İranlıKadın şair FüruğFerruhzad’ın şiirinin bir dizesidir.“Kuş ölür, sen uçuşu hatırla”.

Bu cümle bana insanın cismiyle değil ruhuyla insan olduğunu hatırlatır.

Garip bir mahlûktur insan! Cismani olarak hayvana benzer ancak ne yemede ne içmede, çiftleşmede; yürümede koşmada nede güçte,  kuvvette ve dayanıklılıkta hayvanla yarışabilir.

İnsanın üstünlüğü gönlünde ve ruhundadır. İnsanı insan yapan vasıflarla donanırsa ancak ruhu kanatlanır ve uçuşun verdiği zevkle hayatından memnun olabilir.

Peygamberlerin insanlığa gönderiliş amacı da bu değil midir? İnsanı aşağı bir yaşamdan kurtarıp ulvi makamlara çıkarmak! Aşağı yani yaratıcısını tanımadan, yaşam gayesini bilmeden, dünyada ebedi kalacakmış gibi nefsinin peşinden koşan bencil bedbaht bir hayat. Esasen “dünya” kelimesinin Arapçadaki anlamı da budur. “Aşağı, bayağı bir hayat”

Hayatı uçuyormuş zevkiyle yaşamak!

Var mıdır böyle bir hayat yada böyle yaşayan insanlar?

Üstad Ali ulvi Kurucu bir şiirinde şöyle diyor:

Tarihe şeref veren erler anılırken,

Uçmakta gönül en yüce âlemlere yerden,

Bir rayihanın feyzi sarar derinden,

Geçmiş gibi cennetteki gül bahçelerinden.

Şairimiz Allah dostu evliyalardan, âlimlerimizden büyüklerimizden bahsediyor.Onların hayatlarını bildikçe okudukça insanın bir gül bahçesinden geçerken kokunun üzerine sinmesiyle gönlünün âlemlere uçtuğunu anlatıyor.

Çok zor değil belki de. Mesele Allah’ın hatırlanması ve hatırlatılmasıdır. Ruh ancak onunla uçuşa geçebilir. “Bilesiniz ki Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur”( Rad,13/28) Yoksa kuşlar misali hepimiz ölümlüyüz, kimimiz aşağıda sürünerek kimimiz kanatlanıp uçarak ömrümüzü geçiriyoruz. Yaşadığımız hayatta okuduklarımız duyduklarımız, yaşadıklarımız bize Allah’ı hatırlatmıyor,O’ nu zikrettirmiyor, O’nun rızasının dışında tutuyorsa dünya bizim olsa ne fayda!

Üstad Ali Ulvi Kurucu “Hatıralar” adlı eserinde bir devre damgasını vurmuş birçokâlim ve zahit şahsiyetlerin hayatlarından kesitler sunar. Kitap, M.ErtuğrulDüzdar’ın kaleminden çok akıcı bir dile yazılmış. Yakın tarihîmizde bu topraklarda yaşamışulvi gayeler ve ilkelerle yaşamlarını devam ettiren, ruhları özgürce uçan bu insanlardan haberdar olmaktan etkileneceğimizin garantisini verebilirim. Özellikle gençlere şiddetle tavsiye edeceğimiz bu kitaptan bir bölümü istifadenize sunayım

Üstadın amcası Mustafa Kurucu Konya’nın meşhur camilerinden Aziziye camisinin imamıdır. Yıl 1957-58. O dönem İmam-Hatip okullarının yeni açıldığı halkın devletin yeni sistemi ile dini arasında sıkışıp kaldığı bir dönemdir. Konya İmam-hatip Okulunda Mustafa hocadan daha iyi bilen bir öğretmen olmadığından arapça ve tefsir derslerine girer. Derslerde başarılı olmasını rağmen okulun müdürü onu Milli Eğitim Bakanlığına şikâyet eder. Şikâyetin konusu hocanın öğrencileri dindarlığa sevk etmesidir.

Müdür bir gün hocanın görev yaptığı camiye gider, ders halkası vardır kalabalıktır. İskemleleri dolu görünce yere oturur.Onu gören hoca “Müdür oraya oturmaz.Müdürün yeri baş taraftır” diyerek ona iltifat eder. Gösterilen yere oturan müdür kısa bir süre sonra kalkıp gider. Kalabalık dağılınca talebelerinden biri yanına gelir ve bu adamın ne olduğunu bildiği kendisine kötülük ettiği halde ona neden böyle iyidavrandığını sorar. Hocanın cevabı ilginçtir;

“Evladım! Ben bir talebenin yetişmesi uğruna bin münafığın kahrını çekerim.Ben bir bahçıvanım. Fuzulinin dediği gibi bir tane gül için bin tane dikene katlanırım. (Yar için ağyara minnet eylediğim ayb eyleme/ Bağban bir gül için bin hare hizmetkâr olur).

Benim bir yârim var, bir davam var, gayem var. İnsan yetiştirmek, memleketimin dinini irfanını, ahlakını kurtaracak bir nesil yetiştirmek… Gayem, aşkım hedefim budur. Bu büyük gayeme erişmek için, düşmanların rakiplerin kahrını çekerim, ezalarına cefalarına tahammül ederim” der.

Allah bu âlimlerimizin tümüne rahmet eylesin. Onların samimiyetleri, gayretleri ve çalışmaları sayesinde bu gün Allah, peygamber, din, vatan ve milllet sevgisiyle ayaktayız. Artık  “Bizden sonra gelecek olanlara ne bıraktık” sorusu ile meşgul olmamız gerekmez mi?

            Rabbim hem ferdi hem de milli uçuşlar nasip etsin

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199