Film Festivali Başlıyor Ama…

2010 yılında başlayan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl 9’uncusu düzenleniyor. Bugüne kadar Malatya’nın tanıtımına ciddi katkılar sunan festivalin bu yıl gerek tasarruf tedbirleri gerekse yerel seçimler sebebiyle zaman darlığı nedeniyle yeterli seviyede hazırlanmadığı konuşuluyor. Bu akşam gala gecesiyle başlayacak film festivalinin ödül gecesi 19 Kasım Salı günü düzenlenecek.

Film Festivali Başlıyor Ama…

2010 yılında başlayan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu yıl 9’uncusu düzenleniyor. Bugüne kadar Malatya’nın tanıtımına ciddi katkılar sunan festivalin bu yıl gerek tasarruf tedbirleri gerekse yerel seçimler sebebiyle zaman darlığı nedeniyle yeterli seviyede hazırlanmadığı konuşuluyor. Bu akşam gala gecesiyle başlayacak film festivalinin ödül gecesi 19 Kasım Salı günü düzenlenecek.

15 Kasım 2019 Cuma 11:18
Film Festivali Başlıyor Ama…

2010 yılında dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran’ın girişimiyle başlayan Malatya Uluslararası Film Festivali o günden bu güne büyüyerek devam etti.

Her yıl bir önceki yılın üzerine çıkacak şekilde organize edilen film festivali Malatya’nın tanıtımına da ciddi katkılar sundu.

8 yıl boyunca festival kapsamında Malatya’ya gelen konuklar, festival sonrası kentten ayrıldıktan sonra gittikleri yerlerde Malatya’nın gönüllü turizm elçileri oldu.

İlk adımının atıldığı günden bu yana değişen valiler ve belediye başkanları festivale dört elle sarıldı, sahiplendi. Her vali ve belediye başkanı farklı bir dokunuş yaptı, festival sadece Türkiye’de değil dünyada konuşulur hale geldi.

Bu yıl düzenlenecek olan 9. Malatya Uluslararası Film Festivalin Onursal Başkanlığını Malatya Valisi Aydın Baruş, festival başkanlığını da Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan üstleniyor.

BU YIL DAHA FARKLI
15-19 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 9. Malatya Uluslararası Film Festivali bugün başlıyor. 5 gün boyunca devam edecek olan festival, önceki yıllarda düzenlenen film festivallerinden daha farklı olarak organize ediliyor.

FESTİVALİN “ULUSLARARASI” KATEGORİSİ KALDIRILDI 
Başladığı ilk yıldan bu yana adında da yer aldığı üzere uluslararası boyutta düzenlenen festival bu yıl küçültülerek sadece ulusal kategoride düzenleniyor. Ancak adındaki “Uluslararası” ifadesi silinmedi.
Adında “Uluslararası” ifadesi bulunan bir festivalde uluslararası filmlerin yarışamaması “Sinema ve festival dünyasında bir ilk” olarak yorumlandı.

FESTİVAL ÖNCESİ SEMPOZYUM DÜZENLENMEDİ
Yine 7. Malatya Uluslararası Film Festivali ile başlayan ve 8.’si ile devam eden sempozyum çalışmasının da 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde kaldırıldı.

Geçtiğimiz yıl “Türk Sinema ve Televizyonunda Aile”, önceki yıl da “Türk Sinemasında Yerel Kodlar” konulu bir sempozyum düzenlenmişti. “Festivale doğru” konseptinde düzenlenen sempozyumlar festivali tamamlayan ve kamuoyunda yer almasına zemin hazırlayan bir yapı haline gelmişti.

MALATYA FİLM PLATFORMU KALDIRILDI
7. Malatya Uluslararası Film Festivali ile başlayan Malatya Film Platformu, 8. yılında uluslararası nitelik kazanmıştı. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde kaldırılan bölümlerden biri de ‘Malatya Film Platformu’ oldu. 
Siyasi arenada söz sahibi olan Türkiye’nin İslam coğrafyasında kültür-sanat alanında da öncü ve söz sahibi olması adına Malatya’dan atılan bu adımın ilk partner ülkesi geçtiğimiz yıl Azerbaycan’dı. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında çalışma yapacak Malatya Film Platformu için Kazakistan, Özbekistan ve İran ile görüşmeler yapılmış ve olumlu geri dönüşler olmuştu. 

FESTİVAL BÜTÇESİ AÇIKLANMADI
2018 yılında düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bütçesi yine aynı yıl 55’incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal film Festivali’nin bütçesinin dörtte biri olmasına rağmen Malatya Film Festivalinin Antalya Film Festivalinden daha fazla ses getirdiği konuşulmuştu.

Bu yıl düzenlenen 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bütçesinin ne olduğu hakkında kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmadı. 

SPONSORLUK ANLAŞMALARI YAPILDI MI?
Daha önceki yıllarda bazı özel kurumların ve firmaların festivale sponsor olduğu ifade edilir ve bütçenin büyük bölümün bu sponsorluk anlaşmalarıyla karşılandığı ifade edilirdi. Bu yıl böyle bir sponsorluk anlaşması yapılıp yapılmadığı konusunda da bir açıklama olmadı.

GEÇEN YIL JÜRİ BAŞKANI DÜNYACA ÜNLÜ YÖNETMEN NURİ BİLGE CEYLAN’DI
Bu yıl yarışacak filmlerin ve ödülleri belirleyecek jüri üyelerinin belirlenmesinde hassas davranılmadığı konuşulurken, Antalya, Adana, İstanbul gibi festivallerde yarışan ciddi yapımların bu yıl Malatya Film Festivaline hiç başvuru bile yapmadığı iddia ediliyor.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde 'Uluslararası Uzun Metraj Yarışma' bölümünün jüri başkanlığını dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan yapmıştı. 

Dünyanın en önemli festivallerinden aldığı davetleri kabul etmeyen, ancak geldiği noktaya inandığı için Malatya Uluslararası Film Festivali’nde jüri başkanlığını kabul eden yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın kadroda yer alması festivali başka bir boyuta taşımıştı.

YEREL MEDYA YOK SAYILIYOR
9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin hazırlığı süresince yerel medyaya bir elin parmağını geçmeyecek sayıda bülten göndermeyle yetinen festival ekibi, sürece yerel basını hiç dahil etmedi. 

Yerel medyanın yok sayıldığı festivalin gala ve ödül gecelerini canlı yayınlaması için ulusal bir haber kanalıyla ciddi rakamlara anlaşma yapıldığı da iddialar arasında.

FESTİVAL BAŞLIYOR
9. Malatya Uluslararası Film Festivali 15 Kasım 2019 Cuma günü saat 20.00’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek gala gecesiyle başlayacak. 

5 gün boyunca farklı etkinlikler ve film gösterimleri ile devam edecek festival 19 Kasım 2019 Salı günü saat 20.00’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ödül gecesi ile sona erecek.

 

VUSLAT GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.