15 Temmuz Destanı

15 Temmuz hain darbe gecesi destansı bir direniş sergileyen millet, yıl dönümünde de yine bir destan yazdı. Valilik önü Millet Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce Malatyalı şehitleri andı ve sabah namazına kadar bir kez daha demokrasi nöbetini sürdürdü. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Zafer Günü’nde hemşehirilerini yalnız bırakmadı

15 Temmuz Destanı

15 Temmuz hain darbe gecesi destansı bir direniş sergileyen millet, yıl dönümünde de yine bir destan yazdı. Valilik önü Millet Meydanı’nda bir araya gelen on binlerce Malatyalı şehitleri andı ve sabah namazına kadar bir kez daha demokrasi nöbetini sürdürdü. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Zafer Günü’nde hemşehirilerini yalnız bırakmadı

17 Temmuz 2017 Pazartesi 16:21
15 Temmuz Destanı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerinin ortaklaşa düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi Anma Programında Malatyalılar, 15 Temmuz Millet Meydanına akın ederek, birlik ve beraberliğin somutlaşmış halini bir kez daha sergiledi.

15 Temmuz Millet Meydanı'ndaki programa, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve eşi Esra Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı, MHP İl Baskanı Dr. Ömer Faruk Kalı başta olmak üzere İl Protokolü, STK temsilcileri ve on binlerce Malatyalı katıldı.

COŞKULU KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLADI

Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde 15 Temmuz’un birinci yıl dönümü etkinlikleri Malatya Öğretmen Evi önünden Kortej yürüyüşüyle başladı.  On binlerce Malatyalı ellerinde Türk bayraklarıyla mehteran eşliğinde 15 Temmuz Millet Meydanı'na kadar yürüdü. Yaşlısı, genci, engellisi, her siyasi görüşten on binlerce Malatyalı birlik ve beraberlik için kenetlenmişti.

Battalgazi Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterileri 15 Temmuz Millet Meydanı'nda da devam etti. 15 Temmuz 2016 da okuduğu salâ ile hafızalara kazınan Abdulkadir Şehitoğlu'nun Kuran’ı Kerim tilavetiyle devam eden programda il protokolü selamlama konuşmaları yaptı.

“MALATYALILAR YİĞİT İNSANLARDIR”

İlk konuşmayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat yaptı. Malatyalıların yiğit insanlardan oluştuğunu belirten Polat, “Geçen yıl bu zamanlar Malatyalılar bu meydanı doldurarak bu yiğitliği gösterdiler. Bu senede yine bu meydanı boş bırakmadınız. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 

15 Temmuz 2016 yılında Türkiye’nin üzerine çöken kara bulutların dağıtıldığını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Milletimizin iradesi ve kararlılığıyla kara bulutlar dağıldı. Aydınlık ve güzel günler geldi. Tek duamız kara bulutların ülkemizin semalarına girmemesidir” dedi.

15 Temmuzun geride kaldığını vurgulayan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Artık bundan sonra kendimize soracağımız soru? Ülkem için bundan sonra daha iyi nasıl bir şeyler yapabiliriz olmalı. Artık bir tek Türkiye kaldı. Birliğini bozamadıkları tek ülke Türkiye’dir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin gerçek sahiplerinin 15 Temmuz Millet Meydanı'nı yine doldurduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Yaklaşık 1 ay boyunca meydanları dolduran, tankların karşısında duran, memleketine sahip çıkan insanlarımızı FETÖ hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde yine meydanlarda görmek bizleri onurlandırdı. Bizler Milletçe bilgili ve bilinçli olmak zorundayız. Aynı sevgiyle, aynı hoşgörüyle yolumuza devam edeceğiz. Milleti için, bayrağı için canını, kanını ortaya koyan şehitlerimizi  anacağız. Onların hatıralarına sahip çıkacağız” şeklinde konuştu. 

Bir yıl önce FETÖ ve yandaşlarının Türkiye’ye tuzak kurmaya çalıştığını ifade eden AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, “Bu tuzak Dünyada eşi benzeri olmayan bir Millet sayesinde bozuldu. Canını hiçe sayanlar bu oyunu bozdu. İstanbul ve Ankara’dan sonra Malatya bu konuda çok önemli işler yaptı. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

‘BİR DURUP BİN DÜŞÜNECEKSİNİZ’

Malatya’nın geçmişten bugüne kadar esareti kabul etmediğini hatırlatan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Malatya diyince bir durup bin düşüneceksiniz. Bu ülke üzerinde hegomanya oluşturmaya çalışanlara, emperyal güçlere 15 Temmuz’da Türk Milleti iyi bir ders verdi” ifadelerini kullandı. 

Malatyalıların dik duruşlarıyla darbeye dur dediklerine dikkat çeken Malatya Valisi Ali Kaban, “Malatya övgülerin en güzeline layıktır. Bu üzücü durum yaşanırken ben Zonguldak’ta görevdeydim. Malatya’nın hikâyesini bu meydan bu topluluk şimdi daha iyi anlatıyor” dedi. 

“LİDER YÜRÜDÜ, YÜRÜDÜK ARKASINDAN”

15 Temmuz’un yıl dönümünde hemşerileri ile kucaklaşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci son konuşmayı gerçekleştirdi. Bakan Tüfenkci, Malatya'nın diğer kardeş şehirler gibi, darbeye geçit vermediğini ve olayı duyar duymaz caddelere meydanlara akın akın milletin geldiğini anımsattı.

Malatya'nın kendine yakışanı yaptığını ve destansı bir mücadeleye imzasını attığını kaydeden Tüfenkci, "Darbenin kaderini değiştiren bir şehir oldu.  Ankara'da, İstanbul'da mücadele bitmişti ama Malatya o gündüzün ışıltıları arasında tanklara da toplara da kurşunlara da göğsünü siper ederek gerçekten o hayasızca kalkışmaya dur dedi ve gerekeni yaptı" dedi.

Kentteki olayları hatırlatan ve hain darbe girişiminde 2. Ordu Komutanlığı'nın başında hainlerin olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, şunları ifade etti: "Bu milletin üzerine kurşun sıkanlar vardı. O kurşunlara, tanklara kendini siper eden kardeşlerimiz de vardı. Metinler, Enesler, Abdullahlar, Tayyipler, Ahmetler, Rümeysalar vardı. Bu millet topyekun milli iradenin yanında, reisinin yanında durmuştu. Bu ülkede diğer darbelerden farklı bir duruş vardı. Çünkü bir lider vardı. Recep Tayyip Erdoğan vardı. Eyvallah demeyen dik duran, diklenmeyen, milletinin önünde yürüyen, yürüdükçe de arkasından millet yürüyen bir lider vardı. Demokrasiye, milli iradeye sahip çıkan, canını ortaya koyan, hainlere zalimlere geçit vermeyen bir halk vardı. Esasında bu darbe ne Recep Tayyip Erdoğan'a ne hükümete yapılmıştı. Bu darbe millete, sizlere yapılmıştı."

"BİZ ADALETİ ASLA VE ASLA ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ"

 Hainlerin vatanına, analarına, babalarına, kardeşlerine ihanet ettiklerini vurgulayan Tüfenkci, darbecilerin bunların hesabını millete vereceklerini dile getirdi. Darbecilerin sadece yargıya değil, vicdanlarına da hesap vermesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Bu milletin başına neler getirdiler. Eğer bugün mağdurlardan bahsediyorsak biliniz ki en büyük mağdur sizlersiniz, millettir. Milletin dışında da eğer bir mağduriyet oluşmuşsa yine bu hainlerin yüzünden oluştu. Yine onların bu alçak girişimlerinin karşısında oluştu ama karşılarında hukuk, Türkiye Cumhuriyeti, millet var. Biz adaleti asla ve asla elden bırakmayacağız. Biz hukuk dışına çıkmayacağız. Biz diyoruz ki onlar hem hukuka hem adalete hem de gelip Malatyalılara hesap verecekler. Vermeleri de gerekir. Vicdanları rahat mı acaba? Bu kadar şehidin kanına girdiler. Bu kadar yaralılarımız varken Türkiye'nin itibarını zedelemeye çalışırken bu millete ihanet edenler acaba başarılı olsalardı Türkiye'yi kimlere peşkeş çekeceklerdi. Allah bu milletten razı olsun."

"HEM DEMOKRASİYİ HEM EKONOMİYİ KURTARDINIZ"

Milletin darbeye direnirken tek bir kurşun sıkmadığını ve her şeye göğsünü siper ettiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, tüm mazlum halkların o gün Türkiye'ye dua ettiğini söyledi.

Darbe girişiminin ardından Gazze'deki ilk cuma namazında Nur Camii'nin imanının hutbesinde "Eğer o gün Türkiye'de o hainler başarılı olsaydı biz Filistinliler olarak bir kez daha kaybedecektik. Vatanımızı bir kez daha kaybedecektik" dediğini aktaran Bakan Tüfenkci, Filistinliler'in umutlarının da Türkiye olduğunu kaydetti.

Yapılan kalkışma girişiminin Türkiye'yi dize getirme, bölme, kardeşi kardeşe kırdırma darbesi olduğunu ancak bunu başaramadıklarının altını çizen Tüfenkci, konuşmasını şöyle tamamladı: "Biz kısa zamanda bu yaraları sardık. Biz ekonomiyi kalkındırmak için, insanımızın refah düzeyini artırmak için sizlerle beraber gece gündüz demeden çalıştık, koşturduk. Siz 15 Temmuz'da demokrasiyi kurtardınız. 16 Temmuz'da esnaf, işçi, sanayici kardeşlerim velhasıl 80 milyon el ele verdi ekonomiyi kalkındırdı, kurtardı. Ondan sonra 29 gün demokrasi meydanlarında nöbet tuttunuz sabah da iş yerlerinizi açıp aşınızı, ekmeğinizi, Türkiye'yi kurtardınız. Ben bunun için bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Rabbim sizlerden razı olsun."

Yapılan konuşmaların ardından sahneye çıkan Malatyalı Hacı Gürhan ve Miraç Yiğit şiirleriyle Malatyalıları duygulandırdılar.

Büyükşehir Belediyesi Halk Müziği Korosu da sahne alarak kahramanlık türkülerini seslendirdi. 15 Temmuz Millet Meydanını dolduran binlerce Malatyalı gecenin ilerleyen saatlerinde sahne alan Talha Bora Öge’nin şiirlerini, Ender Doğan’ın seslendirdiği ilahileri ve Ali Kınık’ın söylediği türküleri dinlediler. 

15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece darbeleri durduran ilk salâyı okuyan Mustafa Özyılmaz'ın sahnede okuduğu ve Malatya'daki tüm camilerde yayınlanan salâsı dinleyenleri tekrar o karanlık geceye götürdü.

Etkinliklerin sonunda vatandaşlar, TBMM'de düzenlenen anma programını sinevizyondan takip etti. Yapılan dualara el açarak eşlik eden halk daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını dinledi.

Ezanın okunmasının ardından vatandaşlar ve protokol üyeleri sabah namazını meydanda kıldı. Programa katılan vatandaşlara Belediyeler ve STK' larca sabahın ilk ışıklarına kadar su, çay, simit, çorba ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Vuslat Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
Malatya15 Temmuz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner175

banner176