Eczacılık Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çiğremiş, yeni dönemde üniversite tercihi yapacak üniversite adaylarına Eczacılık Fakültesiyle ilgili bilgi verdi. Çiğremiş, “Fakültemize öğrencilerimizi bekliyoruz” dedi.

Eczacılık Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çiğremiş, yeni dönemde üniversite tercihi yapacak üniversite adaylarına Eczacılık Fakültesiyle ilgili bilgi verdi. Çiğremiş, “Fakültemize öğrencilerimizi bekliyoruz” dedi.

24 Temmuz 2018 Salı 19:10
Eczacılık Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

“PROJELERLE ÖN PLANDA OLMAYI HEDEFLİYORUZ”
Fakültenin amaçlarından bahseden Dekan Çiğremiş, “Fakültemiz özellikle yeni nesil eczacılık eğitimi, akademik çalışmalar, öğrencilere sunulan sosyal imkânlar ve projelerle ön planda olmayı amaçlayan bir fakülte olmak hedefindedir. Fakültemizde Eczacılık eğitimimizde eczane eczacılığının yanı sıra eczacılığın diğer çalışma alanlarında; ilaçta Ar-Ge, klinik eczacılık, ilaç endüstrisi gibi alanlarda da eğitim hizmeti verilmektedir. Ayrıca Fakültemizde Klinik Eczacılık Uzmanlık eğitimi verilmekte olup, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Sınavıyla (EUS) Fakültemize Klinik Eczacılık alanında yetişmesi için iki tane uzmanlık öğrencisi gelmiştir. Bu öğrencilerimiz hastanemizde eğitimlerini devam ettirmektedirler. Mevcut müfredatımız sürekli olarak güncellenmekte ve bu bağlamda ülkemizin diğer eczacılık fakültelerinde olduğu gibi en son gelişmeleri takip etmekte, araştırmalara paralel olarak müfredatımıza yeni dersler eklenmekte, içerikleri genişletilmektedir” şeklinde konuştu. 

“DOĞRUDAN ECZACILIK FAKÜLTESİ MEZUNLARIN VERİYORUZ”
En son güncellenen derslerden örnekler veren Dekan Çiğremiş, “Fakültemiz üç ana bölümden oluşmakta olup fakültemiz bölüm bazında mezun vermemekte, doğrudan eczacılık fakültesi mezunları vermektedir. Fakat eğitim açısından baktığımızda Temel Eczacılık Bilimleri, Eczacılık Meslek Bilimleri ve Eczacılık Teknolojisi Bölümü olmak üzere üç temel bölüme ayrılmış durumdayız. Temel Eczacılık Bilimlerinin alt anabilim dallarına baktığımızda, Analitik Kimya, Biyokimya ve Farmasötik Mikrobiyoloji anabilim dallarının bulunduğunu görüyoruz. Eczacılık Meslek Bilimleri bölümümüzün alt anabilim dallarında ise, Farmakognozi, Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Farmasötik Kimya, Farmasötik Botanik, Klinik Eczacılık ve Eczacılık İşletmeciliği Anabilim dalları mevcuttur. Eczacılık Teknolojisi Bölümünde ise, Farmasötik Teknolojisi, Farmasötik Biyoteknoloji ve Radyofarmasi anabilim dallarımız mevcuttur” ifadelerini kullandı. 

“HER YIL MEZUN SAYISI ARTIYOR”
Geçen her yılda mezun sayısının arttığını dile getiren Dekan Çiğremiş, “Yıllara göre mezun sayılarımıza baktığımız zaman Fakültemizin gittikçe artan bir mezun sayısının olduğunu görüyoruz. Örneğin ilk mezunlarını 2006 - 2007 yıllarında vermiş olan fakültemizin o yıl 24 mezun sayısı varken 2017-2018 yıllarında mezun sayımız 60 öğrenciye ulaşmıştır” dedi. 

“ORTAK DOKTORA PROGRAMLARIMIZ VAR”
İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin Türkiye genelindeki eczacılık fakülteleri arasındaki konumuna dikkat çeken Dekan Çiğremiş, “Fakültemiz, Türkiye’deki diğer Eczacılık Fakülteleri arasında taban puanlar baz alındığında 26. sırada, Devlet Üniversiteleri Eczacılık Fakülteleri arasında ise 16. sırada yer almaktadır. Az önce de bahsettiğim gibi EUS Klinik Eczacılık Eğitiminde eğitim veren 7 fakültenin arasına girdiğimizi de gururla söyleyebiliriz. Taban puanlarımıza baktığımız zaman 2012 yılında 457 taban puanla öğrenci alırken 2017 de 426 taban puanla öğrenci aldığımızı görüyoruz. Yüksek lisansta aktif olan Analitik Kimya, Biyokimya ve Farmasötik Botanik Anabilim dallarımızda yüksek lisans faaliyetlerimiz var. Doktora programlarımız ise, Farmasötik Toksikolojide Ankara Üniversitesi ile ortak, Farmakoloji, Farmasötik kimya ve Farmakognozi de Gazi Üniversitesi ile ortak doktora programlarımız var. Bu şekilde de lisansüstü eğitimlerimizi yaptırıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner213

banner214