1 Katrilyon Değerinde 109 Eser Hizmete Girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da katıldığı toplu açılış töreninde, yapımı tamamlanan toplam yatırım bedeli 1 katrilyon 20 trilyon lira olan 109 eserin açılışını gerçekleştirdi.

1 Katrilyon Değerinde 109 Eser Hizmete Girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da katıldığı toplu açılış töreninde, yapımı tamamlanan toplam yatırım bedeli 1 katrilyon 20 trilyon lira olan 109 eserin açılışını gerçekleştirdi.

08 Eylül 2019 Pazar 19:27
1 Katrilyon Değerinde  109 Eser Hizmete Girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katılarak, vatandaşlara hitap etti. 

Konuşmasına tüm vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, mahalli idareler seçimleri öncesinde Malatya'ya geldiklerinde AK Parti'yi zirveye çıkarmak üzere sözleştiklerini hatırlattı.

"Rabbim hepinizden razı olsun" ifadesini kullanan Erdoğan, "Büyükşehir belediye başkanlığında yüzde 68,5 oy oranıyla Malatya'yı Türkiye ikincisi yaptınız." diye konuştu. 
Erdoğan, seçimde oy oranıyla birinci olan Konya'ya geçen hafta ziyaret yaptığını anımsatarak, "Bu tarihi başarının kazanılmasında emeği geçen, katkısı olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkürü de sizlere, Malatya halkına ediyorum." dedi. Malatya'nın tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de Türk milletinin büyük medeniyet ve kalkınma davasında en ön saflardaki yerini koruduğunu dile getiren Erdoğan, "Malatya'ya yakışan liderliktir. İnşallah bir sonraki seçimlerde Malatya'yı ikinci değil, birinci olarak ziyaret edeceğiz." ifadesini kullandı. 

"MALATYA'NIN SAĞLAM DURMASI ÇOK ÖNEMLİ"
Vatandaşlara, "Bir sonraki seçimde birinci olmaya hazır mıyız?" diye soran ve "Evet" yanıtı alan Erdoğan, "Maşallah, barekallah, biz de Malatya'nın birincilik sevincini paylaşma sözünü şimdiden veriyoruz. Malatya'nın sağlam durması çok önemli. Malatya'nın sağlam durması demek doğunun sağlam durması demektir. Doğunun sağlam durması demek Anadolu'nun sağlam durması demektir. Anadolu sağlam durunca da Allah'ın izniyle önümüzde duracak kimse yok demektir. Ülkemize ve milletimize yönelik her saldırıda bir gözümüzle Malatya'yı takip ediyoruz. Şayet Malatya halkı bizimle birlikteyse karşımızda kim olursa olsun bir kat daha büyük bir azimle, cesaretle, kararlılıkla, yolumuza devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  "YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR"
Erdoğan, Ankara-İstanbul hızlı trenini 2014'te hizmete açtıklarını, Adıyaman, Kars, Bingöl, Şırnak, Kastamonu, Antalya-Gazi Paşa, Konya, Balıkesir, Mardin, Adnan Menderes İç Hatlar, Ağrı, Ordu-Giresun, Hakkari, Diyarbakır, Van Çanakkale, Sinop, Kahramanmaraş, Muş ve son olarak dünyanın en büyüğü sayılacak olan İstanbul Havalimanı'nı da yaptıklarını dile getirdi.

Türksat 4-A ve 4-B uydularını bu dönemde uzaya gönderdiklerini aktaran Erdoğan, Konak Tüneli, Nissibi Köprüsü, Ağın Köprüsü'nü 2015 yılında hizmete sunduklarını hatırlattı.

Kara yolu ulaşımında devrim olan Erkenek ve Artvin'de Cankurtaran, Ovit ve Sabuncubeli tünellerini tamamladıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Bütün bunlarla beraber istiyoruz ki benim Ahmet'im, Mehmet'im, Ayşe'm, Fatma'm hepsi arabasına bindiği zaman huzurlu bir şekilde yolculuğunu yapsın. Bunları hızla devam ettiriyoruz ve daha da devam ettireceğiz çünkü yapılacak çok şey var. Malatya'mızda Şehir Hastanemiz, Eğitim Araştırma Hastanemiz var mı? Peki bizden önce bunların hiçbiri var mıydı? 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.' Biz sizi seviyoruz, biz sizin dertliniziz. Devleti koy bir kenara sağlık, sağlık sağlık. Bunu yapacağız."Şehir hastanelerinin Yozgat'tan başlayıp devam ettiğini, Türkiye'nin bütün büyük şehirlerinde bunu yapacaklarını bildiren Erdoğan, sırada inşaatı süren ve iki yıl içinde hizmete açacakları 10 şehir hastanesi olduğunu dile getirdi.
Erdoğan, bütün bunlarla beraber müjdelerin arka arkaya geldiğini vurgulayarak, "Savunma sanayinde bir seyir füzemiz 250 kilometre menzili olan son füzesini biz ürettik. Bize stratejik ortaklarımız bir tane vermiyorlardı ama şimdi bunu kendimiz üretiyoruz. Kritik silah sistemlerimiz, yüksek teknoloji, artık bunları üretme konusunda tüm gücümüzle çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

OSB'ler, Teknoparklar, KOBİ'ler gibi en büyük atılımların devam ettiğinin altını çizen Erdoğan, son 6 yılda enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yerli kaynaklarla üretim konusunda büyük mesafe alındığını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Türkiye'nin büyüdüğünü, artık şehirlerin millet bahçeleriyle güzelleştiğini, son bir yıl içinde 13 millet bahçesini hizmete açtıklarını, yılsonuna kadar 19'unu daha açacaklarını söyledi.

“1 KATRİLYON 20 TRİLYON LİRA DEĞERİNDE 109 ESERİN AÇILIŞI YAPILDI”
"Malatya'mızın tüm ilçelerinde yapımı tamamlanan toplam yatırım bedeli 1 katrilyon 20 trilyon lira olan 109 eserin bugün toplu açılışını burada yapıyoruz. Yarın okullar açılıyor. Eğitimde çeşitli ilçelerimizde anaokulu, ilkokul, orta, lise spor salonu olarak 28 eserin resmi açılışını bugün yapıyoruz. Sağlıkta çeşitli ilçelerimizdeki devlet hastanelerimizi, sağlık merkezlerimizi, 112 istasyonlarımızı, ek binalarımızı hizmete açıyoruz."

SİVAS-MALATYA YÜKSEK HIZLI TREN HATTI İNŞASINA GELECEK YIL BAŞLANACAK 
Yazıhan'da 9 bin 230 hektar alana hizmet verecek Boztepe sulaması başta olmak üzere Devlet Su İşlerinin 4 ayrı projesinin de açılışını yaptıklarını dile getiren Erdoğan, çeşitli kurumların hizmet binalarının, çevre düzenlemelerinin, yol inşaatlarının, üniversitenin çeşitli binalarının açılışlarının da bugün yapıldığını aktardı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediyesinin katı atıkları elektrik enerjisine çeviren 117 milyon liralık çok sayıda alt yapı ve üst yapı işini tamamladığını, bunları da hizmete açtıklarını anlattı.

Yeşilyurt, Battalgazi Yazıhan belediyelerinin tamamladığı çok sayıda projenin açılışını yaptıklarını dile getiren Erdoğan, tarım ve hayvancılık sektöründe devlet destekli 29 ayrı özel sektör yatırımının da bugün resmen hizmete alınacağını söyledi.Erdoğan, bütün bu yatırımların şehre ve ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, bu eserlerin şehre kazandırılmasında emeği geçen kurumları, belediyeleri, özel sektör kuruluşları tebrik etti.

Malatya'ya yeni eserler kazandırma çalışmalarını da tüm hızıyla sürdürdüklerini bildiren Erdoğan, bugüne kadar kente 21 katrilyon yatırım yaptıklarını belirtti.

Yeni yatırımlarla beraber yola devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, Sivas-Malatya yüksek hızlı tren hattının, şehri ülkenin tüm hızlı tren hatlarına bağlayacak önemli bir proje olduğunu ifade etti. Erdoğan, Sivas tarafından gelecek bu hatın, Elazığ'a, Diyarbakır'a kadar devam edeceğini dile getirerek, "Şu anda proje çalışmaları sürüyor. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki yıl inşasına başlanmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Malatya'nın bölünmüş yol uzunluğunu 36 kilometreden 424 kilometreye çıkardıklarını anlatan Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu: "Kuzey çevre yolunun da inşası başladı. Bu projeyi de söz verdiğimiz şekilde tamamlamakta kararlıyız. Kömürhan Köprüsü, Kömürhan Tüneli bağlantı yolları büyük ölçüde bitti, eksikler tamamlanınca yakında hepsini de birlikte açacağız. Eski stadın yerini millet bahçesine dönüştürüyoruz, ihalesi yapıldı, inşası yakında başlayacak. Ülkemizin önemli tarım merkezlerinden olan Malatya'da şeker pancarı üreticilerimize verdiğimiz ve memnuniyetle karşılandığını gördüğüm ton başına 300 liralık fiyatı bir kez daha burada tekrarlamak istiyorum. Bu fiyatın üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Biz milletimize hizmet için çalışmaya devam ederken birileri de devraldıkları belediyenin alt yapı, üst yapı ve sosyal destek hizmetlerinde kullandığı araçlarını israf diye sergiliyor."Konuşmasının ardından Erdoğan, tüm eserlerin Malatya'ya hayırlı olmasını dileyerek, beraberindekilerle toplu açılışı gerçekleştirdi.

Toplu açılış törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Cevdet Yılmaz, Mahir Ünal, Fatma Betül Sayan Kaya, milletvekilleri, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Malatya Valisi Aydın Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ve MHP Malatya İl Başkanı Ramazan Bülent Avşar da katıldı. 


 

AA

Son Güncelleme: 09.09.2019 08:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199