İnsanımızda şehirlerini daha güzel göstermek ve başka güzel  şehirlere benzetmek adına isim tamlaması moda haline gelmiştir.
Aslında bu bir kültür erezyonudur..
Örneğin şehrimiz için Doğunun Parisi denir..
Paris bizim için örnek alınacak bir şehir midir..
Medeniyetleri yok eden,kendini dünyanın efendisi görme yolunda giden, Müslümanlara hayat hakkı tanımayan,Ülkemizde binlerce insanın katili Abdullah Öcalan'ın boy boy resimlerinin asılmasına müsade eden,PKK'nın faaliyetlerine göz yuman, Fransız ajansının Diyarbakır da hendek kazan teröristleri parlatan yayınlarının yapıldığı bir şehrin yani PARİS'in şehrim ismiyle özdeşleştirilmesini şahsen ben şehrime yakıştıramıyorum.
Malatya için neden medeniyetlere beşiklik eden, medeniyetleri buluşturan medeniyet şehri demiyoruz ki..
Malatya Doğunun Parisi değil..Malatya  kadim Medeniyetlere beşiklik etmiş, Sadettin Konevi'lerin,Niyazi Mısrilerin,Seyyid Battalgazilerin ilim ve fikir adamlarının yetiştiği kadim bir şehirdir..
Başlığa çıkarttığım ''Malatya Doğunun Paris Değildir'' sözü İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Levent İskenderoğlu'na aittir.
Kültür Erezyonunun yaygınlaştığı günümüzde ''Milli Kültürel Bağımsızlık'' hamlesini başlatmamız artık kaçınılmaz bir gerçektir..
İl Kültür Turizm Müdürümüz Levent İskenderoğlu'nun başlatmış olduğu ''Milli Kültürel Bağımsızlık'' hamlesini ve çalışmalarını takdir ederek herkesin elini taşın altına koyması temennimizdir.
Kültürü yok olan bir milletin varlığından söz edilemez.
Levent İskenderoğlu Malatya Doğunun Parisi değildir. Çünkü Paris denilen yer özellikle son 300 yılda kendi düşünce adamlarının değimi ile insanlık tarihi boyunca inşa edilmiş 26 medeniyetin 16 sını fiilen yok etmiş 9'unu fosilleştiren yani işlevsiz hale getiren canavar bir şehirdir Paris.Farklılıkları ile bir arada yaşama tecrübesi geliştiremeyen, hakikatı teslim alma çabası ile hareket eden tekebbüre büyüklenmeye boğulmuş bir topluluğun şehirlerinden birinin adıdır Paris.
Malatya Doğu'nun Parisi değildir.
Çünkü bu kadim şehir insanlık tarihinin farklı kültür ve medeniyetler ile bir arada yaşama ve yaşatma tecrübesi geliştirebilen tek medeniyeti İslam olan medeniyetinin önemli şehirlerinden birisidir ve bu tecrübesini insanlığa hadim olma ferasetiyle besleyen ve hakikate teslim olup tefekküre ermeyi murad eden bir medeniyetin önemli bir merkezidir.
-Coğrafya kaderdir- der İbn_i Haldun.  Bazı coğrafyalar insanların hayatını kolaylaştırır, bazıları da zorlaştırır. Ne mutlu ki bizler şanslı bir coğrafyanın evlatlarıyız. Çünkü Malatya'mız her dönem sanatın, ilimin ve fikrin üretildiği bir aksiyon şehri olmuştur. Şehrimizin bu güzel kaderini yeniden canlandırmamız gerekiyor. Malatya  ilim irfan ve hikmet medeniyetinin 1000 yıllık ev sahibidir.
Batıya mahkum olan kendi değerlerinden mahrum yaşar gerçeğini unutmamalıyız.
Şehrimizi Batının kokan kültürünü saygın hale getirme gayretine son vermeliyiz.
Malatya Medeniyetlere ev sahipliği yapan, medeniyetleri buluşturan Anadolunun buluşma noktasıdır. Anadolunun geçiş noktasıdır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186