Modern Türkiye’de yoğun iç göçün yaşandığı bilinen bir gerçektir. Doğdukları yerde gerek ekonomik gerek sosyal sebeplerle bir şekilde memnun olmayan vatandaşlar, daha iyi bir hayat yaşama umuduyla başka ve özellikle büyük şehirlere akın ettiler, etmeye devam ediyorlar… İşte Malatya’mız da özellikle komşu illerden yoğun göç alırken, buradan da daha büyük şehirlere sürekli göç vermektedir. Yani ciddi bir sirkülasyon sözkonusu… Gelenler olduğu kadar gidenler de mevcut…

TÜİK verilerine göre Malatya’da yıllık 25-30 bin civarında nüfus hareketliliği var. Yani 25 bin kişi Malatya’ya göç ediyorsa, buradaki o kadar insan da başka şehirlere göç ediyor. Özellikle İstanbul’a… Örneğin 2015 yılında 6 bin 500 kişi Malatya’dan İstanbul’a göç ederek yerleşmiş. 5 bin 17 kişi de İstanbul’dan Malatya’ya gelip yerleşmiş. Neredeyse gidenler kadar dönenler de var… Dolayısıyla Malatya’nın en çok göç alıp verdiği şehir de İstanbul’dur… ve halen İstanbul’da önemli bir Malatyalı nüfusu da bulunuyor. 2016 verilerine göre Malatya’nın toplam nüfusu 781 bin kişi olurken; İstanbul’da ikamet eden Malatyalıların sayısı da 404 bin kişi olarak açıklandı. İkisini topladığımızda 1 milyon 185 bin kişi rakamına ulaşmış oluyoruz. İkamet almayıp yıl içinde gidip gelmeleri, ziyaretleşmeleri de hesaba katarsak iki şehir arasında ciddi bir kaynaşma olduğu sonucuna ulaşırız. Dolayısıyla Malatya ile İstanbul’un etkileşimi sözkonusu oluyor.

Burada demografik analizlerden çok bir realiteye işaret etmek istedim. Malatya ile İstanbul ilişkileri, nüfus hareketliliği bakımından oldukça yoğun. Bu yoğun hareketlilik uzun yıllardır mevcut. Ve bu durum Malatya şehrinin fiziki olarak da İstanbul’la etkileşimi sonucunu ortaya çıkarmış. Yani orada görülenler Malatya’ya da taşınmış.

Aslında modern çağda tüm şehirlerimiz neredeyse birbirinin aynısı hale gelmiş. Yüksek binalar, dar sokaklar, trafik keşmekeşi vs… Ancak gözlemlerimize göre Malatya ile İstanbul’un benzerlikleri daha özel bir yer tutuyor.

Mevcut İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin, Malatya Valisi iken İstanbul’a atanmıştı. Bu vesileyle de o günlerde epeyce Malatya ve İstanbul konuşulmuştu.

22 Eylül 2014 tarihinde onuruna verilen veda yemeğinde Vasip Şahin, “Malatya küçük bir Türkiye, küçük bir İstanbul. Bu nedenle ben İstanbul’a birkaç gün önce değil, Malatya’ya geldiğim gün atandım. Yani 2 Ağustos 2012’de atandım” demişti.

24 Ekim 2014’te de İstanbul’da Malatyalı işadamlarıyla buluştuğunda “İstanbul’a gelişimi; küçük Malatya’dan büyük Malatya’ya gelme olarak adlandırıyorum. Çünkü İstanbul’da güçlü birçok Malatyalı işadamının olduğunu biliyorum” diyerek Malatya ve İstanbul’u anlatmıştı.

Tabi Vali Beyin Malatya’yı İstanbul’a benzetmesi daha ziyade Malatya’nın çok kültürlü olması ile ilgili olsa gerek… Gerçekten Malatya, kozmopolit diyebileceğimiz çok kültürlü, daha doğrusu Türkiye’deki her kesim ve görüşten insanın yaşadığı bir şehir. Daha da önemlisi barış içinde insanların yaşadığı bir şehir. Yani Kürdü-Türküyle, Ermenisi-Müslümanıyla, Alevisi-Sünnisiyle ve daha bir çok farklı mezhep ve görüşteki insanın bir arada yaşadığı bir huzur şehri… Bir anlamda Türkiye’nin örneklemi bir şehir… Farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü şehir… Şiir gibi şehir… Belki, havasını soluyup, suyunu içtiğimiz bu şehre daha çok güzelleme yapabiliriz ama konumuza dönecek olursak şunu rahatlıkla diyebiliriz ki Malatya İstanbul’dan etkilenmiştir; İstanbul Malatya’dan…

Gelecek yazımızda bu konuya devam edeceğiz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155