Yoğun iç göç sonucu Anadolu’nun her tarafından olduğu gibi Malatya’dan da İstanbul’a göç olduğunu bu dizi yazımızın en başında belirtmiştik. İşte bu göç sonucu İstanbul’da; diğer şehirlerin olduğu gibi Malatya’nın da şehir ve köy dernekleri kurulmuştur.

Özellikle köy dernekleri, 70’li 80’li yıllarda dayanışma adına önemli işlevler görmüştür. Zira ekonomik kaygılarla memleketinden çıkıp büyükşehre gitmek ve gurbet hayatında nelerle karşılaşacağını bilememek büyük sıkıntıdır. İşte tam bu noktada hemşeri dayanışmasıyla büyükşehir İstanbul’da yol yordam bulmak kolaylaşmıştı. Köy dernekleri bu işlevi çok güzel bir şekilde yerine getirmişti. Halen de çok sayıdaki bu derneklerin çoğu varlığını sürdürmektedir. Günümüzdeki iletişim ve ulaşım olanakları dolayısıyla o eski dönemdeki gibi bir fonksiyon icra etmelerine pek ihtiyaç kalmamış olsa da yine de kendi yöresine ait insanlarla buluşma, kaynaşma anlamında ve yakın sosyal ilişkiler geliştirme anlamında önemli bir pozisyonda olduklarını kaydedebiliriz. Hatta bu derneklerin çoğu bir araya gelerek önemli bir STK gücü de oluşturabilmektedirler. İşte Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MASTÖB) bunlardan biridir. MASTÖB Başkanlığını yürüten Adil Gevrek Bey’in Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanlığını da yaptığını belirtirsek sanırım ne kadar önemli bir durum olduğunu anlatmış oluruz. Hakeza, İstanbul’da Malatya Dernekler Federasyonu(MADEF) vardır.

Yine İstanbul’da hemşerilerimizin kurduğu çok sayıdaki vakıf, dernekler çok çeşitli alanlarda önemli hizmetler yapmaktadır. Malatya Eğitim Vakfı bunlardan biridir. Vakıf, özellikle Malatyalı üniversite öğrencilerine sağladığı burslarla Malatya’nın önemli bir insan kaynağı kitlesinin bir araya gelmesinde önemli bir fonksiyon icra etmiş oluyor.

Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD), aynı şekilde İstanbul’daki iş dünyasında Malatyalı işadamlarının önemli bir güç olarak var olması imkanını sağlamaktadır.

Merhum 8. Cumhurbaşkanı Hemşerimiz Turgut Özal’ın 1940’lı yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrenci iken bizzat kurduğu bir dernek de söz konusudur. Aynı üniversitede öğrenci olan kardeşi Korkut Özal’la birlikte kurduğu bu dernek, Anadolu’nun Bağrından Kopanlara İstanbul’u Tanıtma Kulübü Derneği’dir.

İstanbul’da Hemşerimiz İşadamlarından Abdulkadir Eriş Beyefendi, kendi adıyla kurduğu Abdulkadir Eriş Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı aracılığıyla halen Malatyalı üniversite öğrencilerine burs vererek destek olmaktadır.

Yine İstanbul’da, toplumun özellikle Milli Manevi değerleri ile ilgili olarak bilinçlenmesine yönelik olarak çalışma yapan Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV) gibi Malatyalı hemşerilerimizin kurduğu çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu bulunmaktadır.

İstanbul’daki Malatyalı yayıncıları da bir başka yazı konusu olarak işleyeceğiz inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.