Çağrı Heyeti “Evet” Diyor

Malatya Evet Platformu Çağrı Heyeti, 16 Nisan Anayasa Referandumuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Anayasa Referandumunun sadece siyasilerin değil bütün toplumun meselesi olduğu belirtildi.

Çağrı Heyeti “Evet” Diyor

Malatya Evet Platformu Çağrı Heyeti, 16 Nisan Anayasa Referandumuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Anayasa Referandumunun sadece siyasilerin değil bütün toplumun meselesi olduğu belirtildi.

17 Mart 2017 Cuma 11:45
Çağrı Heyeti “Evet” Diyor

Malatya Evet Platformu Çağrı Heyeti Başkanı Avukat Özcan Çetin, yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Demokratik Cumhuriyet rejimine bağlı kalınarak parlamenter sistemi, Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak değiştiren bu düzenlemeyle demokratik meşruiyetin temel araçları olan yasam, yürütme ve yargı kuvvetlerinin daha belirgin çizgilerle birbirinden ayrılması öngörülmekte olup bu ise demokrasimizin kalitesini arttıracaktır. Millet iradesinin tecelligahı olan yasama organı meclis, temsilde adalet ilkesiyle teşekkül ettirilerek bu ilkeyi gölgeleyen unsurlardan da arındırılmaktadır. Millet adına yasa yapan meclis, aynı zamanda millet adına yürütmeyi denetleyen tek kurum vasfına kavuşacaktır. Doğrudan milletin iradesiyle belirlenen yürütme, güçlü ve etkin bir hüviyete kavuşmaktadır. Yürütme doğrudan millet iradesiyle belirlendiği gibi yine hesabı da sadece millete verecektir. Millet adına bu yetkiyi başka hiçbir güçle paylaşmayacak ve buna ortak olmaya kalkan tüm harici unsurlarla daha etkin mücadele edebilecektir. Yürütme, görev yaptığı süre içinde de yine milletin meclisi tarafından milletin belirlediği şekilde denetlenecektir. Keza sahip olacağı kimliği ve etkin karar alma vasfıyla devleti, bürokratik hantallıktan kurtaracak ve millet adına hızlı, nitelikli, sonuç odaklı, etkin ve verimli işleyen bir yapıya dönüştürecektir. Bu değişiklikle yürütmedeki çift başlılık nihayete erecek ve bunun ülkeyi karşı karşıya bıraktığı sıkıntılar bir daha oluşmamak üzere geride kalacaktır.”

“SADECE SİYASİLERİN DEĞİL TÜM TOPLUMUN MESELESİ”

Referandum sürecinin bütün toplumun meselesi olduğunu belirten Çetin, “Millet adına karar veren ve meşruiyetini yine milletten alan Yargı bağımsızlık kimliğiyle birlikte tarafsızlık vurgusuyla da yeni anayasa da yerini alacaktır. Malatya Barosuna bağlı arkadaşlarımızla; meselenin salt siyasilerin meselesi olmadığı tüm toplumun meselesi olduğu bilinciyle Malatya Evet Platformunun çağrısını üstlenmiş bulunmaktayız. İnanıyoruz ki bu çağrımız sivil toplum ve tüm kesimlerden karşılık bulacaktır. Süreçte anayasal metnin anlatılması hususunda arkadaşlarımızla etkin bir şekilde çalışacağız ve sürecin evetle sonuçlanması için de etkin bir gayretin içerisinde olacağız. 16 Nisanda Referandumun sadece siyasilerin değil tüm toplumun meselesi olduğu anlayışını bir kez daha yineleyerek buradan, Malatya’ mız da sivil iradenin asli sahipleri olan tüm sivil toplum örgütlerini bu evet sürecinde birlikte yürümeye davet ediyoruz.” dedi. 

VUSLAT HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.