Arkasında Kim Var?

Malatya eski TEM Şube Müdürü Hakan Y. ve kardeşi Furkan Y. hakkında açılan FETÖ/PDY davası, birçok soru işareti ile birlikte 13 Haziran tarihini bekliyor.

Arkasında Kim Var?

Malatya eski TEM Şube Müdürü Hakan Y. ve kardeşi Furkan Y. hakkında açılan FETÖ/PDY davası, birçok soru işareti ile birlikte 13 Haziran tarihini bekliyor.

24 Nisan 2017 Pazartesi 15:21
Arkasında Kim Var?

Malatya TEM Şube Müdürü iken önce Ankara TEM Şube’ye daha sonra da Ankara Polis Eğitim Merkezi’ne atanan Emniyet Müdürü Hakan Y. adına kayıtlı telefon hattında, FETÖ’ nün üst düzey mensuplarının kullandığı gizli haberleşme ağı ‘Bylock’ programı tespit edilmiş ve hakkında soruşturma başlatılmıştı. Hakan Y., söz konusu hattın kendi adına olmasına rağmen kardeşi Furkan Y. tarafından kullanıldığını belirtince, dava kardeş Furkan Y. hakkında açılmıştı. Ancak davanın detaylarına bakıldığında birçok soru işareti barındırması kafaları karıştırıyor. 

‘BEN YAPMADIM’ DİYEN HERKES SERBEST BIRAKILIYOR MU?

Davanın ve ifadelerin detayları incelendiğinde ‘Bylock’ tespit edilen telefon hattının Hakan Y. adına olduğu görülüyor. Daha sonra bu hattın kesinleşmiş olmasa bile kardeş Furkan Y. tarafından kullanıldığı yönünde kuvvetli delilere ulaşılıyor. Ancak bu tespit yapılmadan önce sadece şüpheli Hakan Y.’nin “bu hat kardeşim tarafından kullanılıyor” ifadesine dayanarak soruşturmanın sonlandırılması, FETÖ soruşturmalarının tamamı bu şekilde mi yürüyor? sorusunu akıllara getirdi. Kesin bilgi, belge veya deliller olmaksızın; ‘Bylock’ yazışmaları veya HTS kayıtları incelenmeksizin böyle bir şüpheli ile ilgili soruşturma sonlandırılabilinir mi? Ya da savcıların bildiği kamuoyuyla paylaşılmayan farklı bilgiler mi vardır? ‘Bylock’ uygulaması üzerinden şüpheli konumunda olan Hakan Y. hakkında gerekli kovuşturma yapılmadan serbest bırakılması hukuki miydi? ‘Bylock’ programının sadece örgütün üst düzey mensupları tarafından kullanılıyor olması göz önüne alındığında Hakan Y. ile ilgili davanın bu kadar önemsiz görünmesi ne anlama geliyor? Hakan Y.’nin ve ailesinin Bank Asya kayıtları, dernek üyelikleri ile ilgili bilgi ve belgeler neden istenmiyor? En önemlisi ‘Bylock’ gibi ciddi bir iddia varken, Bylock yazışmaları istenmeden bunun Hakan Y.’ye ait olmadığı kanısına nasıl varıldı? Hakan Y.’nin ‘yangından mal kaçırır gibi’ serbest bırakılması ile bir şeyler gizlenmeye mi çalışılıyor? Bu sorular kamuoyunun zihnine takılanlar. 

EN HIZLI FETÖ SORUŞTURMASI

Söz konusu ‘Bylock’ kullanımı ve FETÖ irtibatı ile ilgili iddialar üzerine Malatya’daki soruşturma ilk olarak 9 Ocak 2017 tarihinde başlıyor.  Kamuoyunun bu konudan haberdar olması ise bir iki ay sonra oluyor. Elde edilen bilgiler ışığında Hakan ve Furkan Y. kardeşlerin davasında her şeyin çok hızlı geliştiği de görülüyor. İddiaya göre Furkan Y.’nin ağabeyi Hakan Y.’nin Ankara TEM’e atanmasının hemen sonrasında yaptığı başvurusu üzerine ‘Bylock’ tespit edildi. 9 Ocak 2017 tarihinde ilk ifadeler alınırken, aynı gün içerisinde bütün yazışmalar yapılarak gerekli bilgi ve belgeler talep edilirken, yine aynı gün içerisinde şüpheli Furkan Y.’nin evinde de aramalar yapıldı. Malatya 2. Sulh Ceza Hakimi Kılıçaslan Erdem önce dönemin TEM Şube Müdürü Hakan Y.’yi ivedilikle serbest bırakıyor, daha sonra da kardeş Furkan Y.’yi adli kontrol şartıyla serbest bırakıyor. Bu karar şüphelinin kanıtlarda tahrif etme imkanı olmaması gerekçesiyle alınıyor. Ancak daha sonra ‘Bylock’ programının yüklü olduğu telefon yine şüpheli Furkan Y. tarafından getirilip, polis ekiplerine teslim ediyor. 

SATILAN TELEFON 3 YIL SONRA NASIL BULUNDU

Furkan Y.’nin ilk ifadesinde çelişkili bilgiler göze çarparken, bazı ilginç detaylar da şüpheleri arttırıyor. Onlardan biri Furkan Y.’nin ilk ifadesinde ‘Bylock’ programının indirildiği telefona dair belirgin bilgi vermemesine karşın, 2014 yılında sattığını iddia ettiği telefonu neredeyse üç yıl sonra bir şekilde temin edip, getirmesi oldu. Söz konusu telefonu aradan geçen onca yıla rağmen bulup getirmesi bir yana, delil karartma tehlikesi olmadığı gerekçesi ile gözaltına alınmayan Furkan Y.’nin dava için en önemli delili kendi elleri ile bulup getirmesi oldu. 

BANK ASYA HESABI DA VAR

Yine adli mercilerin şüpheliyi serbest bıraktıktan sonra yaptığı bir diğer işlem ise Bank Asya hesap kayıtlarının incelenmesi oldu. Daha sonra edinilen bilgilere göre Furkan Y.’nin henüz 21 yaşındayken 2011 yılında açtırdığı bir hesabının olduğu ancak bu hesapta herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenildi. Ancak Furkan Y. İfadesinde Bank Asya hesabının olmadığını beyan etmişti. Erken karar veren adli merciler bu konuda da şüphelinin ifadesini esas almıştı.

İKİ KERE YURT DIŞINA ÇIKTI

Henüz bilinmeyen diğer bir konu da Furkan Y.’nin iki defa yurt dışına çıkması oldu. Bu çıkışların ilki 6 Temmuz 2012 tarihinde Artvin Sarp Sınır Kapısı’ndan gerçekleşiyor. Diğeri ise 5 Ocak 2015’te Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan. İkinci çıkışın nereye olduğu henüz bilinmiyor.

ADAM YARALAMA SUÇUNA KARIŞMIŞ

Şüpheli Furkan Y.’nin polisteki kayıtlarına göre ‘Bylock’ çıkan telefon hattı daha önce iki defa emniyet makamlarına beyan edildiği ortaya çıktı. Bunlardan biri 22 Aralık 2014 yılındaki pasaport başvurusunda, diğeri ise 8 Nisan 2013 yılında kasten adam yaralama suçundan bulunan sabıkasında. Kardeş Furkan Y. bu olayda ceza ertelemesi yapılarak cezaevine girmiyor. Bu olayda da denetimli serbestliği olan Furkan Y. Daha sonra Elazığ’dan ayrılarak Malatya’ya yerleşiyor. Denetimli serbestlik konusunun nasıl çözüldüğü ise bilinmiyor. 

TESPİH USTALIĞINDAN MÜHENDİSLİĞE

Furkan Y. ifadesinde ‘Bylock’ çıkan hattını kullandığı yıllarda tespih ustası olduğunu, müşterilerin wi-fi kullanmak istemesi neticesinde bir müşteri tarafından indirilmiş olabileceğini beyan etmişti. Furkan Y. daha sonra, ağabeyi Hakan Y.’nin TEM Şube Müdürü olduğu Malatya’ya gelerek özel bir şirkette mühendis olarak çalışmaya başladı. Son soruşturmaların başlaması ile de tekrar Elazığ’a dönerek, denetimli serbestlik için de asıl adresinin Elazığ’daki ikameti olduğunu beyan etti. Daha önceki suçta Elazığ’dan Malatya’ya gelen Furkan Y. son davada ise Malatya’dan Elazığ’a gitti. 

Bütün bu belirsizlikler 13 Haziran tarihinde görülecek duruşmada giderilebilinir mi bilinmiyor? Davanın akıbeti yargı mensuplarının vereceği karar ile belli olacak. Ancak yürütülen soruşturmada şimdiye kadar gerçekleştirilen usul ve yöntemler tartışma konusu oldu. Önce Hakan Y.’nin, hemen ardından kardeşi Furkan Y.’nin yeterli deliller elde edilmeden varsayımlar üzerinden ivedilikle serbest bırakılması gözleri bu davaya çevirdi. Furkan Y. İle ilgili gerekli kovuşturma bir şekilde başlamışken, hala şüpheli konumunda olan Hakan Y. ile ilgili gerekli adımlar atılıyor mu? veya kovuşturma ne aşamada? Bilinmiyor. Birileri korunurken, suç birilerine yüklenilmeye mi çalışılıyor?  Süreci kamuoyuyla birlikte takip edeceğiz. 
 

VUSLAT GAZETESİ

Son Güncelleme: 24.04.2017 15:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.