultu/çınlamaya neden olabilirler.Ani olarak çok yüksek sese maruz kalma veya uzun süreli belirli bir şiddetin üzerinde ses bulunan gürültülü ortamlarda bulunma işitme kaybına ve kulakta çınlamaya neden olabilir.İç kulak sıvılarında basınç artışı (Menier Hastalığı), kulak kireçlenmesi (otoskleroz),iç kulak iltihaplanmaları (labirentitler) gibi hastalıklar ve bazı ilaçlar da işitme kaybı ile birlikte çınlamaya neden olabilirler. Damar sertliğine bağlı kan dolaşım bozuklukları ve yaşlanmaya bağlı iç kulak, işitme siniri ve işitmenin beyin içindeki bağlantılarındaki bozulmalar da çınlama ve işitme kaybına neden olabilir.

Bunların dışında bazı nörolojik hastalıklara bağlı olarak ta çınlama görülebilir. Multiple skleroz, ensefalit, menenjit gibi hastalıklar ve bazı damarsal bozukluklarbeyindeki işitme yollarında ve işitme merkezinde hasar oluşturarak çınlamaya neden olabilen nörolojik sebeplerdir.Kafa travması ve beyin ödemine bağlı kafa içi basınç artışı yine çınlama nedenleri arasındadır. Depresyon, anksiyete/kaygı gibi rahatsızlık durumlarında gerçek olmayan çınlama halüsinasyonları görülebilir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, çınlama bir hastalık değildir. İşitme sisteminden veya kafaiçinden/beyinden kaynaklanan hastalıkların bir semptomu/belirtisi veşikâyetidir. Çınlamanın tipi ve buna neden olan hastalığının ortaya konulması önemlidir.Çınlaması bulunan hastaların Kulak Burun Boğaz hekimine muayene olmaları gerekmektedir. Çınlama ile ilgili hastalığın ortaya çıkarılabilmesi için, hastanın hikâyesi ve yapılan muayene sonucunda gerekli durumlarda bazı tetkikler de yapılabilir.

Neticede, çınlamaya neden olan bir hastalık tespit edilirse ona yönelik tedavi ile çınlamanın azalması beklenir. Şeker, tansiyon, guatr, kolesterol gibi kronik ve sürekli ilaç kullanılması gereken hastalıklarda, tedavilerinin aksatılmaması ve beslenme önerilerine uyulması gerekir. Anemi/kansızlık varlığında; buna neden olan başka bir hastalığın varlığı araştırılmalıdır.Anemi tedavisinde diyet ve ilaç desteği ile kan tablosunun düzeltilmesi gerekir. Çınlamaya neden olan herhangi bir ilaç kullanılıyorsa alternatif ilaç ve tedavi yaklaşımları değerlendirilmelidir.

Özellikle yaşla birlikte ortaya çıkan işitme kayıplarında,iç kulakta yüksek frekansların duyulmasını sağlayantüylü hücre ve sinirlerde ölüm meydana gelmektedir. Bu kişilerdesıklıkla işitme kaybına çınlama da eşlik etmektedir ve değişik tedavilere rağmen çınlama tamamen ortadan kaldırılamamaktadır. Bununla birlikte birçok hastada altta yatan bir neden tespit edilemez. Bu durumda, kişininçınlamadan doğan rahatsızlığının azaltılmasıve hayat kalitesinin arttırılması için bazı önerilerde bulunulur.

Bu kişilere; sigara ve dumanlı ortamlardan uzak durmaları, ağrı kesici olarak aspirin ve benzeri ilaçları kullanmamaları, kahve, çay, çikolata, kola ve diğer kafein içeren içecek ve ilaçlardan uzak durmaları ve aşırı gürültülü ortamlarda uzun süre durmamaları önerilir.

Tinnitus hastaları, kulaklarındaki sesten daha çok sessiz ortamlarda rahatsız olurlar. Bundan dolayı özellikle uyumakta güçlük çekenlerin bulundukları ortamda sesi maskeleyici düşük bir ses oluşturması faydalı olmaktadır. Günümüzde bu amaçla üretilmiş doğa veya enstrümantal sesler bulunmaktadır.

Sağlıcakla kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.