Malumunuz İnşallah Cuma günü Kurban Bayramını hep beraber idrak edeceğiz. Elbette Kurban'ın bir et bayramı olmadığını, birkaç gün ziyafet çekmek demek olmadığını, kestiklerimizin etlerinin ve kanlarının Allah'a ulaşmayıp yalnızca takvamızın ulaşacağını, İsmailce bir kurbanın ne olduğunun hikmeti ve anlamı üzerinde çok durmak gerekiyor. Aksi halde yapılan ibadetin gayesinden uzaklaştığını, bu işten bize bir hayır ve bereketin kalmayacağı aşikârdır.

Lakin bugün size bunlardan bahsetmeyeceğim. Bilakis Kurban günü, kesim yerlerinin en önemlisi olan hayvan pazarında yapılan kesimlerle ilgili konuşacağım.

Artık kent hayatının her yanımızı sardığı bir dönemde, apartman dairelerine sıkışıp kalan yaşam alanlarımız, hayatımızın birçok alanında bize kısıtlı bir imkân bırakıyor. Böylesi bir dönemde bizatihi önceden gidip kurbanlık alıp barındıracak yer bulmak, kırsal yerlerin dışında kentlerde yaşayanlar için imkânsız bir hal almıştır. Böyle olunca da vatandaşlar haliyle arefe günü ya da bayram günü namazdan sonra, bu pazarlara gidip kurbanlarını alıyor ve orada bir ücret karşılığında da kurbanlarını kestirip dönüyorlar. Buraya kadar normal. Asıl meseleye gelince gözlemlerimiz ve gelen şikâyetler şu yöndedir;

Kurban günü İslami STK ve yardım kuruluşlarının dışında kesim yapanların birçoğunun İslami hassasiyete sahip olmadıklarını, besmelesiz kesim yaptıklarını, hatta arefe günü alınıp kesim için sıraya konulan kurbanların, daha bayram namazı kılınmadan önce sahiplerinin haberi olmadan kesimlerin başladığı yönünde ciddi şikâyetler var. Git gide büyük bir ranta dönüşen bu kesim ve deri işi, artık mafyavari çalışanların eline mahkûm edilmiş durumdadır.

Daha da ötesi bu tarz bağımsız çalışan grupların, hem birbirlerine karşı çekişme ve rekabet içinde oluşları hem de yardım kuruluşlarının çalışmalarını engelleyip tehditler savunmaları da, yardım gönüllülerinin bize anlattığı olayın başka bir boyutu.

Düşünsenize mecrasından çıkmış bir çekişmenin, sayısız kesici aletlerin ortada olduğu bir ortamda, nasıl bir sonucun ortaya çıkacağını yetkililerimizin üzerinde düşünmesi ve tedbir alması gereken önemli bir konu olmuştur.

Böylesi bir tehdidin ortada olduğu bir durumda, tedbiren gerek belediyemizin denetim, güvenlik ve diğer ilgili kurumları ile devletin yetkili kurumları bu işin güvenliği, denetimi, dini hassasiyetinin gereğinin yerine getirilmesi, sertifikasyon çalışmaları ile kayıt dışılığı ortadan kaldıran bir zeminin hazırlanması gerekmektedir. Bu altyapının hazırlanması, gerek vatandaşlarımıza sağlıklı bir kesim hizmeti sunma, gerek vicdani yönün tatmin olduğu bir ibadetin usulüne uygun olarak yerine getirilmiş hali, gerekse de bu işin sağlıklı işleyişi açısından hazırlık yapmayı elzem görüyoruz.

Bu şikayet ve öngörülere kulak verilmesini umuyor, Malatya'mızın, ülkemizin ve tüm İslam âleminin şimdiden Kurban Bayramını kutluyor, bayramın toplumsal barışımıza ve insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah'tan diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199