“Doğa, Nesillere Bırakılacak Emanettir”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt Belediyesi’nin çevre ve insan sağlığının korunması ile doğaya sahip çıkmak amacıyla ilçeye kazandıracağı Ambalaj Atığı Toplama Ayırma tesisinin temel atma törenine katıldı. Maliyeti 7 milyon 499 bin TL olan bu yatırımla, doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir olarak korunmasını hedefliyor.

“Doğa, Nesillere Bırakılacak Emanettir”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt Belediyesi’nin çevre ve insan sağlığının korunması ile doğaya sahip çıkmak amacıyla ilçeye kazandıracağı Ambalaj Atığı Toplama Ayırma tesisinin temel atma törenine katıldı. Maliyeti 7 milyon 499 bin TL olan bu yatırımla, doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir olarak korunmasını hedefliyor.

18 Şubat 2018 Pazar 12:15
“Doğa, Nesillere Bırakılacak Emanettir”

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, gelecek nesillere sağlıklı ve huzurlu bir Yeşilyurt, yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla çevre sağlığına yönelik fiziki yatırımlar ve eğitim faaliyetlerine önem verdiklerini söyledi.

 TESİSİMİZİ AĞUSTOS AYINDA HİZMETE SUNACAĞIZ

Bu yılın Ağustos ayında hizmete sunulacak tesislerin günlük 120 ton ambalaj atığı işleme kapasitesine sahip olacağını belirten Başkan Polat, “Malatya’nın gelişmişlik seviyesini ortaya koyulmasını sağlayacak bu önemli tesisimiz faaliyete geçtiği zaman bir yılda yaklaşık 6 bin ton karışık ambalaj atığı toplanmasını, 68 bin 863 ağacın kesilmesini ve 281 dekar orman alanının korunması hedeflenirken yaklaşık 5 bin 500 konutun elektrik enerjisine eş değer enerji tasarrufu elde etmiş olacağız. Burada toplanan atıkların yerinde ayrıştırıp tekrardan ekonomiye kazandırmak çevreye olan bir katkıdır, kâğıtların tekrardan üretime dönüşümü sağlamak ağaç kesilmesini önlemek demektir. ” dedi.

 TÜRKİYE’YE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK YATIRIMIN TEMELİNİ ATIYORUZ

Yeşilyurt Belediyesinin Malatya’ya çok önemli bir yatırım kazandırdığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, “Malatya alt ve üst yapı, sosyal, kültürel, sağlık ve çevresel yatırımlarla her alanda gelişimi sürdürmektedir. Şehrimizi bir bütün halinde görüp, yüz bin ve 50 bin ölçekli planlarla kentimizin geleceğine yönelik temel kararlar alınmaktadır. Malatya’yı her boyutuyla geliştirmek için zorundayız ancak soluduğumuz havanın temiz kalabilmesi için ciddi yatırımlar gerekmektedir. Türkiye’ye örnek teşkil edecek çok önemli bir yatırımın temelini bugün atıyoruz.” dedi.

AK PARTİMİZİN HER İCRAATI DEVRİM NİTELİĞİNDEDİR

AK Parti Milletvekili Mustafa Şahin’de, Malatya’da Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere AK Parti’li merkez ve ilçe belediyelerin hizmetlerinden gurur duyduklarını ifade ederken şunları söyledi; “ Belediyelerimizin yapmış oldukları ileri düzeyde, milletimizin hayrına olan hizmetler noktasında daha güzellerini yapmayı Cenabı Allah bizlere nasip etsin. AK Partimizin her icraatı devrim niteliğindedir. Malatya’nın 2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşması bu devrimlerin başlangıcıydı. AK Parti’li belediyelerimizin kendi alanlarında yapmış oldukları hizmetlerin bir bütünlük içerisinde olması, ortak aklı kullanmaları milletimizin layık olduğu hizmetlerin gelmesine vesile olmaktadır. Belediye Başkanımızı ve ekibini canı gönülden tebrik eder, kutlarım” şeklinde konuştu.

DESTEKLEMEK HEPİMİZİN GÖREVİ

Vali Ali Kaban ise konuşmasında, “Evsel atıkların ayrıştırılması ve tekrardan hayata kazandırılması süreçlerine canı gönülden destek vermemiz gerekiyor. Özellikle su israfını önleyecek tedbirleri almamız lazım, hepimizin bu konuda duyarlı olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Malatya’da sulama suyu sıkıntı çekiyoruz, MASKİ’nin başarılı çalışmaları olmazsa içme suyunda ciddi sıkıntılar yaşanabilirdi. Hayatı tüketmememiz gerekiyor. Bugün temelini atacağımız bu tesisimizde bu açıdan büyük önem taşımaktadır.”dedi.

DOĞAYI GELECEK NESİLLERE LAYIKIYLA DEVR EDEBİLMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Ambalaj Atığı Toplama- Ayırma Tesisinin çevre ve insan sağlığının korunması aşamasında önemli görevler üstleneceğini ifade eden Bakan Tüfenkci, “ İsraf etmemek için, dünyamızın kaynaklarını daha iyi kullanmak için ve çocuklarımıza daha güzel bir miras bırakmak için atık yönetimini daha iyi planlamamız gerekiyor. Planlama ve yönetimi iyi yapamazsak evsel atıklar başta olmak üzere sanayi ve üretim alanlarıyla çevreye kirletmiş oluruz. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan hanımefendi ilk günden beri çok önemli sosyal sorumluluk projeleriyle ülkemizin atık sorunlarına çözümler getirdi.  Sayın Emine Erdoğan’ın başlattığı‘Sıfır Atık’ projesi bu açıdan çok anlamlıdır. İsraftan kaçınmayı öğütleyen inancın ve kültürlerin çocukları olarak dünyaya örnek olmak zorundayız. Bugün temelini atacağımız Ambalaj Atığı Toplama- Ayırma Tesisimizin Malatya’mız ve Yeşilyurt’umuz için önemli bir adım olarak görüyoruz.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından ‘Ambalaj Atığı Toplama- Ayırma’ tesisinin temeli Bakan Bülent Tüfenkci ile protokol üyeleri tarafından atıldı. 
 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.