“Enflasyon Yüzde 5'in Altına Düşecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda gerçekleşen buluşmada konuşan Bakan Albayrak, iş dünyasını da yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

“Enflasyon Yüzde 5'in Altına Düşecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda gerçekleşen buluşmada konuşan Bakan Albayrak, iş dünyasını da yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

01 Kasım 2019 Cuma 09:08
“Enflasyon Yüzde 5'in Altına Düşecek”

Ekonomi politikaları açısından önemli bir süreci başlattıklarını belirten Albayrak, son 1 yıl içerisinde Türkiye’nin tarihi bir dönemden geçtiğini dile getirdi. Özellikle Türkiye ekonomisinin dünyada eşi benzeri görülmemiş bir finansal saldırıya maruz kaldığını ifade eden Albayrak, “Özellikle 15 ayı aşkın bir süredir yoğun bir mücadele verdik. Ve bir ideali ortaya koymaya çalıştık. Hep şunu ifade ettik. Türkiye ekonomisini arzu ettiğimiz seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız. Türkiye ekonomisi 17 yılda önemli bir mesafe kaydetti. Artık bundan sonra yeni bir ekonomik modele geçeceğimiz bu süreci Anadolu’da yoğun ziyaretlerle bu süreci birebir sizlerle paylaşacağız” dedi.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN REFAHI VE HUZURU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde AK Parti Hükümetlerinin birinci önceliğinin her zaman Türkiye’nin refahını ve huzurunu arttırma olduğunu ifade eden Albayrak, “Biz güçlü Türkiye ideali dışında, son 6 yıldır ülkemize karşı devreye alınan tüm bu saldırıların diz çöktürme, korkutma girişimlerinin ekonomi alanında olduğuna şahit olduk. Çünkü son 6 yıldır, 2013 Haziran ayında Gezi sürecinde Türkiye eşsiz saldırılara maruz kaldı” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE OLARAK ANA MÜCADELE ALANLARIMIZIN BİRİ ENFLASYON”

15 aylık süreçte ekonominin sağlam alt yapısı sayesinde finansal piyasalarda normalleşmeyi sağladıklarını vurgulayan Bakan Albayrak, yeni ekonomi programını farklı kesimlerin görüş ve desteğiyle de başarılı bir şekilde ortaya koyduklarını söyledi. Hedefler sayesinde çok önemli kazanımlar elde ettiklerini de belirten Albayrak, Türkiye olarak ana mücadele alanlarının birinin de Enflasyon olduğunu ifade etti.

“EKİM AYI İTİBARİYLE YÜZDE 8’LERİ GÖRECEĞİZ İNŞALLAH”

Enflasyonda öngörülenden daha iyi bir noktaya geldiklerini de belirten Albayrak, “Geçtiğimizi yıl yüzde 15, 9 enflasyon hedefi öngörmüştük, bu yıl için Allah’ın izniyle bununda daha altında gerçekleşecek. Ekim ayı itibariyle yüzde 8’leri göreceğiz inşallah. İşte ‘Enflasyon patlayacak yüzde 50-60 olacak, ÜFE ile TÜFE arasındaki makas çok açıldı. Enflasyon tutamayacaklar’ derken şükürler olsun, kontrol altına alındı. Özellikle Türkiye olarak biz gelişmiş ülkeler arasında bir üst lige çıkmak istiyorsak hep şunu ifade etti. Enflasyonda hiçbir dönem başaramadığımız o meşhur hikaye, yüzde 5’in altına inmenin en önemli hedefimiz olduğunu açıkladım. Ve bu 3 yıllık programda Allah’ın izniyle yeni ekonomi programında yüzde 5’in altında tarihimizde ilk defa inşallah göreceğiz. Önümüzdeki dönemde ara ve maliye programlarının güçlü eş güdümü mal ve hizmet pazarlarında rekabet ve verimliği arttıracak yapısal değişiklik ve reformlarla birlikte enflasyon artık tek haneleri kalıcı hale getirecek şekilde hedeflerimizi başarıya ulaştıracağız” diye konuştu.

NE DİYORLARDI ‘CARİ FAZLA KÜÇÜLEN EKONOMİ’

Eylül ayı itibariyle Türkiye’deki ihracatçı firma sayısının ithalat yapan firma sayısını geçtiğini belirten Albayrak konuşmasının şöyle sürdürdü: “İşte bu kapsamda en temek kırılganlığımız neydi cari açık. Bununla mücadele de çok kararlı adımlar atılmaya başlandı. Malumunuz 2019 yılı Ağustos ayı itibariyle geçtiğimizi yıl 2018 ayı Haziran mayıs haziran temmuz yaklaşık 58 -60 milyar dolar cari açıktan, 2019 Ağustos ayı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek rakamı dediğimiz 5,1 milyar dolarlık cari fazla vererek rekor kırdık. Ne diyorlardı ‘Cari fazla küçülen ekonomi’ Belki ekonomi literatürüne girecek bir başarı ile inşallah bu yılı küçülmeden ki beklentiler açısından şunu söyleyeyim. Benim tahminim yüzde 4’leri göreceğiz, yüzde 4’lük bir büyüme ile tüm yılı pozitif bir büyüme ile kapatıp 2020 hedefi olarak koyduğumuz yüzde 5’lik büyüme politikasına çok güçlü bir şekilde Türkiye dönmüş olacak. Enflasyonda merkez Bankasının çok güçlü faiz indirimine şahit olduk. Sadece son 3 toplantıda yaklaşık 1000 bazlık yani yüzde 10’luk faiz indirimi geldi. Faizlerin inmesi hem güvenin hem iktisadi piyasaların çok ciddi anlamda olumlu etkilediği bir süreç oldu. Yüzde 24’den yüzde 14’lere geldi. Birileri ne diyordu ‘faizleri düşüremezler, faizleri düşürebilirlerse ne olacak enflasyon patlayacak’ Ne oldu hem faiz düştü, hem kur patlamadı enflasyon düşmeye devam ediyor. Birileri diyor ya rakamları elle yazıyorlar. Tabi kuru da her gün elle yazıyoruz, enflasyonu da elle yazıyoruz. ihracatı zaten ben akşamları otuyorum böyle söylüyorum. Daha iyiye gidiyor Allah’ın izniyle daha iyiye gidecek. Şimdi birileri insanları korkutarak endişeye sevk ederek ülkeyi yıllarca yüksek faiz ödemeye mahkum etmeye çalışıyorlar. Bunların hepsinin mağlup olmaya, maskeleri düşmeye devam edecek. Buz tezleri çökertmeye devam edeceğiz”

“KOBİ’LERE FİNANSMAN SAĞLADIK”

Düşen maliyetler ile birlikte iş dünyası ve reel sektör de ertelenen yatırımların da kapısını açacağını ifade eden Albayrak, “Reel sektörün çok daha farlı destekleneceği finansal olarak yeni bir dönem açacağız. 2019 yılı başında bakanlığımızın desteği ile KOBİ’lere finansman sağladık. 2019 da ihracat ve katma değer üretim öncelikli anlayışımız ile bankacılık sektöründe bir ilk olan ivme finansman paketini uygulamaya aldık. Tüm bu iyileşmelerin tamamı her geçen gün bir dakika kaybetmeden vatandaşa yansıtmaya, topluma yansıtmaya devam edeceğiz. Konut kredilerindeki düşen faizler bunun yansıtılması ile birlikte konut sektöründe hareketlenme son 2 ayda 200 binin üzerinde başvuru yaklaşık 150 bine yakın 3 kamu bankası kullanımı var yoğun bir faaliyet noktasında süreç başladı. Ekonomideki kazanımlarımızı koruyarak elhamdülillah çok daha iyi bir konuma doğru hızla ilerliyoruz” dedi.

“BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 1 BÜYÜME KAYDETTİ”

İlk 2 çeyrekte baz noktasına toparlanma 3 ve 4’üncü çeyrekte ise çok daha iyi bir noktaya geldiklerini ifade eden Albayrak şunları söyledi: “3’üncü çeyrekteki ekonomik aktiviteler toparlanmalar pozitif olarak yansıyacağını görüyoruz. Bu çerçevede sanayi üretimi temmuz ağustos bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 büyüme kaydetti. Önemli müjdeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Ekonomideki geçici süreli türbülans işsizlikte ciddi bir inşaat sektörü başta olmak üzere artışa neden oldu. Reel sektör öncelikli yeni politikalarımızla birlikte İşsizlikle mücadeleye destek sağlamayı yoğun bir çalışma sonrası güçlü adımlarla destekleyeceğiz. Tüm bu açıdan bakıldığında istihdama katkı sağlamak adına 3 kamu bankamız, istihdam odaklı kredi paketlerini devreye alacak. Belirlediğimiz sektörlerde 2 yıla varan ana para ödemesiz, 5 yıla kadar vade içerisinde çok uygun koşullar, düşük maliyette uzun vadeli işletme kredisi kullandırılacak. 4 yeni ürünü hayata geçirecekler. Sonuç itibariyle iş dünyasına uygun şartlarda finansman sağlarken işsizlikle mücadele konusunda da çok önemli bir adımı atmış olacağız. Yine kurumsal ticareti paketi. Kamu bankalarımız 1 Kasım itibarıyla kurumsal ticari kredi politikası uygulayacak. Faizlerinde 200 puan indirime giderek yüzde 11- 13,5 faiz indirimi adımı atacaklar. Bu oranlar 2014 yılından itibaren en düşük ticari kredi faiz oranına ulaşmış durumda. 6 yıllık süreç içerisinde en düşük orana inmiş oluyorlar. Tekrar artık çok düşük faizlerin olduğu bir iklime giriyoruz. İnşallah bu iyileştirmeyi her geçen gün reel sektöre iş dünyasına yansıtmaya devam edeceğiz”

İHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199