İHH, seçimleri yakından takip edecek

İnsan Hakları Derneği, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde 48 ilde 2 bin 500 kişi ile seçimleri yakından takip edecek.

İHH, seçimleri yakından takip edecek

İnsan Hakları Derneği, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde 48 ilde 2 bin 500 kişi ile seçimleri yakından takip edecek.

05 Haziran 2015 Cuma 13:02
İHH, seçimleri yakından takip edecek

İHD Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nde konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, 1986’dan beri Türkiye’de düzenlenen seçimleri izleyerek ve raporlar hazırlayarak uluslararası kuruluşlarla paylaştıklarını belirtti.

İHD’nin seçimlerde kurum olarak gözlemci olmak üzere YSK’ya başvurmalarına rağmen mevzuattan dolayı bu taleplerinin kabul edilmediğini belirten Akbudak, 7 Haziran genel seçimlerinde izleyecekleri konuları şöyle sıraladı:

“Seçim yapılan yerlerde bulunan mevsimlik işçilerin seçmen kayıtlarının olup olmadığı, bulundukları yerde oy kullanıp kullanmadıklarını. Huzurevlerinde oy kullanılıp kullanılmadığını, hastanelerde yatan hastalar için seçim sandığının kurulup kurulmadığı, kamu ve özel öğrenci yurtlarında kalan öğrenciler için seçim sandığı kurulup kurulmadığını bu öğrencilerin seçmen kayıtlarının bulundukları yerde olup olmadığı. Kadın sığınma merkezlerinde kalan kadınların oy kullanıp kullanmadığı. Engellilerin oy kullanıp kullanmadıklarını oy kullanma yerlerinin uygun olup olmadığını. Okuma-yazma ve Türkçe bilmeyen vatandaşların oy kullanıp kullanmadığını, kullanıyorlarsa ne şekilde kullandıklarını. Göçebe durumda olan vatandaşların bulundukları yerde oy kullanıp kullanmadıklarını. Oy kullanma yerlerinde, bahçelerinde veya önlerinde aşırı güvenlik önleminin alınıp alınmadığını, alınan bu önlemlerin vatandaş üzerinde olumlu veya olumsuz etki yapıp yapmadığını, GBT taraması yolu ile seçmenlerin oy kullanması önünde engel olunup olunmadığı. Sandık kurularının bileşiminde kadın erkek eşitliğinin sağlanıp sağlanmadığını. Siyasi Parti ve bağımsız aday müşahitlerinin müşahitlik yapması önünde engel olup olmadığını. Oy verme gününde siyasi partilerin ve bağımsız adayların kampanya materyallerinin toplumsal alandan kaldırılıp kaldırılmadığını. Özelikle kırsal bölgelerde toplu oy kullanılıp kullanılmadığını.

Seçim sandığı yerlerinin değiştirilip değiştirilmediğini, seçim sandıklarının bir başka yere taşınarak oy kullanılıp kullanılmadığını. Sandık kurullarının oluşumu bakımından kamu görevlileri arasında örgütlendikleri sendika bakımından ayırım yapılıp yapılmadığını tarafsızlık ilkesine oyulup uyulmadığını. Oy sayım işlemlerinin açıklık kuralına uygun yapılıp yapılmadığını.
Sandık sonuç tutanaklarının birer örneğinin siyasi parti ve bağımsız aday müşahitlerine verilip verilmediğini, sandık sonuç tutanağı ve oy torbalarının ilçe seçim kuruluna götürülürken siyasi parti müşahitleri nezdinde bu işlemin yapılıp yapılmadığını, İlçe seçim kurullarında birleştirme tutanakları hazırlanırken siyasi parti müşahitlerinin hazır bulunup bulunmadığını ve birleştirme tutanağının bir örneğinin verilip verilmediğini izleyeceğiz.”
İHD Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, seçimlerin yapılacağı 7 Haziran’da tüm vatandaşları duyarlı olmaya ve sandık güvenliğine sahip çıkmaya çağırdı.

Son Güncelleme: 05.06.2015 13:04
Anahtar Kelimeler:
İHH
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner156

banner155