Böyle Müjde Mi Olur?

Ağbaba, Bakan Tüfenkci’nin Hekimhan ve Kuluncaklılar için açıkladığı müjdeyi eleştirdi

Böyle Müjde Mi Olur?

Ağbaba, Bakan Tüfenkci’nin Hekimhan ve Kuluncaklılar için açıkladığı müjdeyi eleştirdi

26 Aralık 2017 Salı 13:27
Böyle Müjde Mi Olur?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hekimhan ve Kuluncak’daki depremzedelerin en az yarısının hak sahibi olamayacağını öne sürdü. “Köydeki kerpiç evi yıkılan fakir fukara şehirde bir odalı evi bile olsa afetzede sayılmıyor” diyen Ağbaba, Adıyaman, Çanakkale, Bingöl gibi illerdeki afetzedelerin hak sahibi olacağını ama büyükşehir statüsündeki Malatya’nın mağdur edileceğini iddia etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hekimhan ve Kuluncak’ta 2 yıl önce meydana gelen depremin ardından mağdur olan 2 bin afetzedenin Deprem Sigortasından kaynaklı mağduriyetinin giderildiğini ancak Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 2000-3 No’lu genelgesinden dolayı afetzedelerin yarısının mağduriyetinin devam edeceğini öne sürdü.
29 Kasım 2015 tarihinde meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremde Hekimhan İlçesinde Bin 750, Kuluncak İlçesi’nde ise 234 binada hasar oluşturmuştu. Ağbaba, depremin 2. Yılında yazılı açıklama yaparak bürokratik engellerin ortadan kaldırılıp afetzedelere ev yardımı yapılmasını istemişti.
24 Aralık’ta çıkan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile DASK şartı kaldırıldı. Ancak Malatya’nın Büyükşehir Statüsünde olmasından kaynaklı, aynı il sınırlarında ikinci evi olan afetzedeler yine yardım alamayacak. Ağbaba, KHK düzenlemesinin ardından yaptığı açıklamada, DASK şartının kaldırılmasının önemli olduğunu ancak bunun tek başına yeterli olmadığını belirterek “Hak sahiplerinin yaşadığı en önemli engel, o dönem ki ismiyle Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 2000 - 3 nolu Genelgesi’nden kaynaklı. Halen yürürlükte olan ilgili genelge uyarınca afetzedenin kendisine ve eşine ait il sınırları içerisinde ikinci bir konutunun olması durumunda yardım yapılamayacağı belirtilmektedir. Malatya ilinin büyükşehir olması nedeniyle tüm il sınırları o yer kavramı içerisinde değerlendirilmekte olup, afetzedenin il sınırları içerisinde kendisine ve eşine ait ikinci bir konutunun bulunması afetzedenin hak sahipliğine engel teşkil etmektedir” dedi.
“Yazın köylerinde tarım ve hayvancılık yapan üreticilerin büyük bir kısmı il merkezinde gerek çocuklarının eğitimi gerek farklı sebeplerle ikamet etmektedir” diyen Ağbaba, “Afetzedelerin köylerindeki kerpiç evlerinin dışında Malatya’nın orta gelirli vatandaşlarının yaşadığı mahallelerde de evleri bulunmaktadır. İlgili genelgeden hareketle büyükşehirde yaşayan afetzedeler ikinci evlerinden kaynaklı cezalandırılmaktadır. Büyükşehir olan şehirlerde meydana gelen depremde, evleri yıkılan vatandaşlara yeni ev hakkı verilmezken, büyükşehir olmayan kentlerde bu hak verilmekte, dolayısıyla şehirler ve vatandaşlar arasında ayrım ortaya çıkmaktadır. Son KHK da Malatya’yla birlikte yer alan Adıyaman, Çanakkale, Bingöl gibi illerde ki afetzedeler DASK düzenlemesi sonrası hak sahibi olurken, Malatya’daki depremzedeler ev yardımı alamayacaklar. Örneğin Samsat’ta ki depremzedenin Adıyaman merkezinde evi olsa bile hak sahibi olabilirken, Güzelyurt’taki depremzedenin Malatya merkezinde evi varsa yardım alamayacaktır. Yapılan bu haksızlığın ortadan kaldırılması için Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 2000 - 3 no’lu genelgesinin iptal edilmesi veya büyükşehirlerin de büyükşehir olmayan illerle aynı statüye alınması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
AK Parti Milletvekillerinin Hekimhan ve Kuluncak’a müjde olarak yaptıkları açıklamanın gerçeği yansıtmadığını iddia eden Ağbaba, “Depremzedelerin en az yarısının Malatya merkezinde evleri varken ve bu kişiler hak sahibi olamayacakken Hekimhan ve Kuluncak’a müjde vermek doğru değildir. Köyde kerpiç evi yıkılan fakir fukara şehirde 1 odalı evi bile olsa afetzede sayılmıyor. AK Parti Milletvekilleri ya bu gerçeği bilmiyor veya bilmelerine rağmen müjde vererek halkı kandırıyor. Görünen o ki depremzedeler için 2 yıllık mağduriyet yetmemiş.  Afetzedeler şimdi de büyükşehir statüsünden kaynaklı mağduriyetlerinin kaldırılmasını bekleyecekler. 2 yıl da bunun için düzenleme yapılmasını beklerler. AK Parti bir iş yaparsa hem geç hem de yarım yapar. Tüneli geç yapar, barajı yarım yapar. Afetzedenin yarısına ev yardımı yapar, yarısına yapmaz” dedi. HABER MERKEZİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Hekimhan ve Kuluncak ilçelerindeki afetzedelerin hak sahibi olabilmeleri için artık zorunlu deprem sigortası aranmayacağını müjdelemişti.

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214