Büyükşehirin İlk Millet Kıraathanesi Açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk millet kıraathanesi açıldı. Kernek Küllüyesine açılan Millet Kıraathanesine Üstat Hüsamettin Yıldırım’ın ismi verildi. Binlerce kitabın bulunduğu Millet Kıraathanesi’nde Hüsamettin Yıldırım’ın yazdığı kitaplar da bulunuyor.

Büyükşehirin İlk Millet Kıraathanesi Açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk millet kıraathanesi açıldı. Kernek Küllüyesine açılan Millet Kıraathanesine Üstat Hüsamettin Yıldırım’ın ismi verildi. Binlerce kitabın bulunduğu Millet Kıraathanesi’nde Hüsamettin Yıldırım’ın yazdığı kitaplar da bulunuyor.

03 Aralık 2018 Pazartesi 14:07

HABER: M. FURKAN ADIGÜZEL

Malatya’nın 2. Millet kıraathanesi Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kernek Küllüyesinde kuruldu.

“MİLLET TEVECCÜHÜNÜ SÜREKLİ BİZE YÖNELTİYOR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimler öncesinde verdiği müjde ile Türkiye genelinde kurulan millet kıraathaneleri, yaşlıdan gencine uğrak bir mekan olacak. Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak, Cumhurbaşkanımızın genel seçimlerde söylemiş olduğu bir talimat, bir sözdü şehirlerimizde Millet Kıraathaneleri açılmasıyla ilgili hem öğrencilerimiz, gençlerimiz açısından hem de ileri yaşlarda vatandaşlarımız, yaşlılarımız açısından Millet Kıraathanesi onların dinlenebilecekleri, oturabilecekleri, rahatlıkla kitaplarını okuyabilecekleri, derslerini çalışabilecekleri bir mekân olarak düşünülmüştü. Bizde burayı açmadan önce çeşitli şehirlerde yapılmış olan Millet Kıraathanelerini gezdik onları gördük, hangi standartlarda yapıldığını ve bizde şu anda gördüklerimizin en üst standardını oluşturmaya çalıştık. Burada gençlerimiz ders çalışabiliyorlar hem burada oluşturmuş olduğumuz kütüphaneden kitaplarını alıp okuyabiliyorlar, hem buraya süreli yayınlar alıyoruz gazetelerimiz geliyor yerel, ulusal gazeteler ve dergilerimiz geliyor. Bu anlamda süreli yayınları takip edebiliyorlar hem de kaynak kitaplara ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla evlerinde ders çalışma ortamı bulamayan veya sessiz bir ortamda kitap okuma düşüncesi olan gençlerimiz, annelerimiz, yaşlılarımız buraya geliyorlar ciddi anlamda bir teveccüh var. Biz şu an itibariyle burada aynı anda 150 civarında oturabileceği, buradan yararlanabileceği kapasitesi var buranın” şeklinde konuştu. 

“YAKLAŞIK 300 KİŞİ FAYDALANIYOR
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Millet Kıraathanesi’nden günlük yaklaşık 300 kişi faydalanıyor. Kıraathaneye gelenler, kitaplarını okurken aynı zamanda ikramlardan da alabiliyor. Çobanoğlu, “Gün içerisinde sürekli devir daim yapmasından dolayı yaklaşık 300-400 civarında vatandaşımız günlük olarak faydalanıyor. Bu bize şunu gösteriyor şehrin farklı yerlerinde birkaç tane daha açılması gerekiyor. Özellikle evlerinde ders çalışma imkânı bulamayan vatandaşlarımız var. Bir odanın daha kaloriferini yakmasını gereken durumlar oluşabiliyor çocuklarının ders çalışması için. Belediyemizin gözetiminde rahat ve güvenilir bir yerde ders çalışabiliyorlar. Tabi bütün bu çalışmalarımızı yaparken Büyükşehir Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat, bize “Malatya’ya yapacağımız Millet Kıraathanesi Türkiye’de ki en iyi Millet Kıraathanesi olmalıdır. Bunu araştırın, gidin diğer yerleri görün ve ona göre yapın” diye talimat verdi. Bizde farklı yerleri gezerek, görerek burada en iyisini oluşturduk. Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum milletimiz adına. Biz sürekli burada durduğumuz, burada olduğumuz için millet teveccühünü sürekli bize yöneltiyor” dedi.

“GENÇLERİMİZE İKRAMLARDA BULUNUYORUZ”
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi bünyesinde açılan Millet Kıraathanesi hakkında bilgiler veren Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çoban,  sözlerini şöyle sürdürdü; “Gençlerimiz burada sürekli çalıştıkları için onların su, çay ve kahve ihtiyacını Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği şekliyle kek veriyoruz. Vatandaşlarımız buradan ayılmadan evlerine gidip tekrar çay, kahve ihtiyacı duymadan, dışarıdan herhangi bir marketten alışveriş ihtiyacı duymadan burada mümkün olduğu kadar her ihtiyaçları karşılanıyor. Umuyorum ki milletimiz memnundur.”

“ÜSTAT HÜSAMETTİN YILDIRIMIN İSMİ VERİLDİ”
Millet kıraathanesine geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Üstat Hüsamettin Yıldırımın ismi verildi. Hüsamettin yıldırım’ın kütüphanesinde bulunan kitaplar da Millet kıraathanesine getirildi. Çobanoğlu, “Kütüphanemizle ilgili şöyle birşey söyleyebilirim.  Buranın ismi zaten Üstad Hüsamettin Yıldırım Millet Kıraathanesi. Üstad Hüsamettin Yıldırım'a ait olan kitaplar vardı geçen yıl vefat etmişti biliyorsunuz. Yaklaşık üstadın 25.000 civarında kitabı vardı kendi kütüphanesinde bunlardan 12.000 tanesini yarısını biz Millet Kıraathanesinde değerlendirdik. Vatandaşlarımız buraya gelip üstadın kitaplarını buradan alıp okuyabiliyorlar. Bu kitaplar çeşitlilik gösteriyor. Kaynak kitaplarda var bunların içerisinde hikaye, roman kitapları da var. Özellikle fikir kitapları çok ağırlıklı ve çok eski yıllardan kalma kitaplar, bundan dolayı çok değerli bir kütüphanemiz var.  Gençlerimiz burada bir taraftan derslerini çalışırken bir taraftan da kaynak kitaplara ulaşabiliyorlar. Zaman zaman burada araştırmacılarında eskiye yönelik araştırma yapan üniversitelerimizde özellikle İlahiyat Fakültemizde öğretim üyelerimizin, hocalarımızın, akademik öğrencilerimizin de başvurduğu çeşitli kaynaklar var. Bu anlamda zengin bir kütüphaneye sahibiz” ifadelerini kullandı.

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 03.12.2018 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner187

banner186