Kendini Hayata Katılmaktan Engelleme Ve Engelletme

Vuslat TV Engelsiz Programcısı-Aktivist-Milli Sporcu Ramazan Çuğlan, ülkemizde kabul edilen engelli profilinin sadece sosyal yardımlara bağımlı bir engelli profili olmaması gerektiğinin altını çizerek, “Engellilerimiz artık engelinin arkasına saklanan yapısından kurtulmalı. Çalışan, üreten, ülkesine, vatanına katkıda bulunan, uluslararası müsabakalarda ülkesinin bayrağını göndere çeken bir birey olabildiğini kanıksamalı” dedi.

Kendini Hayata Katılmaktan Engelleme Ve Engelletme

Vuslat TV Engelsiz Programcısı-Aktivist-Milli Sporcu Ramazan Çuğlan, ülkemizde kabul edilen engelli profilinin sadece sosyal yardımlara bağımlı bir engelli profili olmaması gerektiğinin altını çizerek, “Engellilerimiz artık engelinin arkasına saklanan yapısından kurtulmalı. Çalışan, üreten, ülkesine, vatanına katkıda bulunan, uluslararası müsabakalarda ülkesinin bayrağını göndere çeken bir birey olabildiğini kanıksamalı” dedi.

02 Aralık 2019 Pazartesi 17:38
Kendini Hayata Katılmaktan Engelleme Ve Engelletme

Vuslat TV Engelsiz Programcısı-Aktivist-Milli Sporcu Ramazan Çuğlan, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü ve engellilerin sorun ve sıkıntılarını gazetemize değerlendirdi.

“ARTIK, YÖNETİŞİMDE ETKİN OLMAK, ETKİN SİYASAL VE BÜROKRATİK TEMSİLİYET İSTİYORUZ”

Engellilerin sadece bir gün değil, her gün gündemde olması gerektiğine vurgu yapan Çuğlan, “3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü ve takip eden günler, duyarlılık mesajları verilen, çeşitli engelli bireylerin dahil edilerek etkinliklerle değerlendirilen bir kaç gündür. Lakin, biz engelliler bir kaç günün aşırı vurgulanmasından ziyade her gün ulaşılabilirlik ve fikirsel bilinç sorunlarının, farklı olanla birlikte yaşama, engellilerin sosyal hayata adaptasyonu sorunlarının irdelenmesini arzu etmekteyiz. Ülkemizde engellilere yönelik günler ve haftalar her zamandan daha artan bir ilgi ile idrak edilmektedir. Yurdumuzda ve güzel Malatya’mızın her bir coğrafyasında farkındalık kazandıran etkinlikler yapılmaktadır. Özellikle Engelli Hakları ve Engelli Sivil Toplum Örgütleri bazında, Sosyal ve Siyasal arenada daha çok vakit geçirdikleri ve ön plana çıktıkları bir dönemi yaşamaktayız. Ama bu durum, toplumun yüzde 12’sini oluşturan yani 9 Milyon engelli nüfusu ve yakınları ile belki de 25 milyonu geçen kitlemiz için kesinlikle yeterli değildir. Biz engelliler artık, yönetişim de etkin olmak, etkin siyasal ve bürokratik temsiliyet istiyoruz. Engellilerle ilgili kararlarda, biz engellilerin görüşünün alınmasını, hatta altında imzası olmasını istiyoruz” dedi.

“FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ SAĞLAMALIYIZ”

Engelli bireyleri ve onların ailelerini birlikteliğe davet eden Çuğlan, “Gün geçtikçe engelli bireylerin ve ailelerinin daha donanımlı olduğuna tanıklık etmekteyiz. Fakat donanım bizi ortak birlikteliğe nedense götürmemektedir, birlikteliği acilen sağlamalıyız. Yaklaşık 9 milyonluk engelli nüfusu ile ileri yaşlılıkla dahil bundan direk etkilenen 25-30 milyonluk yakınlarından oluşan bir nüfusu ile engellilik sorununun Bakanlığı olması gerektiğine inanıyor ama bu yolda ortak eylem birliği sağlayamamanın nedenlerini sorgulamalıyız. Amacımız birlik olmalı, bu konuda, ortak sorunların ve toplumsal sorunumuzun bireysel ve parçalı çıkışlarla çözülmeyeceği hususunda biz engelilliler konsensüs fikir ve eylem birliği sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

“ENGELLİ PROFİLİ SADECE SOSYAL YARDIMLARA BAĞIMLI BİR ENGELLİ PROFİLİ OLMAMALI”

Çuğlan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Engellilerimizi daha çok okumaya, akademik kariyer edinmeye, dünyaya açılmaya teşvik etmeliyiz, daha donanımlı, kariyer ve mesleki anlamda artık eksikleri olmayan bir birey olarak sosyal yaşamın merkezinde görme noktasına engelli gençleri itmeli ve bu alanda motive etmeliyiz. Kabul edilen Engelli Profili Sadece sosyal yardımlara bağımlı bir engelli profili olmamalı, artık engelinin arkasına saklanan yapısından kurtulmalı engellilerimiz, çalışan, üreten ve ülkesine, vatanına katkıda bulunan, uluslararası müsabakalarda ülkesinin bayrağını göndere çeken bir birey olabildiğini kanıksamalı artık. Bir çok kendini sağlıklı gören bireyin, başarılı engellileri gördüğünde “Acaba ben mi engelliyim?!” diye düşünürken, çekinceli davranırken, biz engellilerin yardım, acındırma, ajitasyon gibi zincirlerimizden gayrı kaybedeceğimiz hiçbir şey yok. Bütün engel gruplarımızın, sporda, sanatta, ilimde, bilimde, mesleki/ticari alanlarda; Mental problemi olanların özel alanlarda başarılara koştuğu bir Ülkeyiz, şehrimiz Malatya’da da çok müstesna örnekler var.  Bütün alanlarda başarıya koşan, engelleri kalkmış, dört duvar arasından sıyrılmış bir engelsiz şehri ve toplumu umut etmek bu yolda çalışmak asli görevimiz olmalı. Artık engelli ve ileri yaşlılık konusunu sosyal politikalarında ve dokusunda merkeze alan bir devlet ve yerel sistem var. Ve gerçekten Cumhuriyet tarihimizin son on yılları devrim niteliğinde engellilik alanında gelişmelere sahne olmuştur. Uygulamalarda eksiklikler olabilir, bunları biz engelliler kırıcı olmayan yapıcı ama vaz geçmeden, sürece de zarar vermeyen bir dil ile ve hareketle, eylemle ifade etmeliyiz. Tüm ülkemiz ve dünya insanlarına engellenmemiş bir gelecek dilerken, gelişime vesile olmuş bütün engelsiz yüreklere teşekkür ediyoruz” Haber Merkezi

*** KUTU BİLGİ ***

“ENGELSİZ” Programı Vuslat TV’de İlgi Görüyor

Yeni yayın dönemiyle birlikte birçok yeni programları izleyicileriyle buluşturan Vuslat TV, Toplumun her kesimini de ekranlarınıza taşıyor.

Şuana kadar 6 bölümü yayınlanan programda engellilerin yer aldığı, sanat, spor ve akademik başarılar konu ediniyor.

Engellerin bedenlerden ziyade önyargılarda olduğunu anlatan program her çarşamba saat 10.30 da Vuslat TV’de yayınlanıyor.

VUSLAT HABER

Son Güncelleme: 02.12.2019 17:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner202

banner199