150 STK’nın Desteği İle “Evet Platformu” Referandum Açıklaması Yaptı

Malatya Evet Platformu Kongre ve Kültür Merkezinde 16 Nisan Anayasa Referandum Oylamasına yönelik basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada güçlü demokrasi ve güvenli bir gelecek için referandumun önemine dikkat çekildi.

150 STK’nın Desteği İle “Evet Platformu” Referandum Açıklaması Yaptı

Malatya Evet Platformu Kongre ve Kültür Merkezinde 16 Nisan Anayasa Referandum Oylamasına yönelik basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada güçlü demokrasi ve güvenli bir gelecek için referandumun önemine dikkat çekildi.

28 Mart 2017 Salı 11:44
150 STK’nın Desteği İle “Evet Platformu” Referandum Açıklaması Yaptı

Malatya Evet Platformu 150 STK’nın da desteği ile referandum oylamasına yönelik basın açıklaması yaptı. Platform adına açılama yapan Malatya Evet Platformu Başkanı avukat Özcan Çetin sivil bir anayasanın önemini vurguladı ve şunları kaydetti, “Doğrudan demokrasinin en güçlü aracı olan referanduma sunulan bu anayasal metnin dönüştürücü ruhu gelecek açısından bizlere güven vermektedir. Nitekim bu anayasa ilk kez bir darbe sonunda galip gelen millet ve onun iradesinin tecelligahı olan TBMM tarafından tanzim edilmiş ve millet olarak bizlerin onayına sunulmuştur. Yine ilk kez darbe sonrası silahların gölgesinde değil demokratik bir atmosferde propaganda yürütülmektedir. Bu ilklerin ruhunu barındıran ve millet iradesinin yansıması olan bu anayasa en büyük hayalimizdi ve bu gerçekleşmektedir. Bu değişiklikle öngörülen seçim sisteminin sağlayacağı güçlü toplumsal meşruiyet, başta liderler olmak üzere siyaset kurumunu topluma açık bir ölçekte dönüştürecek, toplumu kamplaştırıcı dil ve politikalardan uzaklaştıracaktır.  Siyasetin kuşatıcılığı toplumsal barış ve kardeşliğinde tesisine katkı sağlayacaktır. Bu süreçte Malatya’mızın toplumsal muhayelesini en yüksek düzeyde temsil eden Malatya Evet Platformu 16 Nisan Anayasa Metninin tarafıdır ve destekçisidir.  Halkoyuna sunulan anayasal değişikliğin en temel özelliği demokrasimizi güçlendirmeye yönelik bir hüviyete sahip oluşudur.

 Bu çerçevede; 

1.    Demokratik Cumhuriyet rejimi korunarak; Yasama, yürütme, yargı kuvvetleri daha belirgin hatlarla ayrıştırılmaktadır, 
2.    Yürütmenin çift başlılığı ortadan kaldırılarak yönetimsel kargaşaya son verilmektedir. Bu vesileyle koalisyonlar dönemi bitmekte ve yönetimde istikrarın tesisi sağlanmaktadır.
3.    Sayısal anlamda vekil sayısı arttırılmakta, seçilme yaşına 18-25 yaş aralığındaki seçmen dâhil edilerek temsilde adalet güçlendirilmektedir.
4.    Yürütmeden ayrılan meclis daha etkin hale getirilmekte ve yasama ile ilgili tüm yetkiler sadece meclise bırakılmaktadır. Bu çerçevede yasa tasarısı sunma yetkisi yürütmeden alınmaktadır. 
5.    Cumhurbaşkanına sorumluluk yüklenerek meclisin, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere yardımcılar ve bakanlar üzerindeki denetimi güçlendirilmektedir.
6.    Yasamayla birlikte yürütme de halkın, doğrudan oyuyla belirlenmekte ve özellikle yürütme, seçmenlerin salt çoğunluğunun desteğiyle seçileceğinden demokratik meşruiyeti en güçlü hükümetlerin dönemi başlamaktadır.
7.    Yürütme yasamadan ayrılarak daha güçlü ve etkin hale getirilmektedir. Bu vesileyle bürokratik hantallığın önüne geçilmekle birlikte aynı zamanda bürokratik ve harici vesayetlerin milletin iradesine tasallut imkânı ortadan kaldırılmaktadır. Yürütme ise sadece millete ve milletin meclisine karşı sorumlu kılınmaktadır.
8.    Sıkıyönetim kaldırılarak milletin bir daha topyekûn derdest edilmesinin önüne geçilmektedir.
9.    Yargının bağımsızlığı ilkesinin yanında tarafsızlığı ilkesi de anayasal metne girmekte ve askeri mahkemeler kaldırılarak yargılamada birliğe geçilmektedir.

Doğrudan demokrasinin en güçlü aracı olan referanduma sunulan bu anayasal metnin dönüştürücü ruhu gelecek açısından bizlere güven vermektedir. Nitekim bu anayasa ilk kez bir darbe sonunda galip gelen millet ve onun iradesinin tecelligahı olan TBMM tarafından tanzim edilmiş ve millet olarak bizlerin onayına sunulmuştur. Yine ilk kez darbe sonrası silahların gölgesinde değil demokratik bir atmosferde propaganda yürütülmektedir. Bu ilklerin ruhunu barındıran ve millet iradesinin yansıması olan bu anayasa en büyük hayalimizdi ve bu gerçekleşmektedir. Bu değişiklikle öngörülen seçim sisteminin sağlayacağı güçlü toplumsal meşruiyet, başta liderler olmak üzere siyaset kurumunu topluma açık bir ölçekte dönüştürecek, toplumu kamplaştırıcı dil ve politikalardan uzaklaştıracaktır.  Siyasetin kuşatıcılığı toplumsal barış ve kardeşliğinde tesisine katkı sağlayacaktır. Genç ve etkin bir nüfusa sahip ülkemiz, kendisine dar gelen bu gömlek değişimiyle bölgesinin ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini alacaktır. Enerjisini tüketen koalisyon ve darbelerden kurtularak dinamik bir vasfa kavuşacaktır. Onun için umutluyuz ve referandumun evetle neticelenmesi geleceğe daha bir güvenle bakmamıza katkı sağlayacaktır.”

“GÜÇLÜ DEMOKRASİ VE GÜVENLİ BİR GELECEK İÇİN EVET”

Yeni sistemin bir dirilişin kapısını açacağını belirten Çetin şöyle devam etti, “Bu medeniyetler aynı zamanda insanlığın güven ve huzurunun da kaynağıydı. Batının tüm terk ve baskılarına rağmen İnsanlığın ulaştığı evrensel kazanımları koruma azminde olan bu millet 16 Nisanda önünü açacak bu sistem değişikliğiyle yeni bir dirilişin kapısını aralayacaktır. Rejim değişikliği ve tek adamlık iddiasıyla kullanılan manüpilatif Hayırcı dilin bize göre; hukuki, siyasal, ekonomik ve sosyal bir dayanağı yoktur. Anayasa mecliste tartışılırken konuşmayı değil aksine konuşmamak için kürsüyü yıkmayı tercih edenlerin dün olduğu gibi bu gün de kullandıkları tarzın sorunlu olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple Malatya Evet Platformu olarak bu anayasal değişikliğin sadece siyasilerin meselesi olmadığını tüm toplumun meselesi olduğu bilinciyle süreçte anayasal metnin anlatılması hususunda etkin bir şekilde çalışacağız ve sürecin evetle sonuçlanması için önemli bir gayretin içerisinde olacağız. Güçlü demokrasi ve güvenli bir gelecek için herkesi ‘Evet’te buluşmaya davet ediyoruz.”  
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214