Belediye Başkanlarını Tanıyalım

31 Mart 2019 yerel seçimleri Malatya’da yüzde 82 katılımla gerçekleşti. Türkiye’de oy oranı ile ilk üçe giren büyükşehirde seçimi AK Parti’nin adayı Selahattin Gürkan kazandı. Malatya'da 14 belediye başkanlığının 9'unu AK Parti, 3'ünü CHP, 1'ini MHP ve 1'ini de bağımsız aday aldı. Peki, Malatya’nın yeni belediye başkanları kim? İşte başkanların özgeçmişleri.

Belediye Başkanlarını Tanıyalım

31 Mart 2019 yerel seçimleri Malatya’da yüzde 82 katılımla gerçekleşti. Türkiye’de oy oranı ile ilk üçe giren büyükşehirde seçimi AK Parti’nin adayı Selahattin Gürkan kazandı. Malatya'da 14 belediye başkanlığının 9'unu AK Parti, 3'ünü CHP, 1'ini MHP ve 1'ini de bağımsız aday aldı. Peki, Malatya’nın yeni belediye başkanları kim? İşte başkanların özgeçmişleri.

02 Nisan 2019 Salı 18:38
Belediye Başkanlarını Tanıyalım

SELAHATTİN GÜRKAN (Büyükşehir)
Selahattin Gürkan, 1958 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lisesi öğrenimini Malatya'da tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümü ile, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü ve Bolu Eğitim Enstitüsü bölümleri mezunudur.

Vatani görevini tamamladıktan sonra 1979-1989 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Daha sonra Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü görevinde bulunan Gürkan, 1995-2001 yılları arasında MEB İlköğretim Müfettişi, 2001 ile 2003 yılları arasında Malatya İŞ- KUR İl Müdürü olarak görev yaptı.

2004 yılında seçildiği Battalgazi Belediye Başkanlığı görevini 2004 – 2009 (bağımsız) ve 2009 – 2013 (Ak Parti) dönemlerinde gerçekleştirdi. Üçüncü dönem Belediye Başkanlığı görevini 2014 yılı itibariyle hali hazırda sürdürmektedir.

Ayrıca Gürkan, Tarihi Kentler Birliği, Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevi ile encümen üyeliği görevini yürütmektedir. 2010 tarihi itibariyle Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesidir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik, Spor Klübü Başkanlığı görevlerinde bulunan Gürkan, birçok üniversitede Misafir Öğretim Üyeliği ile birlikte, Yerel Yönetimler, Göç, Sosyal Entegrasyon ve Uyum konuları başta olmak üzere çok sayıda panel ve konferansta konuşmacı olarak yer almıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.MEHMET ÇINAR (Yeşilyurt)
1977 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2004 yılında Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. İnönü Üniversitesinde doktora çalışmalarına devam etmektedir. 2006 yılında Genç MÜSİAD Kurucu Başkanlık görevinde bulundu. 2009 yılında Malatya Belediyesi Meclis üyeliğine seçildi. Malatya Belediyesi Daimi Encümen ve İmar Komisyonu üyeliği yaptı. 2009-2014 Türkiye Belediyeler Birliği Meclis üyeliği yaptı. 2014 Yerel Seçimleri’nde Yeşilyurt Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. 

Mayıs 2018 tarihi itibariyle Yeşilyurt Belediye Başkanlığı görevine getirilen Mehmet ÇINAR Evli ve dört çocuk babasıdır. İyi derecede ingilizce bilmektedir.


OSMAN GÜDER (Battalgazi)
1970 yılında Malatya 'da doğdu. 

İlköğretimi Yaka Köyü İlk Okulunda tamamladı. 1986 yılında Malatya İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu.

1987 yılında Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesini kazandı. 1992 yılında Yüksek Lisansımı tamamlayarak mezun oldu.

Evli ve 5 çocuk babası olan Güder,. 1992 yılından itibaren Battalgazi İlçesinde ikamet etmektedir.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmekte.

2001 yılında Ak Partinin kurulma aşamasında İl Başkanlığı görevi verilen Sn. Ali Osman Başkurt ile İl Yönetim kurulu yedek üyeliği ile çalışmaya başladım. 2002 yılında yapılan Genel Seçimlerden sonra oluşan yeni yönetim ile yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 2007 yılında İl başkan Yrd. (Tanıtım ve Medya) başkanlığı görevine getirildi. 2012 yılında bu görevden ayrılarak Merkez İlçe Başkanlığı görevine seçildi. Malatya Büyükşehir olması itibari ile 2013 yılında Battalgazi Merkez İlçe Başkanlığına seçildi
Bu görevi yürütürken,  Battalgazi Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı için istifa etti.ALİ KAZGAN (Akçadağ)
01.02.1961 Malatya doğumlu, evli ve iki çoçuk babası. ilk, orta ve lise öğrenimini Malatya Merkezde, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Siyasal bilgiler Fakültesi`nde tamamladı.1984 yılında Malatya kaymakam Adayı olarak başladıği Mülki idare Amirliği mesleğinde Çorum-Bayat, Batman-Sason Erzurum Köprüköy Amasya-Taşova, Antalya-Gazipaşa ilçelerinde kaymakam, Kahramanmaraş,Aydın ve İstanbul illerinde Vali Yardımcısı olarak görev yaptı. 2006-2008 yıllarında Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 2011 yılı Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Partiden Malatya Milletvekili aday adayı oldu.2013 yılında atandığı Ankara Vali yardımcılığı Görevinden ayrılarak Malatya Akçadağ Belediye Başkanı oldu.HALUK CÖMERTOĞLU (Arapgir)
Haluk Cömertoğlu, 1965 yılında Malatya'nın Arapgir İlçesi'nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Arapgir'de tamamlayan Cömertoğlu, Erzurum İşletme Fakültesi'ni bitirdi. Ticaret hayatına 1988 yılında Malatya'da atılan Cömertoğlu, hala ticaretle uğraşmaya devam ediyor. 

Cömertoğlu, siyaset hayatına 27 Mart 1994 yılındaki yerel seçimlerde Refah Partisi'nden Arapgir Belediye Başkan adayı olarak başladı. Cömertoğlu, 2009 yılında yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde AK Parti'den Arapgir Belediye Başkanlığını kazandı. Haluk Cömertoğlu, evli ve dört çocuk babasıdır. Haluk Cömertoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP'den Malatya, Arapgir Belediye Başkan Adayı oldu. 


MEHMET KIZILDAŞ (Arguvan)
1955’te Arguvan Çayırlı Köyü’nde doğan Mehmet Kızıldaş, ilk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra Sivas Öğretmen Okulu’ndan 1974 senesinde mezun oldu. Kızıldaş, Sivas Şarkışla, Arguvan Çayırlı Köyü ve İstanbul'da toplam 12 yıl boyunca öğretmenlik ve idarecilik yaptı. TÖB-DER yöneticiliği yaptı. Kızıldaş, 1986 yılında öğretmenlikten ayrılarak serbest ticaretle uğraşmaya başladı. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Delegeliği ve partinin çeşitli kademelerinde görev alan Kızıldaş, Arguvan ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma Derneği kurulu üyelerindendir. Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı kurucu üyesidir. Mehmet Kızıldaş, 31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde CHP'nin Malatya Arguvan Belediye Başkan adayı oldu. Evli ve iki çocuk babasıdır.İSA ÖZKAN (Darende)
1969 yılında Malatya’nın Darende İlçesinde doğdu. Eğitim hayatını Darende'de tamamladı ve ardından tarım ve ticaretle ilgilendi. Tarım, inşaat, otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketinin ortağı durumunda. 

2001’de AK Parti'nin kurulmasıyla birlikte kurucu ilçe başkanlığı görevine başladı. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Darende Belediye Başkanı olmak adına ilçe başkanlığı görevinden ayrılarak Belediye Başkanı adayı oldu ve 29 Mart 2009 seçimleri sonrası belediye başkanı olarak göreve başladı. 

İsa Özkan, evli ve 5 çocuk sahibidir. VAHAP KÜÇÜK (Doğanşehir)
1942 yılında Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Elmalı Mahallesinde doğdu. İlkokulu Elmalı'da, ortaöğretimi ise Doğanşehir'de tamamladı. Askerlik görevi sonrası köyüne dönerek çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştı. 

1968 yılında Doğanşehir’e yerleşerek, burada ticaret ve hayvancılıkla uğraştı. 1972 yılında Milli Selamet Partisi’nin Doğanşehir’deki kuruculuğunu gerçekleştirdi ve ilçe başkanlığı görevini üstlendi. 1983 yılında Turgut Özal ile birlikte ANAP’ın kuruluşunda yer alarak, Doğanşehir ilçe teşkilatını kurdu ve ilçe başkanlığı görevini yürüttü. Özal’ın yaşamını yitirmesiyle bu görevi son buldu. 1984 yılında Doğanşehir Tavşantepe civarına çiftlik kurarak ticaret ve hayvancılıkla uğraşmaya başladı. 

1985 yılında çocukları ile birlikte tekstil sektörüne faaliyete başladı. 2001 yılında AK Parti’nin kurulmasıyla ilçe teşkilatını oluşturarak ilçe başkanlığı görevini yürüttü. Çeşitli sağlık ocakları ve okulların yapımını sağladı. Tekstil alanında LCW’nin kuruluşunu sağladı ve ortakları arasına girdi. Aile şirketi olan Küçükler Holding’in yönetim kurulu üyeliği görevini de sürdürüyor. Küçük, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Doğanşehir Belediye başkanlığı görevini getirildi. 

Vahap Küçük, evli ve 9 çocuk sahibidir. HAKAN BAY (Doğanyol)
Bay, 11 Şubat 1985 tarihinde Malatya'nın Doğanyol İlçesinde dünyaya geldi. 2009 yılında İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, iktisat Bölümü'nden mezun oldu. 2007 yılında Malatya AK Parti İl Gençlik Kolları yönetiminde görev üstlendi, il Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevinde yer aldı.

Belediye başkan adayı, Türk Telekom Uzman Yardımcılığı, Malatya SGK İl Müdürlüğü'nde Memurluk, Ankara SGK İl Müdürlüğünde Merkez Müdür Yardımcılığı, Malatya SGK İl Müdürlüğünde Merkez Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Hakan Bay, evli ve iki çocuk sahibidir.TURAN KARADAĞ (Hekimhan)
Turan Karadağ, 02.11.1960 tarihinde Hekimhan Çanakpınar'da dünyaya geldi. 

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi mezunu olan Karadağ, orman mühendisidir. 

Evli ve 2 kız çocuğu olan Turan Karadağ'ın eşi ise emekli öğretmendir. 

İş adamı olan Turan Karadağ, aynı zamanda İstanbul Hekimhan Dernek Başkanı olup birçok sivil toplum örgütünde de yöneticilik yaptı. 

Turan Karadağ, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP Malatya Hekimhan Belediye Başkan adayı oldu. MURAT KOCA (Kale)
1976 Doğumlu , Evli olup Malatya Kale Kıyıcak mahallesinde ikamet etmekte .

İlk okul Kale Kıyıcak , Orta ve Lise öğrenimini  Malatya'da tamamladı.

Yüksek Okulu Yurtdışında Mimarlık Fakültesinde yaptıktan sonra ,2003 yılından itibaren sahibi olduğu mimarlık şirketinde aktif olarak proje ve inşaat sektöründe  hizmet vermektedir. 

2003 Ak Parti Kale İlçe Yönetimi, Ak Parti Malatya Merkez İlçe Yönetimi ve Ak Parti Malatya İl Yönetiminin çeşitli kademelerinde görev yaptı.

Sivil Toplum Kuruluşlarının Yönetiminde Aktif olarak görev aldı.ERHAN CENGİZ (Kuluncak)
1975 yılından Kuluncak ilçesinde doğdu. Eğitimini Kuluncak'ta tamamladı.1997 yılında iş hayatına ailesiyle birlikte atıldı. 2000 yılında kendi şirketini kurdu, hayrancılık sektöründe faaliyet gösterdi. Evli ve 4 çocuk babasıdır. MİKAİL SÜLÜK (Pütürge)
1980 yılında Malatya, Pütürge´de doğdu. İlkokulu Pütürge´de, liseyi ise İstanbul´da tamamlayarak, kariyerine İstanbul’da başladı. 2001 yılında kurulan ve merkezi Amerika’da bulunan York University, İşletme Yönetimi Bölümü’nde eğitim gördü. 

Tekstil konusunda kendini geliştirerek, İtalya´da 6 ay Moda - Tekstil ve Tasarım eğitimleri aldı. Pazarlama, planlama ve ARGE eğitimlerine katıldı. Üç Kardeşler A.Ş. firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor. 2009 yılında Pütürge´de Hacı Sülük İş Merkezi´ni yaptırdı. Ayrıca, Pütürge’de köy evi ile tarım ve hayvancılık yatırımlarını gerçekleştirdi. 1996-2002 yılları arasında Refah Partisi ve Fazilet Partisi Gençlik Kolları´nda görev aldı. 2 dönem AK Parti Pütürge İlçe Başkanlığı’nı yürüttü. 
Mikail Sülük, evli ve 6 çocuk sahibidir. NEVZAT ÖZTÜRK (Yazıhan)
1955 yılında Malatya'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı ve 1980 yılında lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde aldı. Eğitimini bitirdikten sonra Malatya'ya dönerek ticaret ve çiftçilikle uğraştı. 

Siyasete, Turgut Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi ile başladı. Malatya Merkez İlçe Başkanlığı görevini yerine getirdi. 2002 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi’nde 1. sıra Milletvekili Adayı oldu ve 2004 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004-2011 yılları arasında Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun en büyük aşiretlerinin dahil olduğu Drejanlılar Derneği’nin Dernek Başkanı görevini yerine getirdi. 

2011 yılı Genel Seçimlerinde AK Parti Milletvekili Aday Adayı oldu. 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde Yazıhan Belediye Başkanı seçildi.

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214