“Hatır Gönül Yok İstihdam Var”

Göreve geldikten sonra dikkatlerine çeken en önemli hususun Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) adaletsiz parsel dağıtımı olduğunu ifade eden TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Artık hatır gönül, ahbap çavuş ilişkisine değil, yatırım yapabileceği maliyetine ve çalıştıracağı personel sayısına göre arsa dağıtımına başladık. Bu saatten sonra burada hatır gönül işi yok Malatya var, istihdam var” dedi.

“Hatır Gönül Yok İstihdam Var”

Göreve geldikten sonra dikkatlerine çeken en önemli hususun Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) adaletsiz parsel dağıtımı olduğunu ifade eden TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Artık hatır gönül, ahbap çavuş ilişkisine değil, yatırım yapabileceği maliyetine ve çalıştıracağı personel sayısına göre arsa dağıtımına başladık. Bu saatten sonra burada hatır gönül işi yok Malatya var, istihdam var” dedi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 11:15
“Hatır Gönül Yok İstihdam Var”

ÖZEL HABER: MEHMET KILIÇ

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 1 Nisan 2018 tarihinde yapılan seçimlerden bugüne geçen süreci gazetemize anlattı.

“TARIM POLİTİKASINDAN SANAYİ POLİTİKASINA GEÇMELİYİZ”

Malatya’nın sanayi politikası izlemesi gerektiğini vurgulayan Sadıkoğlu, “Sanayiciyi veya bir yatırımcıyı ticaretle uğraşan bir kişiyi burada sanayici yapabilmek için çalışıyoruz. Bizim toplumun tamamında tarıma meyil söz konusu, kayısı bizim için çok önemli değer. Malatya için sosyal dengeyi sağlayan bir unsur. Aslında eşit gelir dağılımını sağlayan en önemli unsur fakat bizim tarım politikasından, sanayi politikasına geçmediğimiz zaman yurt dışındaki firmaları incelediğinizde, gelişen ülkelerin tamamı sanayileştiği için gelişmiş. Dolayısıyla tarım politikasından sanayi politikasına geçmemiz lazım” dedi.

“YATIRIMCIYI NASIL ÇEKEBİLİRİZ?”

Yatırımcıya alt yapı adına her türlü imkanın sunulması gerektiğini belirten Sadıkoğlu, şunları söyledi; “Zaten teşviklerde cazip şartlar sunulmuş ama siz ticaretle uğraşan bir insansanız benim size geldiğinizde fizibiliteyi ortaya koyup bu konularda şuraya yatırım yapın demem gerekir. Biz Fırat Kalkınma Ajansı’na 2 milyon civarında bir proje sunduk. Biz burada bu bütçelerle çok ciddi işler çıkartamıyoruz. Bizim proje yazıp bir şekilde ilerlememiz gerekiyor. Özellikle sanayi ile ilgili fizibiliteler çıkartıyoruz. Biz buraya bir yatırımcı davet ettiğimiz zaman ya da ticaretle uğraşan insanları sanayiye yönlendireceğimiz zaman onlara sizin yapacağınız işin karlılığı bu kadar, yatırım maliyeti bu çalıştıracağınız işçi sayısı bu dünya da ve Türkiye deki pazar payı bu dolayısıyla yatırımı amorti süresi bu kadar deyip önüne fizibilite koymamız lazım. Geldiğimizden bu güne görüyoruz ki TSO’da bir tane sektörel fizibilite yok. Kalkınma ajansı yardımıyla ilk etapta beş ya da altı sektörde fizibilite çıkarttık. Ama bu sektörel fizibiliteleri arttırarak minimum elli projeye ulaşmamız gerekiyor. Çünkü siz geldiğiniz zaman benim sizin önünüze koyabileceğim ve yatırıma sevk edebileceğim fizibilitelerin olması gerekiyor.”

“YURT DIŞINA ÜRÜN SATILMASINI SAĞLACAĞIZ”

Üyelere yurt dışında satış yapmaları için destek vereceklerini dile getiren Başkan Sadıkoğlu, “Uluslar Arası Rekabeti Geliştirme (URGE) projelerini maksimum en az 100-200 tane URGE’lerde tamamen kümeleşme şeklinde yurt dışına göndereceğiz, onları buraya getireceğiz. Bunların orada stant açmasını sağlayacağız ve buradan gelen alıcıları burada karşılayıp onlara kendi işletmelerini gezdirebilecek imkânları sağlayacağız. Şu anda URGE ile ilgili de personelimiz eğitimini aldı. URGE projelerine de başlandı. Dediğim gibi alt yapı olmadığı için bazı şeylerde zorlanıyorsunuz. Bu personelin yeterliliği yoksa proje yaz diyemiyorsunuz. Şu anda hazırız bütün üyelerimize mesaj attık. Bize müracaat edenlerin tamamını URGE projelerinde yurt dışı ile entegre edebileceğimiz üretim yapan insanları yurt dışına ürün satmasını sağlayacak yine kendi ürettiklerini yurt içinde yurt dışında tanıtımını yapabileceği imkanları ücretsiz bir şekilde bakanlık nezdinde ki yazdığımız projeler sayesinde yüzde 70’ ini tamamen bakanlığa yükleyerek özellikle ihracatın Malatya’daki şuan ki değerlerin üzerine çıkarmayı düşünüyoruz ihracat rakamlarımızı yükseltmemiz gerekir, onların alt yapısını oluşturduk” şeklinde konuştu.

“KALİFİYE PERSONEL BULAMIYORLAR”

Yetişmiş personelin zor bulunduğunu belirten Sadıkoğlu, “Üyelerimizin en önemli taleplerinden biride yetişmiş personel istemeleri, kalifiye personel bulamıyorlar. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle sanat okulu seviyesindeki okulların özellikle sanayiye uygun öğrencilerin yetişmesi için çaba göstermelerini arzu ettik. Sağ olsun Milli Eğitim Müdürümüzde çok iyi karşıladı, şuanda bir protokol aşamasındayız nasip olursa bir sanat okulunun tamamını TSO adı altında değiştirerek sanayiye uygun personel nitelikli personel yetiştirmeye gayret göstereceğiz. Sanayi kuruluşlarının ileri gidebilmesi için yatırım yapan insanlar kalifiye eleman olmadığı için ekibini kuramıyor. Dolayısıyla sanat okullarındaki öğrenciler uygulamalı olarak eğitim göreceğinden dolayı sanayideki kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacağız. Ve bu projemiz belki Türkiye’de ilk ve örnek proje olacak belki farklı illerde de uygulanacak. Böylelikle sanayinin geleceğini yatırım yapıyoruz ve geleceğin Türkiye’sindeki sanayimiz daha kuvvetli olacak” dedi.

“HATIR GÖNÜL İŞİ YOK, MALATYA VAR, İSTİHDAM VAR”

Adaletsiz arsa dağıtımının önüne geçeceklerini söyleyen Sadıkoğlu, “Biz göreve geldiğimizde dikkatimizi çeken olaylardan bir tanesi de organize sanayi bölgesindeki adaletsiz parsel dağıtımıydı. Kişiye özel adaletsiz dağıtımdan tamamen münezzeh, şuan gerçekten hak eden insanların arazi alması için gayret gösteriyoruz. Artık hatır gönül, ahbap çavuş ilişkisine değil yatırım yapabileceği maliyetine göre çalıştıracağı personel sayısına göre işletmeyi hemen ayağa kaldırabilmesine göre arsa dağıtımına başladık. Daha önce arsasını tedarik edip ama yapmayan beş altı senedir elinde bekletenlerin elindekileri iade aldık iş yapanların tamamını yeniden aradık. Adam müracaat etmiş 7 senedir hiç dönülmemiş onları aradık, yani yatırım yapacak kim varsa biz arsa vermeye hazırız. Malatya sanayi olma yolunda şimdiye kadar çok yol alacaktı ama biz gelen yatırımcıları kaçırmışız. Suç oranlarının düşük olduğu bir il, sosyal faaliyetlerin yüksek olduğu, terörün olmadığı bir şehir ve teşvikte 6’ıncı bölgede yer alan bir il doğu ve güneydoğu Anadolu da cazip olan bir il. biz buraya yatırım yapmak isteyen istihdam yaratan büyük firmaları kaçırmışız, başka illere göndermişiz. Neden arazi tahsisi yapamadığımız için neye göre arazi vermişiz. Hatır gönül ilişkisine göre arazi vermişiz, ama bu saatten sonra burada hatır gönül işi yok Malatya var istihdam var” ifadelerine yer verdi.

TOBB’UN MALATYA’YA KATKISI NE OLACAK?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetiminde olmasının Malatya’ya ne gibi katkısı olacağını anlatan Sadıkoğlu son olarak şunları ekledi; “Malatya’mıza katkısı ne olabilir hükümet nezdinde bakanlar nezdinde isteyeceğimiz bir şeyi çok rahatlıkla isteyebileceğiz. Şehrimizle ilgili büyük projelerin tamamında gidip bütçelerle ilgili özellikle hükümetimizi Malatya’mıza yardımcı olma noktasında, taleplerimizi gündeme getirmek anlamında da önemli bir şans. TOBB’un il bazında yapmış olduğu yatırımlar var onlarla ilgili bizim orada olmamız, çeşitli yatırımların tamamını buraya çekmek adına da önemli bir pozisyondayız. Ülke gündemini tam anlamıyla işin tam merkezinde olduğumuz için bu anlamda şehrimizdeki tüccarımızı esnafımızı çok kısa bir süre içerisinde hemen bilgilendirmek suretiyle yaptıkları ticaretinde hamlelerini ona göre belirlemeleri anlamında da önemli bir şans. Bu anlamda Malatya’ya çok katkısı olacağına inancım var. İlerleyen zamanda göreceğiz inşallah Malatya için neler gerekiyorsa orada yapma gayretini göstereceğiz. Benim özellikle isteğim, Malatya TSO üyelerinde her projeye açığız. Bize proje getirsinler bu makam üyelerimizin yeri evi herkese kapımız sonuna kadar açık bize projeyle gelsinler, biz bu şehrin hizmetkârıyız”

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 10.11.2018 12:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner195

banner194